Sonu DİYA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "diya" olan, toplam 5 adet kelime bulunmaktadır. Sonu diya ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında diya olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde diya olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DİYA

Slayt.

BADİYA

Büyük bakır kab, çorba tası, ağzı dar, dibi geniş yağ kabı, yemek kabı, büyük bakır tencere. Büyük bakır tas.

KARDİYA

Midenin özofagustan sonra gelen bölgesi. Emici böceklerde midenin önünde, sindirim odasının genişlemiş ön kısmı. Kalbin ve midenin başlangıç kısmı. Ayakkabı taban boyası. (Gölbaşı Çankaya Ankara).

VARDİYA

Posta. Gemide nöbet yeri. Gemilerde beklenen nöbet.

ESPUNDİYA

Mukokutanöz layşmanyozis.

  -   -   -  

Anlamında DİYA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DİYA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BİSMİL

Diyarbakır iline bağlı ilçelerden biri.

DİYALEKTOLOG

Diyalektoloji uzmanı.

DİYABETOLOG

Diyabet uzmanı.

BAŞGARDİYAN

Gardiyanların başı.

ERGANİ

Diyarbakır iline bağlı ilçelerden biri.

BAŞGARDİYANLIK

Başgardiyan olma durumu. Başgardiyanın yaptığı iş.

FİN

Finlandiyalı.

DİCLE

Diyarbakır iline bağlı ilçelerden biri.

ÇERMİK

Kaplıca, ılıca. Diyarbakır iline bağlı ilçelerden biri.

ÇATLAK

Çatlamış olan. Yer altındaki taş kütlelerinin basınç ve gerilim dolayısıyla yer değiştirmeden çatlayıp yarılması, diyaklaz. Değişimin başlangıcı. Deli. Deri, mukoza, kemik veya herhangi bir organ üzerinde uzunluğuna olan açıklık, yarık, fissür. Ara, aralık. Herhangi bir yerde uzunluğuna olan açıklık.

EĞİL

Diyarbakır iline bağlı ilçelerden biri.

DİYALEKTİKÇİ

Diyalektik yöntemini uygulayan kişi.

ÇÜNGÜŞ

Diyarbakır iline bağlı ilçelerden biri.

BİLLURSU

Billuru andıran, billura benzeyen, billur gibi, billurumsu, kristaloit. Diyalize uğrayarak çözümlenen madde, koloit karşıtı.

DİYABETOLOJİ

Diyabet bilimi.

DİN

Tanrı'ya, doğaüstü güçlere, çeşitli kutsal varlıklara inanmayı ve tapınmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum, diyanet. Bir şeyin en yüksek ve sivri noktası. İnanılıp çok bağlanılan düşünce, inanç veya ülkü, kült. İlmek. C.G.S. sisteminde 1 gramlık bir kütlenin hızını saniyede 1 santimetre artıran güç birimi: Bir nevton 105 din'e eşittir. Bu nitelikteki inançları kurallar, kurumlar, töreler ve semboller biçiminde toplayan, sağlayan düzen.

EYTİŞİM

Diyalektik.

ÇENTİK

Bir şeyin kenarından kesilerek veya kırılarak açılan küçük kertik, tırtık. Kertikli. Basım sırasında basım aletinin diyaframını belirli bir açıklığa getirecek düzeni işletmek için filmin kenarına yapılmış olan çukurluk. Küçük oyuk.

ÇINAR

İki çeneklilerden, 30 metreye kadar uzayabilen, gövdesi kalın, uzun ömürlü, geniş yapraklı bir ağaç (Platanus). Diyarbakır iline bağlı ilçelerden biri.

DALAK

Midenin arkasında, diyaframın altında, sol böbreğin üstünde, yassı, uzunca, akyuvar üreten ve yıpranmış alyuvarları toplayan, damarlı, gevşek bir dokudan oluşmuş organ. Omurgalı hayvanlarda lenf bezine benzeyen ve kan damarları çok olan bir organ. Tekerlek biçimindeki kaşar peyniri. Bal peteği.