Sonu YAVUZ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "yavuz" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. Sonu yavuz ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında yavuz olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde yavuz olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YAVUZ

Güçlü, çetin. İyi, gürbüz, güzel. Kötü, fena.

ERYAVUZ

Yürekli, korkusuz yiğit.

  -   -   -  

Anlamında YAVUZ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YAVUZ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

YAVUZLANMA

Yavuzlanmak durumu.

YAVUZLANMAK

Yavuz gibi olmak, yavuz durumuna gelmek. Sertleşmek, çetinleşmek, kabadayılaşmak.

ANUĞ

Yemek ya da çorba üzerine dökülen kızarmış yağ. (Yavuzköy Şavşat Artvin).

AŞAĞIKEKLİKTEPE

Gaziantep kenti, Yavuzeli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

YAVUZLAŞMA

Yavuzlaşmak işi.

AKBAYIR

Ankara şehri, Çubuk ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum şehrinde, Hınıs ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzurum şehrinde, Olur belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Gaziantep şehri, Burç bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep kenti, Yavuzeli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kahramanmaraş şehrinde, Elbistan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kastamonu ili, Cide ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

BÜYÜKKARAKUYU

Gaziantep şehrinde, Yavuzeli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

BAĞTEPE

Adana şehrinde, Tepecikören bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehri, Kepsut ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep şehri, Yavuzeli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Malatya şehri, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

AŞAĞIKAYABAŞI

Gaziantep şehri, Yavuzeli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

YAVUZCA

Yavuz bir biçimde.

AYAKÇA

Dokuma tezgâhı pedalı. Merdiven, merdiven basamağı. Dokuma tezgâhını işletmek amacıyla üzerine ayakla aşağı yukarı basılan pedal. (Yavuz, Düzenli Şavşat Artvin; Ankara) (ayakçak : (Bekili Çal Denizli) (ayakçak) : (Köselerli Tarsus İçel) (ayaklık) : (Yalvaç Isparta; Kandilli, Bozüyük Bilecik).

BAKIRCA

Bakraç, kova, helke. Gaziantep ilinde, Yavuzeli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Şanlıurfa kenti, Karakeçi bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tekirdağ şehrinde, Çorlu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

AVZUN

Yaman, haşarı, yavuz.

BEĞENDİK

Edirne şehri, Keşan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Erzincan kenti, Tercan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep şehrinde, Yavuzeli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kırklareli şehrinde, İğneada nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Siirt ilinde, Pervari belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sivas şehrinde, İmranlı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

YAVUZLAŞMAK

Yavuz duruma gelmek. Sertleşmek, kabadayılaşmak.

CELALİ

İlkin Yavuz Sultan Selim zamanında Turhal'da Mehdilik savı ile ortaya çıkan Bozok'lu Derviş Celâl'ın adamlarına ve ondan yana olanlara, sonraları da türeyen tüm eşkiyaya verilen ad. İlk olarak Yavuz Sultan Selim döneminde ortaya çıkıp devlete isyan eden Bozoklu Derviş Celâl'in adamlarına ve ondan yana olanlara, sonraları da ortaya çıkan bütün eşkıyaya verilen ad. Yüceliğe mensup.

ÇİLTOPRAK

Gaziantep şehrinde, Yavuzeli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

YAVUZLUK

Yavuz olma durumu. Yavuzca davranış.

AŞAĞIHÜCÜKLÜ

Gaziantep şehrinde, Yavuzeli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

GÜÇLÜ

Gücü olan, kuvvetli, yavuz. Nitelikleri ile etki yaratan, etkili. Etkisi, önemi büyük olan, sözü geçer, forslu. Şiddeti çok olan.