KAĞIT ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "kağıt" olan, toplam 17 adet kelime bulunmaktadır. kağıt ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu kağıt ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde kağıt olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KAĞITBALIĞIGİLLER

11 harfli kelimeler

KAĞITBALIĞI, KAĞITLANMAK, KAĞITÖRNEĞİ

10 harfli kelimeler

KAĞITARASI, KAĞITÇILIK, KAĞITLAMAK, KAĞITLANMA

9 harfli kelimeler

KAĞITBEZİ, KAĞITHANE, KAĞITKUŞU, KAĞITLAMA

8 harfli kelimeler

KAĞITLIK

7 harfli kelimeler

KAĞITÇI, KAĞITLI, KAĞITSI

5 harfli kelimeler

KAĞIT

Bazı kelimelerin anlamları

KAĞIT

Hamur durumuna getirilmiş türlü bitkisel maddelerden yapılan, yazı yazmaya, baskı yapmaya, bir şey sarmaya yarayan kuru, ince yaprak. Bu yapraktan yapılmış. Yazılı kâğıt yaprağı, pusula, tezkere. Yazılı sınav kâğıdı. İskambil kâğıdı. Belge ve doküman. Menkul kıymetler borsasında işlem gören tahvil, hisse senedi gibi mali değeri olan senet. Menkul kıymetler. 9. hlk. Kâğıt para. Yazı yazmak, baskı yapmak, bir şey ambalajlamak gibi amaçlarda kullanılabilen, hamur durumuna getirilmiş bitkisel liflerden yapılan kuru ve ince yaprak.

KAĞITLIK

El altında bulundurulacak kâğıtları koymaya yarayan, gözlere ayrılmış bir çeşit kutu. Kâğıt yapmaya uygun olan.

KAĞITÇI

Kâğıt yapan kimse. Kâğıt ve yazı gereçleri satan kimse.

KAĞITHANE

İstanbul iline bağlı ilçelerden biri.

KAĞITLI

Kâğıdı olan. Diyarbakır ilinde, Bismil belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KAĞITBALIĞI

Bir çeşit balık.

KAĞITLANMAK

Kâğıtla kaplanmak.

KAĞITLAMA

Kâğıtlamak işi.

KAĞITÖRNEĞİ

Bir cins kilim.

KAĞITBEZİ

Patiska.

KAĞITLANMA

Kâğıtlanmak işi.

KAĞITBALIĞIGİLLER

(Trachypterida), kayış balığı (Regalecus glesne) iyi bilinirler.

KAĞITKUŞU

Uçurtma.

KAĞITARASI

İnce yazlık başörtüsü.

KAĞITÇILIK

Kâğıtçının yaptığı iş. Kâğıt sanayisi.

KAĞITLAMAK

Kâğıtla kaplamak, kâğıt yapıştırmak.

  -   -   -  

Anlamında KAĞIT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KAĞIT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KAAT

Kağıt. Kâğıt.

CIĞCIĞA

Gelinlerin ve genç kızların düğünlerde başlarına süs olarak taktıkları parlak renkli tel veya tüy. Parlak, yaldızlı kağıt. İpek atkı. Kuru gürültücü, geveze. Hayvan hastalığı.

BAGAS

Aptal, alık, sersem. Ezilip suyu çıkarılmış kağıt ve yakıt yapımında kullanılan kamış.

GÜMÜŞCÜN

Böcekler (Insecta) sınıfının, kanatsızlar (Apterygota) alt sınıfından, 8 mm kadar uzunlukta, sırt bölgesi kubbeli, gümüş renginde, hızlı koşan ve evlerde bulunan, kağıt, un ve benzerleri şeyleri yiyen bir eklem bacaklı türü. (Lepisma saccharina), Böcekler (İnsecta) sınıfının kanatsızlar (Apterygota) alt-sınıfına (bk) giren bir eklembacaklı türü.Uzunluğu 8 mm. Sırt bölgesi kubbelidir.Gümüş rengindedir.Hızla koşar.Evlerde bulunur.Kâğıt,un v.b. yer.

KATMANYAZAR

Bir sıvı ya da gaz içindeki özdekleri bir katı ortama, yerine göre kağıt üzerine soğurarak çeşitli, kimileyin de ayrı renklerde katmanlara ayıran aygıt.

KIVAMLILIK

Kıvamlı bir biçimde. Katılığın veya akışkanlığın derecesi. Kağıt hamuru, meyve özü gibi bir karışımda katı madde yüzdesi.

KAFIT

Kağıt.

KARTONPAT

Tiyatroda bazı eşyaları, donatımlıkları, maskeleri yapmada kullanılan tutkal, kağıt ya da mukavva karışımı hamur.

GAYME

Kâğıt lira. Kağıt para. Arapça kökenli kaime: kaime; lira. Kâğıt para. (Çarçalar Bozüyük Bilecik).

KAHAT

Kâğıt. Kağıt.

KOĞAZ

Kağıt.

CELATİN

Fransızca kökenli gélatine: jelatin kağıt.

BASIRA

Bitki, bostan, meyve ağaçları ve bağlara zarar veren bir hastalık, külleme. Sisli havalarda veya sabahları yapraklar üzerinde meydana gelen nem. Kanser hastalığı. Kahverengi suyu olan ve yenilebilen sızırılmış ağılı bal. Çamlarda bal yapan beyaz bir kurt. Bir çeşit kâğıt oyunu. Bitki ve ağaçlarda külleme hastalığı meydana getiren bit, püseron. İskambil oyunu, pişpirik. Bağlardaki külleme hastalığı. Bir tür kağıt oyunu. Sünnet derisi. Gören, görücü. Görme gücü, görüş. Göz.

CİMİZ

Erkek isteyen dişi deve. Erkeğe düşkün kadın. İsterik. Sulu toprak. Yaşlık, yaş. Yapışkan: Şu kağıt cimizdir. Minik, küçük.

HOŞGİN

Onlu ve daha büyük iskambil kağıtlarıyla oynanan bir kağıt oyunu.

LEKERESİM

Doğu Asya'da kara mürekkeple kağıt ya da ipek bez üzerine yapılan bir çeşit suluboya resim; bu tür çalışma tekniği. a. bk. suluçizi.

ÇOMBALA

Kağıt oyunu.

ETDAR

Arapça kökenli attâr: aktar; dükkânında iğne, iplik, baharat, zarf, kağıt tütün, kuru yiyecek maddeleri ve benzerleri satan kimse.

GENFET

Çay şekerinden başka her türlü kağıtlı veya kağıtsız şeker, bayram şekeri vb.

HANT

Küçük bostan. Yiyecek şey: Hantları getir de yiyelim. Yer: Senin tarlan hangi hantta?. Sınır. Yüzdört kağıtla oynanan bir çeşit iskambil oyunu. Kalça kemiği.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük

 

Warning: fopen(/home/ileilgil/public_html/kelimeler/cache/ka/kağıt_1_0.io): failed to open stream: Disk quota exceeded in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 37

Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 38

Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/ileilgil/public_html/kelimeler/func.php on line 39