Sonu KAĞIT ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "kağıt" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kağıt ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında kağıt olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde kağıt olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KAĞIT

Hamur durumuna getirilmiş türlü bitkisel maddelerden yapılan, yazı yazmaya, baskı yapmaya, bir şey sarmaya yarayan kuru, ince yaprak. Bu yapraktan yapılmış. Yazılı kâğıt yaprağı, pusula, tezkere. Yazılı sınav kâğıdı. İskambil kâğıdı. Belge ve doküman. Menkul kıymetler borsasında işlem gören tahvil, hisse senedi gibi mali değeri olan senet. Menkul kıymetler. 9. hlk. Kâğıt para. Yazı yazmak, baskı yapmak, bir şey ambalajlamak gibi amaçlarda kullanılabilen, hamur durumuna getirilmiş bitkisel liflerden yapılan kuru ve ince yaprak.

ÜÇKAĞIT

Oynatıcının el çabukluğuyla yer değiştirip kapalı olarak bıraktığı, ikisi aynı, biri değişik üç iskambil kâğıdından değişik olanını bulmaya dayanan hileli oyun. Hile, düzen, dolap.

  -   -   -  

Anlamında KAĞIT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KAĞIT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

CIĞCIĞA

Gelinlerin ve genç kızların düğünlerde başlarına süs olarak taktıkları parlak renkli tel veya tüy. Parlak, yaldızlı kağıt. İpek atkı. Kuru gürültücü, geveze. Hayvan hastalığı.

GÜMÜŞCÜN

Böcekler (Insecta) sınıfının, kanatsızlar (Apterygota) alt sınıfından, 8 mm kadar uzunlukta, sırt bölgesi kubbeli, gümüş renginde, hızlı koşan ve evlerde bulunan, kağıt, un ve benzerleri şeyleri yiyen bir eklem bacaklı türü. (Lepisma saccharina), Böcekler (İnsecta) sınıfının kanatsızlar (Apterygota) alt-sınıfına (bk) giren bir eklembacaklı türü.Uzunluğu 8 mm. Sırt bölgesi kubbelidir.Gümüş rengindedir.Hızla koşar.Evlerde bulunur.Kâğıt,un v.b. yer.

BASIRA

Bitki, bostan, meyve ağaçları ve bağlara zarar veren bir hastalık, külleme. Sisli havalarda veya sabahları yapraklar üzerinde meydana gelen nem. Kanser hastalığı. Kahverengi suyu olan ve yenilebilen sızırılmış ağılı bal. Çamlarda bal yapan beyaz bir kurt. Bir çeşit kâğıt oyunu. Bitki ve ağaçlarda külleme hastalığı meydana getiren bit, püseron. İskambil oyunu, pişpirik. Bağlardaki külleme hastalığı. Bir tür kağıt oyunu. Sünnet derisi. Gören, görücü. Görme gücü, görüş. Göz.

KAHAT

Kâğıt. Kağıt.

KAAT

Kağıt. Kâğıt.

KOĞAZ

Kağıt.

ÇOMBALA

Kağıt oyunu.

HANT

Küçük bostan. Yiyecek şey: Hantları getir de yiyelim. Yer: Senin tarlan hangi hantta?. Sınır. Yüzdört kağıtla oynanan bir çeşit iskambil oyunu. Kalça kemiği.

LEKERESİM

Doğu Asya'da kara mürekkeple kağıt ya da ipek bez üzerine yapılan bir çeşit suluboya resim; bu tür çalışma tekniği. a. bk. suluçizi.

KARTONPAT

Tiyatroda bazı eşyaları, donatımlıkları, maskeleri yapmada kullanılan tutkal, kağıt ya da mukavva karışımı hamur.

KAFIT

Kağıt.

GAYME

Kâğıt lira. Kağıt para. Arapça kökenli kaime: kaime; lira. Kâğıt para. (Çarçalar Bozüyük Bilecik).

CELATİN

Fransızca kökenli gélatine: jelatin kağıt.

BAGAS

Aptal, alık, sersem. Ezilip suyu çıkarılmış kağıt ve yakıt yapımında kullanılan kamış.

KIVAMLILIK

Kıvamlı bir biçimde. Katılığın veya akışkanlığın derecesi. Kağıt hamuru, meyve özü gibi bir karışımda katı madde yüzdesi.

ETDAR

Arapça kökenli attâr: aktar; dükkânında iğne, iplik, baharat, zarf, kağıt tütün, kuru yiyecek maddeleri ve benzerleri satan kimse.

GENFET

Çay şekerinden başka her türlü kağıtlı veya kağıtsız şeker, bayram şekeri vb.

KATMANYAZAR

Bir sıvı ya da gaz içindeki özdekleri bir katı ortama, yerine göre kağıt üzerine soğurarak çeşitli, kimileyin de ayrı renklerde katmanlara ayıran aygıt.

CİMİZ

Erkek isteyen dişi deve. Erkeğe düşkün kadın. İsterik. Sulu toprak. Yaşlık, yaş. Yapışkan: Şu kağıt cimizdir. Minik, küçük.

HOŞGİN

Onlu ve daha büyük iskambil kağıtlarıyla oynanan bir kağıt oyunu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük

 

Warning: fopen(/home/ileilgil/public_html/kelimeler/cache/ka/kağıt_2_0.io): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 37

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 38

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 39