BU ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "bu" olan, toplam 1148 adet kelime bulunmaktadır. bu ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu bu ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde bu olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

BULANDIRILABİLMEK, BULANIKLAŞTIRILMA

16 harfli kelimeler

BULANIKLAŞTIRMAK, BUKAĞILAYABİLMEK, BULANDIRILABİLME

15 harfli kelimeler

BUKALEMUNGİLLER, BUNGUNLAŞTIRMAK, BUHARLAŞABİLMEK, BUHARLAŞIVERMEK, BUKAĞILAYABİLME, BULANDIRABİLMEK, BULANDIRIVERMEK, BULANIKLAŞTIRMA, BULANIKLIKÖLÇER, BULANIKLIKÖLÇÜM, BULAŞTIRABİLMEK, BULAŞTIRIVERMEK, BULGULANABİLMEK, BULGULAYABİLMEK, BULUTLANABİLMEK, BULUTLANIVERMEK, BUNAKLAŞABİLMEK

14 harfli kelimeler

BUHARLAŞTIRMAK, BUĞULANABİLMEK, BUĞULANIVERMEK, BUHARLAŞABİLME, BUHARLAŞIVERME, BUHARLAŞTIRICI, BULAMKLAŞTIRMA, BULANDIRABİLME, BULANDIRIVERME, BULAŞTIRABİLME, BULAŞTIRIVERME, BULGULANABİLME, BULGULAYABİLME, BULUŞULABİLMEK, BULUTLANABİLME, BULUTLANIVERME, BUNAKLAŞABİLME, BUNGUNLAŞTIRMA, BUYURGANLAŞMAK

13 harfli kelimeler

BUĞULANDIRMAK, BULANDIRILMAK, BULANIKLAŞMAK, BULAŞTIRILMAK, BUSELİKAŞİRAN, BUĞULANABİLME, BUĞULANIVERME, BUĞULAŞTIRICI, BUĞULAŞTIRMAK, BUHARLAŞTIRMA, BULANIKLAŞTIR, BULDURABİLMEK, BULGARİSTANLI, BULUŞULABİLME, BUNALTABİLMEK, BUNGAROTOKSİN, BURKULABİLMEK, BURKULUVERMEK, BUYRUĞINLAYIN, BUYURGANLAŞMA, BUZLANABİLMEK, BUZLAŞABİLMEK

12 harfli kelimeler

BUDALACASINA, BUDALALAŞMAK, BUĞDAYGİLLER, BUĞULANDIRMA, BUHURUMERYEM, BUKALEMUNLUK, BULANIKLAŞMA, BULAŞIKÇILIK, BULAŞTIRILMA, BUNGUNLAŞMAK, BUTAFORCULUK, BUZAĞILAŞMAK, BUDUNBİLİMCİ, BUĞULAŞTIRMA, BUĞULUKAYNAK, BUKAĞILANMAK, BULANABİLMEK, BULANDIRILMA, BULANIVERMEK, BULARCILAYIN, BULAŞABİLMEK, BULAŞIVERMEK, BULAYABİLMEK, BULDURABİLME, BULGURLANMAK, BULGURPINARI, BULUŞUVERMEK, BUNALABİLMEK, BUNALIVERMEK, BUNALTABİLME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BUDAKLANMAK, BUDALALAŞMA, BUHARLAŞMAK, BUHARLAYICI, BUKAĞILAMAK, BULANDIRMAK, BULAŞICILIK, BULAŞIKHANE, BULAŞKANLIK, BULAŞTIRMAK, BULGURCULUK, BULGURLAMAK, BULGURLANMA, BULUNDURMAK, BULUŞTURMAK, BULUTLANMAK, BULUTSUZLUK, BUNALTILMAK, BURGULANMAK, BURUKLAŞMAK, BURUŞTURMAK, BUYRUKÇULUK, BUYURGANLIK, BUZAĞILAMAK, BUZAĞILAŞMA, BUZULLAŞMAK, BUĞDAGUZELİ, BUĞDAYHÜYÜK, BUĞDAYPINAR, BUHURDANLIK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BUĞULANMAK, BUĞULAŞMAK, BULANIKLIK, BULAŞIKLIK, BULAŞILMAK, BULDURTMAK, BULGULAMAK, BULGURUMSU, BULUNDURMA, BULUŞULMAK, BURGULAMAK, BURJUVALIK, BURUNDURUK, BURUNLAMAK, BURUNSALIK, BURUŞUKLUK, BUSBULANIK, BUTİKÇİLİK, BUZULLAŞMA, BUDUNBETİM, BUDUNBİLİM, BUFOTOKSİN, BUGÜNLERDE, BUGÜNLİCEK, BUĞAKSAMAK, BUĞANSALIK, BUĞARSAMAK, BUĞASSAMAK, BUĞAZLAMAK, BUĞDAYÖREN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BUDALALIK, BUĞDAYCIL, BUĞULAMAK, BUĞULANIŞ, BUĞULANMA, BUĞULAŞMA, BUHARKENT, BUKAĞILIK, BUKALEMUN, BULANIKÇA, BULAŞIKÇI, BULAŞILMA, BULDUMCUK, BULDURMAK, BULDURTMA, BULGULAMA, BULGURCUK, BULGURLUK, BULUCULUK, BULUŞULMA, BUNALIMLI, BUNALTMAK, BUNGUNLUK, BURACIKTA, BURDURMAK, BURGULAMA, BURHANİYE, BURJUVACA, BURJUVAZİ, BURKULMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BUCAKSIZ, BUDALACA, BUDANMAK, BUDATMAK, BUDUNSAL, BUGÜNLÜK, BUĞDAYSI, BUĞULAMA, BUHRANLI, BUHURDAN, BUHURLUK, BUKAĞILI, BUKLESİZ, BULANCAK, BULANMAK, BULAŞICI, BULAŞKAN, BULAŞMAK, BULATMAK, BULDOZER, BULDURMA, BULGARCA, BULGURCU, BULGURLU, BULGUSAL, BULUNMAK, BULUŞMAK, BULUTÇUK, BULUTSUZ, BUMERANG, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BUÇUKLU, BUDAKLI, BUDAMAK, BUDANIŞ, BUDANMA, BUDATMA, BUGÜNKÜ, BUHARLI, BUKANAK, BUKLELİ, BULAMAÇ, BULAMAK, BULANIK, BULANIŞ, BULANMA, BULANTI, BULAŞIK, BULAŞMA, BULGARİ, BULMACA, BULUNMA, BULUNTU, BULUŞMA, BULUTLU, BULUTSU, BUMLAMA, BUNAKÇA, BUNALIM, BUNALIŞ, BUNALMA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BUDALA, BUDAMA, BUDİST, BUDİZM, BUĞDAY, BUĞULU, BUHRAN, BUKAĞI, BUKLET, BUKRAN, BULADA, BULAMA, BULDAN, BULDOK, BULGAR, BULGUR, BULMAK, BULUCU, BULVAR, BUMBAR, BUMBUZ, BUNAMA, BUNGUN, BUNLAR, BUNLUK, BUNMAK, BUNSUZ, BURADA, BURALI, BURASI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BUCAK, BUÇUK, BUDAK, BUDUN, BUGÜN, BUĞRA, BUĞUR, BUĞUZ, BUHAR, BUHUR, BUKET, BUKLE, BULAK, BULGU, BULMA, BULUŞ, BULUT, BUNAK, BUNCA, BUNLU, BURAK, BURCU, BURGU, BURMA, BURSA, BURUK, BURUN, BUŞON, BUTİK, BUTLU, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

BUAT, BUCA, BUĞU, BUJİ, BUKE, BULA, BURA, BURÇ, BURS, BURU, BUSE, BUUT, BUAZ, BUBA, BUBO, BUBU, BUEZ, BUĞA, BUĞİ, BUĞZ, BUKA, BULİ, BUMA, BUNA, BUNG, BURC, BURL, BUUN, BUVA, BUYA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BUL, BUN, BUT, BUZ, BUA, BUF, BUG, BUĞ, BUH, BUK, BUM, BUR, BUY

2 harfli kelimeler

BU

Bazı kelimelerin anlamları

BU

Yerde, zamanda veya söz zincirinde en yakın olanı gösteren bir söz. En yakında bulunan bir varlığı veya biraz önce anılan bir şeyi işaret yolu ile belirtmek için kullanılan bir söz.

BULANDIRIVERMEK

Çabucak bulandırmak.

BUKAĞILAYABİLMEK

Bukağılama imkânı veya olasılığı bulunmak.

BULANIKLAŞTIRILMA

Bulanıklaştırılmak işi.

BUHARLAŞABİLMEK

Buharlaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BUHARLAŞIVERMEK

Çabucak buharlaşmak.

BULANDIRABİLMEK

Bulandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BUKAĞILAYABİLME

Bukağılayabilmek işi.

BULANDIRILABİLME

Bulandırılabilmek işi.

BULANIKLAŞTIRMAK

Bulanık duruma getirmek.

BULANIKLIKÖLÇÜM

Bir sıvıda, asılı bulunan taneciklerin niteliğini, ışık geçiriminin sıvıdaki katıların niceliğiyle değişmesine dayanarak belirleme.

BUNGUNLAŞTIRMAK

Sıkıntılı duruma getirmek.

BULANDIRILABİLMEK

Bulandırılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

BULANIKLIKÖLÇER

Katı asıltı dizgelerinde, bağıl ışık geçirimini ölçerek asıltı derişimini ya da yüzey alanını belirleyen aygıt.

BUKALEMUNGİLLER

Sürüngenler sınıfının renklerini bulundukları yerin rengine uyduran, hareketleri yavaş, bukalemun türlerini içine alan bir familyası.

BULANIKLAŞTIRMA

Bulanıklaştırmak işi.

  -   -   -  

Anlamında BU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACEMCE

Farsça. Bu dille yazılmış olan.

ACELELEŞTİRMEK

Çabuklaştırmak.

ACUL

Aceleci. Hızlı, çabuk.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ACİLEN

Çabucak.

ACELELEŞTİRME

Çabuklaştırma.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ABULLABUTLUK

Abullabut olma durumu.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.