Sonu ARABİ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "arabi" olan, toplam 5 adet kelime bulunmaktadır. Sonu arabi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında arabi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde arabi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

10 harfli kelimeler

ZAMKIARABİ

6 harfli kelimeler

HARABİ, ŞARABİ, FARABİ

5 harfli kelimeler

ARABİ

Bazı kelimelerin anlamları

ARABİ

Arapça. Araplarla ilgili, Araplara özgü olan.

HARABİ

Meyhaneye giden, âlemci.

ZAMKIARABİ

Arap zamkı.

ŞARABİ

Kırmızı şarap rengi. Bu renkte olan.

FARABİ

Farap adlı ilden olan kimse. 870-950 yılları arasında yaşamış büyük Türk İslâm düşünürünün adı.

  -   -   -  

Anlamında ARABİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ARABİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

MAKİNİST

Lokomotif, vapur, fabrika vb.nin makinesini işleten kimse. Makinelerden anlayan, makineleri onarabilen usta. Sinemalarda film makinesini çalıştıran kişi.

MÜCVER

Rendelenmiş kabağa un, yumurta, peynir, dereotu, tuz, karabiber, taze soğan katılmasıyla yapılmış olan bir köfte türü.

TİM

Güvenlik güçlerinde belirli bir iş veya hizmeti başarabilecek güçteki en küçük birlik.

İKTİDAR

Bir işi yapabilme gücü, erk, kudret. Bir işi başarabilme yetki ve yeteneği. Bu yetkiyi elinde bulunduran kişi ve kuruluşlar. Devlet yönetimini elinde bulundurma ve devlet gücünü kullanma yetkisi.

ARAPÇA

Sami dilleri ailesine giren ve Arap ülkelerinde kullanılan dil, Arabi. Bu dille yazılmış olan.

PİYAZLAMAK

Eti pişirmeden birkaç saat önce soğan, karabiber, tarçın vb. baharatla ovup bir süre bırakmak. Bir çıkar sağlamak amacıyla birini aşırı övmek.

MAKSİMUM

Azami. Değişebilen bir niceliğin varabileceği en yüksek olan (sınır), maksimal, azami.

KARABİBER

Karabibergillerin örnek bitkisi olan, zeytinsi, meyvelerin taneleri yuvarlak, yaprakları kalp biçiminde, tırmanıcı bir bitki (Piper nigrum). Sevimli ve ufak tefek esmer güzeli. Bu bitkinin baharat olarak kullanılan kuru ve siyah tanesi. Bu tanelerin kurutulup öğütülmesiyle yapılmış olan toz.

AĞARABİLME

Ağarabilmek işi.

AKSAZ

Antalya ili, Manavgat belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Aydın şehrinde, Horsunlu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Çanakkale şehrinde, Karabiga bucağına bağlı bir yer. Kütahya kenti, Simav ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Uşak ili, Ulubey belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

TAKAT

Bir şeyi yapabilme, başarabilme gücü, güç, hâl, derman, kuvvet.

RİYAL

Pesetanın dörtte biri değerinde İspanyol parası. İran, Katar, Suudi Arabistan, Umman ve Yemen'de kullanılan para birimi.

BAHARAT

Yiyecek ve içeceklere hoş koku ve tat vermek için kullanılan tarçın, karanfil, zencefil, karabiber vb. maddeler, bahar (II).

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

BAHARATLI

İçinde karabiber, karanfil, tarçın vb. maddeler bulunan, baharlı.

KAHVE

Kök boyasıgillerden, sıcak iklimlerde yetişen bir ağaç (Coffea arabica). Bu çekirdeklerin kavrulup çekilmesiyle elde edilen toz. Bu tozla hazırlanan içecek. Kahve, çay, ıhlamur, bira, nargile içilen, hafif yiyecekler bulunduran, tavla, domino, bilardo, kâğıt vb. oynanan yer, kahvehane, kıraathane. Bu ağacın meyvesinin çekirdeği.

ARAPÇALAŞTIRMA

Arapçalaştırmak işi, Arabizasyon.

HARAPLIK

Harap olma durumu, yıkkınlık, harabilik, harabiyet.

POY

Tohumları kırmızıbibere benzeyen, 10-50 santimetre yüksekliğinde, karabiberle karıştırılarak pastırma çemeninde kullanılan bir bitki (Trigonella joenumgraecum).

KARABİBERGİLLER

Taçsız iki çeneklilerden, karabiberle türlerini içine alan bir bitki familyası.