Sonu KARDA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "karda" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu karda ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında karda olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde karda olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KARDA

Yayla : Hayvanları kardaya çıkardık.

  -   -   -  

Anlamında KARDA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KARDA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DUDAM

Yukardan akan suyun kuyu şeklinde oyduğu yer.

BADAL

Merdiven. Kardan veya çamurdan oluşan çukur. Merdiven, merdiven basamağı. Kar veya çamurda donmuş, kurumuş, derin, tekerlek ve ayak izi. Yol veya tarladaki girinti çıkıntı, tümsek, hendek: Yol çok badallı, araba sarsıyor. İki dönüm büyüklüğünde bir tarlanın altıda bir parçası. Tarla sekisi. Tuzak, fak, tehlike: Mehmedi badala bastırdım. Ağacın gövdesinden ilk ayrılan dal, sürgün. Bacak: Badalına basar ayırırım. Geniş adımla yürüyüş. Zıpzıp, bilye. Ceviz içinin dörtte biri. Akran, eş, denk. Pis, karışık. Engel, güçlük. Merdiven basamağı, merdiven.

ATAĞAN

Öğünen, atıp tutan. Kızak kayılan yerde çocukların kardan yaptıkları yükseklik. Abartıcı, yalancı.

GARDAŞ

Kardeş. Kardeş (bk. kardaş).

GARIHMAH

Bostan sulanırken bölmenin düzgün olmaması yüzünden su karışmak. Gözler kardan rahatsız olmak.

ÇAVUR

Gâvur. Karda açılan yol, keçi yolu. Haber. Çağırmak.

DİLÜK

Üst dudağı yukardan aşağıya doğru yarık olan kişi.

ENGİM

Bayır aşağı, yukardan aşağı.

DORUKLAYIN

Yukardan beri anlamında kullanılır: Gelen kızı doruklayın görünce dizimin bağı çözüldü.

CİBLE

Hasır ve sepet örmekte kullanılan ince çöpler. Karda avcıların ayaklarına giydikleri çubuktan yapılmış örgü. Madeni kalem ucu.

GARIKMAK

Gözler kardan rahatsız olmak: Keski gelmez olaydım gözlerim garıktı. Ses bağırmaktan ya da hastalıktan kısılarak kalınlaşıp, incelmek: Bugün çok üşüdüm, sesim bile garıkmış. Su yolu tıkanıp suyu geri vurmak.

ÇIĞRALIK

Karda kürekle, dallarla açılan dar yol. Bir tür çalılık.

FUSSA

Etçiller (Carnivora) takımının, misk kedisigiller (Viverridae) familyasından, 80 cm kadar uzunlukta, esmer kahverengi, Madagaskar'da yaşayan bir tür. (Cryptoprocta ferox) Etçiller (Carnivora) takımının misk-kedisigiller (Viverridae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 80, kuyruğu 80 cm. Esmer kahverengidir. Yenir. Madagaskarda yaşar.

BERFİN

Söyleyiş: Berfi(:)n Kardan, kar ile ilgili.

ENDOKARDİYAL

Endokarda veya kalbin iç kısmına ait olan.

SEL

Sürekli yağan yağmurdan veya eriyen kardan oluşan, geçtiği yerlere zarar veren taşkın su, su taşkını. Etki ve iz bırakan güçlü durum veya davranış. Yoğunluk. Hareket hâlindeki büyük kalabalık, yığın.

ÇAVIR

Hayvanların erkeklik organı. Haber. Karda açılan yol, çığır. Sonu olmayan yol.

ENGİÇ

Yüksük. Bayır aşağı, yukardan aşağı.

DÜRÜNGE

Kışın karda hayvanlara ot atılan yer ve atılan ot.

DAYAH

Destek. Kağnı ve dört tekerlekli arabalarda oku yukarda tutmaya yarayan ağaç destek. Dayak. Eski türkçe tay+e-k: Duvara, kapıya veya ağaca verilen ağaç destek; dövmek; sopa (Erzincan Merkez). Dayak, dövme. Eski türkçe tayak: dayak; destek; dövme. Dayanak, destek.