Sonu ALANI ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "alanı" olan, toplam 51 adet kelime bulunmaktadır. Sonu alanı ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında alanı olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde alanı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

ÇAMLIPINARALANI

13 harfli kelimeler

KARAAĞAÇALANI, SEVİNDİKALANI

12 harfli kelimeler

BIYIKLIALANI, ÇİFTLİKALANI, HÜSEYİNALANI, HÜYÜKLÜALANI, KESTANEALANI

11 harfli kelimeler

HARMANALANI, KARPUZALANI, KIZLARALANI, KUMLUKALANI, MEHMETALANI, ZEYTİNALANI

10 harfli kelimeler

ARDIÇALANI, AVŞARALANI, BADEMALANI, BÜLÜÇALANI, ÇAYIRALANI, ÇERÇİALANI, DOĞANALANI, DUMANALANI, GÜVEMALANI, İLYASALANI, İNCEDALANI, İSLAMALANI, KATIRALANI, KAVAKALANI, MAKASALANI, NOHUTALANI, OĞLANALANI, SÖĞÜTALANI, VEZİRALANI, YARIŞALANI, YAŞAMALANI

9 harfli kelimeler

HAVAALANI, AYVAALANI, CUMAALANI, KARAALANI, KUYUALANI, ÜMİTALANI

8 harfli kelimeler

BAĞALANI, DUTALANI, İSAALANI, KUŞALANI, YÜNALANI

7 harfli kelimeler

ATALANI, ERALANI, İNALANI

6 harfli kelimeler

YALANI

5 harfli kelimeler

ALANI

Bazı kelimelerin anlamları

ALANI

Şeftali, kayısı, armut gibi meyvaların ceviz ve şeker karıştırılıp ipe dizilen ve güneşte kurutulan ezmesi.

HÜSEYİNALANI

Bursa kenti, Osmangazi ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BIYIKLIALANI

Bursa ilinde, Keles belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

HÜYÜKLÜALANI

Yozgat şehrinde, Akdağmadeni ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ZEYTİNALANI

Muğla ili, Köyceğiz ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

HARMANALANI

Bursa ilinde, Keles belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ÇİFTLİKALANI

Balıkesir ili, Tütüncü bucağına bağlı bir yer.

ARDIÇALANI

Yozgat kenti, Akdağmadeni belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KUMLUKALANI

Bursa şehrinde, Gürsu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

SEVİNDİKALANI

Çorum kenti, Cemilbey nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇAMLIPINARALANI

İçel kenti, Anamur ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KIZLARALANI

Manisa şehrinde, Akhisar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

KARAAĞAÇALANI

Balıkesir ilinde, Gönen ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

MEHMETALANI

Balıkesir şehri, Edremit ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KARPUZALANI

Van ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KESTANEALANI

Bursa ilinde, İnegöl ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

  -   -   -  

Anlamında ALANI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ALANI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AYDINLIKÖLÇER

Birim zamanda bir yüzeyin birim alanına düşen ışık enerjisini ölçmekte kullanılan aygıt, lüksmetre.

BİLİŞİMCİ

Bilişim alanında uzman kişi.

BUZLA

Deniz suyunun donmasıyla kutup bölgelerinde oluşan buz alanı, bankiz, aysfilt.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ARAYICI

Bir şeyi aramayı iş edinen kimse. İstenilen yıldızı teleskobun görüntüsü içine getirebilmek için büyük teleskoplara paralel olarak bağlı, görüş alanı geniş olan küçük teleskop.

CEP

Genellikle bir şey koymaya yarayan, giysinin belli bir yeri açılarak içine yerleştirilen astardan yapılmış parça. Trafiği kolaylaştırmak, araçların durabilmesine olanak sağlamak için yaya kaldırımları veya şehirler arası yolların kenarlarında bulunan taşıt yanaşma yeri. Otomobil yarışlarında arabalarının yarışa başladıkları nokta. Cep telefonu. Savaş alanının bir yerinde düşmanın geriletilmesiyle ortaya çıkan taktik durum, çökertme.

BİRİKİM

Birikme, bir yerde toplanıp yığılma. Biriktirilen mal ya da para. Gözlemler, deneyler sonucu elde edilmiş şeylerin bütünü, deneyim. Bilim veya sanat alanında sahip olunan bilgi, repertuvar. Herhangi bir aşınma sürecinde veya taşıma işi yapılırken alüvyonlu maddelerin bırakılması. Toplumların kültürel varlıklarının gelişip genişlemesi ve uygarlık düzeyinin yükselmesi süreci.

ÇAMURLAMA

Çamurlamak işi. Yanmaya elverişli cevherin bir bölümünün eski üretim alanında bırakılması sonucunda çıkması muhtemel yangının önlenmesi işi.

AKI

Herhangi bir kuvvet alanında, belli bir düzlemin belli bir bölümünden geçtiği varsayılan güç çizgileri, seyelan.

CUMBULDAMAK

Bir kabın içinde çalkalanıp ses çıkarmak.

ALŞİMİ

Elementleri altına çevirmek isteyen bir iş alanı, simya.

ÇAĞRIŞIM

Bir düşünce, görüntü vb.nin bir başkasını hatırlatması. Davranışlar, düşünceler ve kavramlar arasında yer ve zaman birliğinin etkisiyle kurulan bağlantılar sonucu, bilinç alanına bunlardan birisi girdiğinde ötekini de bilince çekmesi olayı, tedai.

İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Tuzak. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file.

CANLICILIK

Olup bitenin, ruhlar alanının gizli güçleri tarafından yönetildiğine inanan ilkel anlayış, animizm. Çocukta bir düşünce biçimi olarak bütün cisimlerin canlı olduğuna inanma. Bağımsız bir ruhsal varlığın insanda ve doğa nesnelerinde yerleşik olduğuna inanan ilkel dinî görüş. Tek ve aynı ruhun fikrî ve organik hayatın ilkesi olduğunu ileri süren öğreti.

BÜZMEK

Buruşturarak, sıkıştırarak veya kıvrım yaparak bir şeyin alanını ve hacmini küçültmek. Kısmak.

ASSOLİST

Bir müzik programında genellikle en son sahneye çıkan, alanında çok ünlü olan sanatçı.

BURLESK

Sanat alanında ve özellikle edebiyatta rastlanan, komikliğe dayanan bir tür.

BAKTERİYOLOG

Bakteriyoloji alanında çalışan kimse.

ADAM

İnsan. Birinin yararlandığı, kullandığı kimse. Birinin yanında bulunan ve işini yapan kimse. Bir alanı benimseyen kimse. Eş, koca. Görevli kimse. İyi huylu, güvenilir kimse. Erkek kişi. Daima birinin yanında olan, onu destekleyen, isteklerini yerine getiren kimse.

BÖLME

Bölmek işi, ayırma, parçalama, taksim. Cins kavramlarını tür, alt tür kavramlarına ayırma işi. Büyük bir yeri, alanı küçük oda veya kısımlara ayıran ince duvar veya tahta perde. Kalın ağaç gövdesinden odun veya tekne yapmak için ayrılan tomruk. Gemilerin içinde, su baskını, yangın vb. durumlarda, ara kapılar kapandığında arızanın veya hasarın yayılmasını önlemek için kullanılan birbirlerinden ayrılmış yerler. Salon, oda, sofa vb. büyük bir yerden ayrılmış daha küçük yer. Dört işlemden biri, taksim.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük