MIZRAP ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "mızrap" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. mızrap ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu mızrap ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde mızrap olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MIZRAP

Telli çalgıları çalmaya yarayan, kemik, maden, plastik veya özellikle kiraz ağacından yapılmış olan alet, çalgıç, tezene, pena.

MIZRAPLI

Telleri bir mızrap veya parmakla çalınan (saz).

  -   -   -  

Anlamında MIZRAP bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MIZRAP geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇALGIÇ

Mızrap. Bahçe süpürgesi, çalkı.

TAZENE

Genellikle kiraz ağacı kabuğundan yapılan mızrap. Mızrap.

LAVTA

Mızrapla çalınan, gövdesi uttan küçük bir çalgı. Ebe. Tutçek. Erkek doğum hekimi.

FİNGERPİCKİNG

Telli çalgıların pena, mızrap gibi yardımcı nesneler yerine parmak ve tırnaklarla çalınması.

TEZENE

Mızrap.

TAMBUR

Klasik Türk müziğinin başlıca çalgılarından biri olan, yay veya mızrapla çalınan, uzun saplı, telli çalgı. Silindir biçiminde kap.

TEZANE

Genellikle kiraz ağacı kabuğundan yapılan mızrap.

TEZGENE

Genellikle kiraz ağacı kabuğundan yapılan mızrap. Harç taşımaya yarayan dört kollu araç, teskere.

SAZ

Genellikle su kıyılarında, bataklık yerlerde yetişen ince, açık sarı renkli kamış, hasır otu, kiliz, kofa. Bu kamıştan yapılmış. Çalgılı eğlence yeri. Her tür müzik aracı, çalgı. Türk halk müziğinde bağlama, cura, tar vb. mızraplı çalgıların genel adı. Birden çok çalgının bulunduğu takım. Türk halk müziğinde kullanılan, gövdesi ağaçtan oyularak yapılmış, telli, uzun saplı çalgı, bağlama.

TEZERE

Mızrap.

DEZİNE

Kartal kanadı ve at tırnağından yapılan mızrap. Düzine.

TEZANA

Genellikle kiraz ağacı kabuğundan yapılan mızrap.

ÇEKME

Çekmek işi. Yüksekteki ince dalları çekip kesmeye yarar, ay biçiminde, uzun saplı, ağzı tırtıklı bıçak. Çekmece. İş yaparken giyilen bir şalvar türü. Düzgün biçimli. Parmak ya da mızrapla çalınan çalgı. Vücut bölümlerinin bükücü kas gücü ile bir direnci kendisine yaklaştırması. Ağacın yapısındaki nem oranının azalması sonucu boyutlarının küçülmesi. Çekilerek giyilen veya kullanılan.

CURA

Mızrap ile çalınan iki veya üç teli olan halk sazı. Ufak tefek, gelişmemiş. Bir tür küçük atmaca.

TEZKİRE

Divan şairlerinin hayatını ve şiirlerini genellikle subjektif bir bakış açısıyla değerlendiren eser. Genellikle kiraz ağacı kabuğundan yapılan mızrap. Küçük sepet.

TIRNAK

İnsanda ve birçok omurgalı hayvanda parmak uçlarının dış bölümünü örten boynuzsu tabaka. Ciltçilikte tek yaprakları büküp cildi birleştirebilmek için bir yanında bırakılan şerit durumundaki kenar. Tırnak işareti. Kanca gibi araçların kıvrık yeri. Heykel dökümünde, kalıp parçalarının birleştirilmesinde kolaylık sağlamak amacı ile yapılmış olan dişlerin her biri. Kanun çalmakta kullanılan mızrap. Tenekecilerin delik açmak için kullandığı alet, keski. Gemi demirinin ucundaki yassı parça.

UT

Utanma duygusu. Klasik Türk müziği araçlarından, iri karınlı, kirişli, mızrapla çalınan bir çalgı.

PENA

Mızrap.

BAĞLAMA

Bağlamak işi. Yapılarda duvarları birbirine bağlayan kiriş, putrel vb. Üç çift telli olan ve mızrapla çalınan bir saz. Ulama.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük