Sonu AĞAÇLIK ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ağaçlık" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ağaçlık ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ağaçlık olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ağaçlık olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AĞAÇLIK

Ağacı bol olan yer.

  -   -   -  

Anlamında AĞAÇLIK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AĞAÇLIK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

EYİR

Kızılcık. Akarsu kıyısında bulunan ağaçlık yer.

ASARTMALIK

Koruluk, ağaçlık.

ASARTMA

Ağaçlık. Bakılmış, budanmış ağaç. Besleme, küçükten bakılıp büyütülmüş çocuk.

SAPETMEK

Kalabalık, ya da sık ağaçlık yerde yanındaki arkadaşını bilerek bırakmak, ayrılmak : Onu kalabalık bir yere gelince sapettim.

YABILGALIK

Üstü kar tutmuş ağaçlık, çalılık.

BALKANNIK

Ormanlık, sık ağaçlık yer. Ağaçlık.

GENYOL

Kent içinde taşıtların ve yayaların gelip geçmesine ayrılmış, geniş ve ağaçlıklı anayol.

HOLA

Orman ve ağaçlık yerlerin kuytu bölümleri. Yerinde, biçiminde.

GORU

Koru, küçük ormanlık. Yasak olan yer. Su akıtmak için kazılan üstü açık oluk, kanal, ark. Belli bir amaç için ayrılıp sınırlanmış toprak parçası. Eski türkçe korı-k: Koruma altındaki ağaçlık yer.

SÖKÜNTÜ

Sökülen şeyin parçası. Ağaçlık yerden açılan tarla.

ÜTÜK

Çok ve çabuk üşüyen, ateş başından ayrılmak istemeyen. Genel olarak yanmış nesne. Fundalık, orman yangını sonucu açılmış yer. Taze ekine zarar veren küçük bir çeşit böcek. Ağaçlık, ormanlık yerden yakılarak açılan tarla. Sivas ili, Doğanşar ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas kenti, Zara ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Tokat ilinde, Zile ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

YALÇ

Balta girmemiş orman, ağaçlık. Giresun ili, Tirebolu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KELEN

Sürülmeden bırakılmış tarla. Bağlık, bahçelik, ağaçlık arazi. Etil klorür'ün ticari adı.

KÖRDERE

Çalılık, ağaçlık, taşlık, gelip geçmeğe elverişli olmayan dere.

ÇOLDURUM

Beceriksiz, eli işe yakışmayan. Taşlık yer. Kayalık üzerinde olan ağaçlık yer. Fundalık.

GİRLÜK

Sık ağaçlık, çalılık, dikenlik: Orman patikasını girlük tıkamış.

OYUNDURUK

Sık ağaçlık. Çam fidanı.

FLORYA

İspinozgillerden, tüyleri yeşilimsi, ağaçlık ve fundalıklarda yaşayan, güzel ötüşlü bir kuş, yelve (Chloris chloris).. Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ispinozgiller (Fringillidae) familyasından, 15.5 cm kadar uzunlukta, tüyleri zeytin yeşili sarı, Avrupa, Asya ve Afrika'da ılık iklimli bölgelerin ağaçlık ve fundalıklarında yaşayan bir kuş türü. Ötücü-kuşlar(Passeriformes) takımının ıspinozgiller (Fringillidae) familyasından (bk) bir kuş türü Uzunluğu 15.5 cm.Tüyleri zeytin yeşili-sarıdır.Avrupa,Asya ve Afrikada ılık iklimli bölgelerin ağaçlık ve fundalıklarında yaşar.

KIZILGEYİK

Geyikgillerden, Avrupa ve Asya'nın ılık bölgelerindeki ağaçlık yerlerde yaşayan, rengi kırmızımsı, uzunluğu yaklaşık 2 metre olan bir tür geyik (Cerves elaphus).

ÇITILGI

Kıvılcım. Söğüt ve kavak ağaçlarının ince dalları. Kadın ve erkek entarilerinin kenarlarına yapılan işleme. Sık: Bu halının çezgisi (çözgüsü) çıtılgıdır. Su içinde, dal ve molozlardan meydana gelmiş duvar, mania: Menderes'in yukarısından gelen ağaç çıtılgıya kıstı. Birbirine girmiş ağaçlık, çalılık, orman.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük