Sonu KAN ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "kan" olan, toplam 324 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kan ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında kan olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde kan olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

PEPTİDOGLİKAN

12 harfli kelimeler

TEBDİLİMEKAN, HETEROGLİKAN, KALITBIRAKAN, PROTEOGLİKAN, SAKALASARKAN, SAKALISARKAN

11 harfli kelimeler

BALDIRSOKAN, CENNETMEKAN, KUYRUKKAKAN, KILIÇKALKAN, PERPERTİKAN

10 harfli kelimeler

ALAMERİKAN, HOMOGLİKAN, İNTOKSİKAN, KÖMÜRYAKAN

9 harfli kelimeler

AĞAÇKAKAN, BAĞIRTKAN, ÇAĞIRTKAN, ÇIĞIRTKAN, GÜNEBAKAN, SOMURTKAN, ALİKALKAN, BALDIRKAN, GELİBAKAN, GÖGEBAKAN, GÖĞEBAKAN, GÖLEBAKAN, GÜRBAŞKAN, HACIBAKAN, HARTKAKAN, HOMURTKAN, KAYNARKAN, KOCAİSKAN, KÖRMİŞKAN, SELÇUKKAN, SONGURKAN, ŞİMŞEKKAN, YALAZAKAN, YEREBAKAN

8 harfli kelimeler

AMERİKAN, ANGLİKAN, ASBAŞKAN, BARBAKAN, BAŞBAKAN, BULAŞKAN, ÇALIŞKAN, KIRITKAN, KONUŞKAN, SATAŞKAN, SAVAŞKAN, SIRITKAN, SOĞUTKAN, SORUTKAN, TEVFİKAN, VURUŞKAN, YALITKAN, YAPIŞKAN, YAŞATKAN, YILIŞKAN, ANIRTKAN, ATABAKAN, BAŞMEKAN, BICILKAN, BIÇILKAN, BIÇIRKAN, BİLGEKAN, BUĞULKAN, ÇATIŞKAN, ÇAVUŞKAN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKIŞKAN, ALIŞKAN, HAFAKAN, PELİKAN, UNUTKAN, UYUŞKAN, TAZEKAN, ACARKAN, ADARKAN, AGREKAN, AHILKAN, AKBAKAN, AKÇAKAN, AMARKAN, ANIRKAN, AVUTKAN, BERKKAN, BORAKAN, BÖRÜKAN, CAMEKAN, CIRTKAN, DARİKAN, DEZİKAN, DOĞUKAN, DURUKAN, EDGÜKAN, ERALKAN, EVBAKAN, FALAKAN, GÜRAKAN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BALKAN, BAŞKAN, BAYKAN, KALKAN, KANKAN, VOLKAN, SAFKAN, AFAKAN, AFIKAN, ARAKAN, ARIKAN, ATAKAN, BERKAN, BİNKAN, BİRKAN, BORKAN, BOZKAN, BÜRKAN, CİSKAN, ÇAĞKAN, ÇALKAN, DALKAN, DARKAN, DÜKKAN, ECEKAN, EFEKAN, FELKAN, FERKAN, FIŞKAN, FURKAN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ALKAN, BAKAN, ÇIKAN, DEKAN, HAKAN, AFKAN, AKKAN, ARKAN, AŞKAN, AVKAN, ÇAKAN, DAKAN, DUKAN, ERKAN, FAKAN, İLKAN, İMKAN, İSKAN, İŞKAN, KOKAN, KUKAN, LAKAN, LEKAN, MEKAN, ODKAN, OKKAN, OSKAN, ÖRKAN, ÖZKAN, PAKAN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AKAN, IKAN, OKAN

3 harfli kelimeler

KAN

Bazı kelimelerin anlamları

KAN

Atardamar ve toplardamarların içinde dolaşarak hücrelerde özümleme, yadımlama görevlerini sağlayan plazma ve yuvarlardan oluşmuş kırmızı renkli sıvı. Soy.

ALAMERİKAN

Amerikan usulü.

PEPTİDOGLİKAN

Bakteri hücre duvarlarında, uzun polisakkarit zincirlerinin kısa peptitlerle enine bağlandığı büyük bir makromolekül grubu. Uzun polisakkarit zincirlerinin kısa peptitlerle enine bağlandığı büyük moleküler grup. Bakteri hücre duvarında bulunan ve bakteriyi ozmotik lizizden koruyan esas katman. Gram pozitif bakterilerde hücre duvarının esasını ve en önemli kısmını oluşturan N-asetilglukozamin ve N-asetilmuramik asidin bir peptide kovalent bağlarla bağlanmasıyla oluşan polimer.

İNTOKSİKAN

Zehirleyici.

SAKALASARKAN

Hamurdan kesme makarna.

PROTEOGLİKAN

Bağ dokusunun zemin maddesinde bolca bulunan, çeşitli glikozaminoglikanların proteinlere kovalent bağlarla bağlanması ile oluşan tüp fırçası şeklindeki kompleks. Mukopolisakkaritlerin bir protein molekülüne bağlanmasıyla oluşan molekül.

TEBDİLİMEKAN

Yer değiştirme.

CENNETMEKAN

Cennetlik.

PERPERTİKAN

Semizotu.

KALITBIRAKAN

mûris, müverris, mirâsbırakan.

HOMOGLİKAN

Homopolisakkarit.

HETEROGLİKAN

Heteropolisakkarit.

BALDIRSOKAN

Çift kanatlıların sinekgiller familyasından, karasineğe çok benzeyen, kan emen, hastalık bulaştıran, hayvan sağlığı yönünden zararlı bir tür sinek (Stomaxys calcitrans).

SAKALISARKAN

Hamur ile mercimek karıştırılarak yapılan yemek.

KILIÇKALKAN

Kılıç ve kalkan kullanılarak oynanan bir tür halk oyunu.

KUYRUKKAKAN

Kara tavukgillerden, böcek ve meyve ile beslenen küçük ötücü bir kuş (Saxicola).

  -   -   -  

Anlamında KAN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KAN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKALA

Amerikan tohumundan yurdumuzda üretilen bir tür pamuk.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

AKARSU

Yeryüzünde, yer altında belirli bir yatak içinde, eğim boyunca sürekli veya zaman zaman akan su. Tek sıra elmastan gerdanlık.

ADSIZ

Adı olmayan, isimsiz. Tanınmayan, bilinmeyen, isimsiz. Türklerde, ailesinden ayrıldığı için artık onun adını taşımak, onun adıyla anılmak hakkını yitirmiş olan, bir yararlık gösterdiğinde ancak ad kazanabilen delikanlı, isimsiz.

AĞIRKANLILIK

Ağırkanlı olma durumu.

ACIMIK

Mavikantaron.

AĞDA

Kaynatılarak çok koyu ve yapışkan bir macun durumuna getirilen pekmez veya limonlu şeker eriyiği. Şekerle yapılmış olan ürünlerin hazırlanması veya beklemesi sırasında şekerin ulaştığı koyuluk.

AİLE

Evlilik ve kan bağına dayanan, karı, koca, çocuklar, kardeşler arasındaki ilişkilerin oluşturduğu toplum içindeki en küçük birlik. Eş, karı. Aynı gaye üzerinde anlaşan ve birlikte çalışan kimselerin bütünü. Temel niteliği bir olan dil, hayvan veya bitki topluluğu, familya. Aynı soydan gelen veya aralarında akrabalık ilişkileri bulunan kimselerin tümü. Birlikte oturan hısım ve yakınların tümü.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

AĞAÇKESEN

Zar kanatlılardan, kurtçukları en çok gül fidanları üzerinde yaşayarak yapraklara zarar veren, kara renkli bir böcek (Hylotoma).

AĞMA

Ağmak işi. Akan yıldız.

ADENİT

Ak kan bezi yangısı.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ADAMCIL

İnsandan ürkmeyen, insana alışmış olan, insana sokulan, sıcakkanlı, munis.

AĞIZLAŞMAK

İki kan damarı birbiri içine açılmak.

AHTAPOT

Kafadan bacaklılardan, dokunaçlı bir tür mürekkep balığı (Octopus). Genellikle burun zarı üzerinde çıkan bir ur türü, polip.

ADRENALİN

Hekimlikte damarları daraltma, bronşları açma, kanamaları kesme vb. amaçlarla kullanılan, kan şekerinin yükselmesine yol açan böbrek üstü bezlerinin salgısı.

AKAMBER

Özellikle amber balığının bağırsaklarından çıkarılan, kül renginde, yapışkan, bükülgen ve misk gibi kokusu olan bir taş. Sıcak ülkelerde yetişen bir ağaçtan elde edilen katı, güzel kokulu reçine.

AKAÇ

Bir yerde birikip kalan sıvıları, bir işlem sonunda geriye kalan artıkları, gereksiz nesneleri dışarıya akıtmak için kullanılan boru vb. araç. Yer altı su oluğu. Kanal, ark, su yolu.

AHLATIERBAA

İnsanın kişiliğini oluşturduğuna inanılan bedendeki balgam, kan, safra ve sevda ögeleri.