Sonu N ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "n" olan 5 harfli toplam 2260 adet kelime bulundu. Sonu n harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında n harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde n harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ESSAN

Araba dingili. İhsan.

KEMUN

Kimyon.

KEPEN

Ense. Bilecik ilinde, Söğüt ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÜRKÜN

Köşe başı, dönemeç. Korku, çekingenlik.

ETKİN

Hareketli, işleyen, çalışan, faal, aktif, dinamik. Fiilde bulunan, etkinlik gösteren, edilgin karşıtı. Kimyasal tepkimelere katılma yatkınlığı gösteren (molekül, atom).

YENEN

Karşılaşmalarda kazanan güreşçi. Yarışmayı kazanan kişi, takım. Üstün gelen, kazanan.

BALON

Isıtılmış hava veya havadan daha hafif bir gazla doldurulan, atmosferde uçabilen, küre biçiminde araç. Aslı olmayan, palavra şey. Karikatürde içi sözle doldurulan yuvarlak. Karnı yuvarlak ve şişkin, boynu dar cam kap. Hava veya gazla doldurulmuş, kauçuktan yapılmış olan çocuk oyuncağı. Geriden gelen rüzgârdan yararlanmak amacıyla yatın ana direği üzerine çekilen üç köşeli, hafif yelken.

ERMİN

Kakım.

İRFAN

Bilme, anlama, sezme. Gerçeğe ulaştırıcı güçlü seziş. Kültür.

ASTAN

Ateş küreği.

UNDEN

Oradan.

ALKIN

Renksiz, cılız, zayıf, hastalıklı, yılgın. Sevdalı, âşık, vurgun. Fakir, zayıf.

KOKON

Düz kanatlılarda (Orthoptera) içine yumurtaların bırakıldığı süngerimsi yapı. Baklagillerde (Leguminosae) içinde tohumların bulunduğu zarf. İçine yumurta veya tohumların bırakıldığı yapı. Tam başkalaşım gösteren böceklerin pireler gibi erişkinlerin içerisinde geliştiği puparyum kılıfı. Halkalı solucanlarda (sülükler) slitellum tarafından oluşturulan ve döllenmiş yumurtayı çevreleyen yumurta kesesi. Trematod ve sestodlarda zigota ilave olarak çok sayıda vitellin bez hücrelerinden oluşan yumurtalar. Cockroaches'lerin türe bağlı olarak 16-40 adet yumurta içeren ootekası.

EYŞİN

Pişirilen ekmeği saç üzerinde çevirmeye yarayan araç, evirgeç.

AYSIN

"Sen aysın, ay kadar güzelsin" anlamında kullanılan bir isim".

SAHAN

Derinliği az olan kap.

ŞIBIN

Sinek.

MUTUN

Yoğurt. Yayık.

GERİN

Damların üzerine konulan su geçirmez killi toprak. Bulut.

KULON

Bir amperlik sabit bir akımın bir saniyede taşıdığı yük miktarı.