Sonu AK ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ak" olan, toplam 15294 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ak ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ak olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ak olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

AKORTSUZLAŞTIRMAK, ALATURKALAŞTIRMAK, ANLAMSIZLAŞTIRMAK, BAĞDAŞIKLAŞTIRMAK, BAĞIMSIZLAŞTIRMAK, BAYINDIRLAŞTIRMAK, DAMAKSILLAŞTIRMAK, DOĞURGANLAŞTIRMAK, DUYARSIZLAŞTIRMAK, KARAMSARLAŞTIRMAK, MÜSLÜMANLAŞTIRMAK, STANDARTLAŞTIRMAK, TARAFSIZLAŞTIRMAK, TEŞKİLATLANDIRMAK, YUVARLAKLAŞTIRMAK, ANAYASALLAŞTIRMAK, AVRUPALILAŞTIRMAK, BAĞNAZLAŞTIRILMAK, BAYRAKLAŞTIRILMAK, CANSIZLAŞTIRILMAK, ÇARPIKLAŞTIRILMAK, DESTANLAŞTIRILMAK, İMKANSIZLAŞTIRMAK, KAHRAMANLAŞTIRMAK, KARMAŞIKLAŞTIRMAK, KIVIRCIKLAŞTIRMAK, KURUMSALLAŞTIRMAK, SABIRSIZLANDIRMAK, SAĞLAMLAŞTIRILMAK, SAYDAMLAŞTIRILMAK, Devamını Oku »»

16 harfli kelimeler

AKILSALLAŞTIRMAK, AKIŞKANLAŞTIRMAK, ARNAVUTLAŞTIRMAK, BAHARATLANDIRMAK, BASMAKALIPLAŞMAK, BİLGİSAYARLAŞMAK, BULANIKLAŞTIRMAK, CEVAPLANDIRILMAK, ÇABUKLAŞTIRILMAK, ÇAPAÇULLAŞTIRMAK, FRANSIZLAŞTIRMAK, HEYECANLANDIRMAK, İKTİDARSIZLAŞMAK, KANUNLAŞTIRILMAK, KARARLAŞTIRILMAK, KARŞILAŞTIRILMAK, KOCAMANLAŞTIRMAK, KORKUNÇLAŞTIRMAK, MİLİTANLAŞTIRMAK, PROGRAMLAŞTIRMAK, SENDİKALAŞTIRMAK, TİYATROLAŞTIRMAK, YABANCILAŞTIRMAK, YANITLANDIRILMAK, AKKORLAŞTIRILMAK, ANLAMLANDIRILMAK, ANLAYIŞSIZLAŞMAK, APTALLAŞTIRILMAK, AYRINTILANDIRMAK, BAĞIMLILAŞTIRMAK, Devamını Oku »»

15 harfli kelimeler

AĞAÇLANDIRILMAK, ALACAKLANDIRMAK, ALAFRANGALAŞMAK, AMERİKALILAŞMAK, ANITLAŞTIRILMAK, ARAPÇALAŞTIRMAK, AYAZLANDIRILMAK, BAYAĞILAŞTIRMAK, BERRAKLAŞTIRMAK, BİLLURLAŞTIRMAK, BORÇLANDIRILMAK, BUNGUNLAŞTIRMAK, CANSIZLAŞTIRMAK, CEZALANDIRILMAK, ÇAĞCILLAŞTIRMAK, ÇAĞDAŞLAŞTIRMAK, ÇARPIKLAŞTIRMAK, ÇIPLAKLAŞTIRMAK, DALGINLAŞTIRMAK, DERMANSIZLAŞMAK, DURGUNLAŞTIRMAK, FARKLILAŞTIRMAK, GARPLILAŞTIRMAK, GECEKONDULAŞMAK, HAVALANDIRILMAK, HAYVANLAŞTIRMAK, HRİSTİYANLAŞMAK, IŞIKLANDIRILMAK, İTİBARSIZLAŞMAK, KALABALIKLAŞMAK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

AHMAKLAŞTIRMAK, AKORTSUZLAŞMAK, ALACALANDIRMAK, ALAKALANDIRMAK, ALATURKALAŞMAK, ALÇAKLAŞTIRMAK, ALMANLAŞTIRMAK, ANLAMLANDIRMAK, ANLAMSIZLAŞMAK, APTALLAŞTIRMAK, AVRUPALILAŞMAK, BAĞDAŞIKLAŞMAK, BAĞIMSIZLAŞMAK, BALIKLANDIRMAK, BASIKLAŞTIRMAK, BAŞKALAŞTIRMAK, BAYINDIRLAŞMAK, BOYUNLANDIRMAK, BOYUTLANDIRMAK, BUHARLAŞTIRMAK, CANLANDIRILMAK, CEVAPLANDIRMAK, CIVIKLAŞTIRMAK, ÇABUKLAŞTIRMAK, ÇAPRAŞIKLAŞMAK, ÇATALLAŞTIRMAK, ÇIRPIŞTIRILMAK, ÇOCUKLAŞTIRMAK, ÇOĞULLAŞTIRMAK, ÇOPURLAŞTIRMAK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AÇIKLAŞTIRMAK, ADLANDIRILMAK, AFALLAŞTIRMAK, AĞAÇLANDIRMAK, AĞDALAŞTIRMAK, AĞIRLAŞTIRMAK, AĞIRŞAKLANMAK, AKILLANDIRMAK, AKIŞKANLAŞMAK, ALIKLAŞTIRMAK, AMBALAJLANMAK, ANITLAŞTIRMAK, ARAPLAŞTIRMAK, ARNAVUTLAŞMAK, AYAKLANDIRMAK, AYAZLANDIRMAK, AYDINLATILMAK, BABACANLAŞMAK, BALABANLAŞMAK, BEYAZLATILMAK, BORÇLANDIRMAK, BUĞULANDIRMAK, BULANDIRILMAK, BULANIKLAŞMAK, BULAŞTIRILMAK, CADALOZLAŞMAK, CANAVARLAŞMAK, CEZALANDIRMAK, ÇALILANDIRMAK, ÇALIŞTIRILMAK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABANOZLAŞMAK, ACILAŞTIRMAK, AFACANLAŞMAK, AFOROZLANMAK, AĞILANDIRMAK, AMBALAJLAMAK, AMONYAKLAMAK, ANALAŞTIRMAK, ARAŞTIRILMAK, ARILAŞTIRMAK, ASALAKLAŞMAK, ASFALTLANMAK, AYKIRILAŞMAK, BADANALANMAK, BADANALATMAK, BAĞDAŞTIRMAK, BAĞNAZLAŞMAK, BAĞRIŞTIRMAK, BALLANDIRMAK, BALYOZLANMAK, BANDAJLATMAK, BARBARLAŞMAK, BARİKATLAMAK, BAŞVURDURMAK, BAYAĞILAŞMAK, BAYGINLAŞMAK, BAYILTTIRMAK, BAYRAKLAŞMAK, BAYRAMLAŞMAK, BEDAVALAŞMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ADLANDIRMAK, ADLAŞTIRMAK, AFOROZLAMAK, AFSUNLANMAK, AFYONLANMAK, AHMAKLAŞMAK, AKÇILLANMAK, AKÇILLAŞMAK, AKLAŞTIRMAK, AKORTLANMAK, AKORTLATMAK, AKŞAMLATMAK, ALACALANMAK, ALAKALANMAK, ALAŞIMLAMAK, ALÇAKLAŞMAK, ALIKONULMAK, ALINTILAMAK, ALKIŞLANMAK, ALKIŞLATMAK, ALMANLAŞMAK, ALTINLAŞMAK, ANAFORLAMAK, ANLAŞTIRMAK, ANLATTIRMAK, APTALLAŞMAK, ARDAKLANMAK, ARIZALANMAK, ARSIZLANMAK, ARSIZLAŞMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABANDIRMAK, ABARTILMAK, ACARLAŞMAK, ACIKTIRMAK, ACINDIRMAK, AÇIKLANMAK, AÇIKLAŞMAK, AÇIKLATMAK, AÇIMLANMAK, AÇKILANMAK, AÇKILATMAK, ADAKLANMAK, ADDOLUNMAK, AFALLAŞMAK, AFALLATMAK, AFFOLUNMAK, AFSUNLAMAK, AFYONLAMAK, AĞAÇLANMAK, AĞAÇLAŞMAK, AĞARTILMAK, AĞDALANMAK, AĞDALAŞMAK, AĞILLANMAK, AĞIRLANMAK, AĞIRLAŞMAK, AĞIRLATMAK, AĞIZLAŞMAK, AKAÇLATMAK, AKILLANMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ACIKILMAK, ACILANMAK, ACILAŞMAK, ACIMTIRAK, ACINILMAK, AÇIKLAMAK, AÇIMLAMAK, AÇINSAMAK, AÇKILAMAK, ADAKLAMAK, ADIMLAMAK, AFALLAMAK, AĞAÇLAMAK, AĞALANMAK, AĞILANMAK, AĞILAŞMAK, AĞIRLAMAK, AĞIRSAMAK, AĞIZLAMAK, AHARLAMAK, AHIRLAMAK, AKAÇLAMAK, AKÇAKAVAK, AKSIRTMAK, AKTARTMAK, ALAZLAMAK, ALÇALTMAK, ALÇILAMAK, ALDIRTMAK, ALELITLAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABARTMAK, AÇTIRMAK, ADLANMAK, ADLAŞMAK, AGULAMAK, AĞARTMAK, AĞDIRMAK, AĞILAMAK, AĞIRAYAK, AĞLANMAK, AĞLAŞMAK, AĞLATMAK, AĞRITMAK, AKBURÇAK, AKLANMAK, AKLAŞMAK, AKSATMAK, AKSIRMAK, AKTARMAK, AKZAMBAK, ALABACAK, ALALAMAK, ALÇALMAK, ALDANMAK, ALDATMAK, ALDIRMAK, ALLANMAK, ALLAŞMAK, ALTLAMAK, ANDIRMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABANMAK, ABRAMAK, ACIKMAK, ACINMAK, ACITMAK, AÇILMAK, ADANMAK, ADATMAK, AĞARMAK, AĞINMAK, AĞIRŞAK, AĞLAMAK, AĞNAMAK, AĞRIMAK, AHLAMAK, AKITMAK, AKKAVAK, AKLAMAK, AKSAMAK, ALARMAK, ALÇARAK, ALINMAK, ALIŞMAK, ALLAMAK, ALMANAK, AMONYAK, ANILMAK, ANIRMAK, ANLAMAK, APARMAK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACIMAK, ACIRAK, AÇACAK, ADAMAK, ALACAK, ANORAK, APALAK, APIŞAK, ARAMAK, ARICAK, ARTMAK, ASALAK, ATAMAK, AVANAK, BAKMAK, BALÇAK, BANMAK, BARÇAK, BARDAK, BASMAK, BATMAK, BAYMAK, BAYRAK, BERRAK, BIKMAK, BOĞMAK, BOŞNAK, BOYDAK, BOZLAK, BOZMAK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABLAK, AÇMAK, AĞMAK, AHLAK, AHMAK, AKMAK, AKSAK, ALÇAK, ALMAK, ANCAK, ANLAK, ANMAK, ARDAK, ASMAK, ATMAK, AVLAK, AYLAK, AYMAK, AZMAK, BACAK, BANAK, BARAK, BASAK, BATAK, BIÇAK, BOĞAK, BORAK, BUCAK, BUDAK, BULAK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ADAK, AFAK, AKAK, APAK, ARAK, ATAK, AYAK, FRAK, IRAK, İNAK, OCAK, ODAK, ORAK, PLAK, UÇAK, UFAK, ULAK, UŞAK, UYAK, UZAK, ABAK, ACAK, ALAK, AMAK, ANAK, ASAK, AVAK, BAAK, ENAK, EŞAK, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ÇAK, FAK, GAK, HAK, KAK, LAK, PAK, SAK, TAK, YAK, CAK, DAK, MAK, OAK, RAK, ŞAK

2 harfli kelimeler

AK

Bazı kelimelerin anlamları

AK

Kar, süt vb.nin rengi, beyaz, kara ve siyah karşıtı. Bu renkte olan. Sıkıntısız, rahat. Dürüst. Beyaz leke. Temiz.

MÜSLÜMANLAŞTIRMAK

Bir topluluğu veya bir kimseyi İslam dinine sokmak, İslamlaştırmak.

BAYINDIRLAŞTIRMAK

Bir yeri bayındır duruma getirmek, imar etmek.

DUYARSIZLAŞTIRMAK

Duyarlılığını ortadan kaldırmak, duyarsız duruma getirmek.

AKORTSUZLAŞTIRMAK

Ses düzensizliği veya ayarsızlığı meydana getirmek. Radyoda bir ayar frekansında sapma meydana getirmek.

TARAFSIZLAŞTIRMAK

Tarafsız duruma getirmek.

DAMAKSILLAŞTIRMAK

Bir fonemin boğumlanma noktasını sert damağa doğru kaydırmak.

BAĞDAŞIKLAŞTIRMAK

Bağdaşık duruma getirmek, homojenleştirmek.

DOĞURGANLAŞTIRMAK

Doğurgan duruma getirmek.

YUVARLAKLAŞTIRMAK

Yuvarlak duruma getirmek.

TEŞKİLATLANDIRMAK

Örgütlendirmek.

ALATURKALAŞTIRMAK

Alaturkalaşmasını sağlamak.

STANDARTLAŞTIRMAK

Standart duruma getirmek.

KARAMSARLAŞTIRMAK

Kötümserleştirmek.

ANLAMSIZLAŞTIRMAK

Anlamsız duruma getirmek.

BAĞIMSIZLAŞTIRMAK

Bağımsız duruma getirmek.

  -   -   -  

Anlamında AK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTILMAK

Abartma işine konu olmak.

ABANDIRMA

Abandırmak işi.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTMA

Abartmak işi.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABARTILMA

Abartılmak işi.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABANOZLAŞMA

Abanozlaşmak durumu.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABANMA

Abanmak işi.