Sonu BİT ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "bit" olan, toplam 52 adet kelime bulunmaktadır. Sonu bit ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında bit olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde bit olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

11 harfli kelimeler

HUDAYİNABİT

10 harfli kelimeler

FİKRİSABİT

9 harfli kelimeler

PREMORBİT

8 harfli kelimeler

KARHABİT, VELESBİT, SİĞNEBİT, MUMLUBİT, DİŞLİBİT, CİRCİBİT, KOKİMBİT, MÜSTEBİT, KARNABİT

7 harfli kelimeler

ANKEBİT, ZİNEBİT, PRESBİT, SİNEBİT, FİLİBİT

6 harfli kelimeler

MÜMBİT, MÖNBİT, MUNBİT, MÜSBİT, OTOBİT, PROBİT, SORBİT, ŞİRBİT, TESBİT, FLEBİT, ZİMBİT, ZİRBİT, MORBİT, KİRBİT, CİMBİT, CİNBİT, CİRBİT, ÇİTBİT, DİMBİT

5 harfli kelimeler

SABİT, CİBİT, ZİBİT, ZABİT, TEBİT, ŞİBİT, ŞEBİT, ESBİT, GÖBİT, İSBİT, İZBİT, ORBİT, LABİT

4 harfli kelimeler

İBİT, ABİT

3 harfli kelimeler

BİT

Bazı kelimelerin anlamları

BİT

Yarım kanatlılar alt takımına giren, insan ve memeli hayvanların vücudunda asalak olarak yaşayan böcek, kehle (Pediculus).

KOKİMBİT

Hidratlı doğal demir sülfat.

HUDAYİNABİT

Kendiliğinden yetişen (bitki). Eğitim görmemiş, kendi kendini yetiştirmiş olan (kimse). Başıboş büyümüş (kimse).

SİĞNEBİT

Saklambaç oyunu.

CİRCİBİT

Sırsıklam, sulu.

KARHABİT

Küpelerin üstündeki gümüş süs. (Bursa).

PRESBİT

Presbitliğe uğramış (göz veya kimse).

FİKRİSABİT

Saplantı.

MÜSTEBİT

Zorba.

MUMLUBİT

Portakal, ayva, nar ve süs bitkilerinden özsu emen, yıldızımsı, üzeri mumsu pulcuklarla örtülü bitki biti.

DİŞLİBİT

Ambarlanmış ekin ürünlerine ve unlu maddelere saldıran kınkanatlı böcek.

ZİNEBİT

Sarı çiçekli, yapışkan yapraklı, genellikle deniz kıyılarında biten, kötü kokulu bir ot.

KARNABİT

Karnabahar.

ANKEBİT

Kâbus, uykuda basan ağırlık.

PREMORBİT

Hastalık gelişiminden önce olan.

VELESBİT

Bisiklet.

  -   -   -  

Anlamında BİT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BİT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AHUDUDU

Gülgillerden, böğürtleni andıran, çalı görünümünde, dikenli bir bitki (Rubus idaeus). Bu bitkinin duta benzeyen, kırmızı renkli, sulu ve kokulu yemişi, ağaç çileği, frambuaz.

AKROMEGALİ

Genel gelişme bittikten sonra el, çene, burun vb. vücudun sivri kısımlarındaki kemiklerin kalınlaşması, büyümesi veya uzaması.

AİLE

Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik. Eş, karı. Aynı gaye üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan kimselerin bütünü. Temel niteliği bir olan dil, hayvan veya bitki topluluğu, familya. Aynı soydan gelen veya aralarında akrabalık ilişkileri bulunan kimselerin tümü. Birlikte oturan hısım ve yakınların tümü.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

AKKARINCA

Düz kanatlılardan, sıcak veya ılıman ülkelerde yaşayan, bitkilere çok zarar veren bir böcek cinsi, termit, divik (Termes).

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

AKÇÖPLEME

Zambakgillerden, yapraklarının uzun, geniş olması, çiçeklerinin güzelliği dolayısıyla bahçe çiçekleri arasına giren zehirli bir bitki cinsi (Veratrum album).

AKASMA

Düğün çiçeğigillerden, beyaz çiçek veren, bahçelerde süs çiçeği olarak yetiştirilen, sarmaşık özelliği gösteren bir bitki, yaban asması, orman sarmaşığı, meryemana asması (Clematis vitalba).

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AĞAÇ

Meyve verebilen, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki. Bu gibi bitkilerin gövdesinden ve dallarından yapılan. Tahta, kereste.

AKÇAAĞAÇGİLLER

İki çeneklilerden, örneği akçaağaç olan bir bitki familyası.

ADİLCEVAZ

Bitlis iline bağlı ilçelerden biri.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

AĞAÇLAŞMA

Ağaçlaşmak durumu. Bitki şekilleri gösteren ve akiklerde olduğu gibi maden filizlerinin gerek yüzeyinde gerek içlerinde rastlanan doğal desen.

AKPAS

Lahana, turp, şalgam, karnabahar vb. bitkilerin kök dışındaki bütün bölgelerine yerleşebilen, özellikle semizotugillerde karşılaşılan yosunumsu mantar (Albugo candida).

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

AHLAT

Gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan ağaç, yaban armudu, dağ armudu (Pirus piraster). Beden yapısının temelini oluşturan ögeler. Kaba adam, yol iz bilmez kimse. Bitlis iline bağlı ilçelerden biri. Bu ağacın, armuda benzeyen, iyice olgunlaştıktan sonra yenilebilen yemişi. Bir karışım içindeki parçalar, ögeler.