Sonu ŞATIR ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "şatır" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu şatır ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında şatır olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde şatır olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ŞATIR

Neşeli, keyifli, şen. Tören ve alaylarda padişahın, vezirin yanında yürüyen görevliler. Güzel. İvedi (koşma için). Fırının önünde çalışan, pişirici. Güzel, tatlı, canayakın. Tandırda yufka ekmek pişiren kimse. Şen, kıvançlı. Tören ve alaylarda gösterişi artırmak için padişahın, vezirin yanlarında yürüyen görevliler. Neşeli, şen. Konya şehri, Yarma bucağına bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında ŞATIR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ŞATIR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ŞATIRBAŞI

Saray şatırlarının başı.

ÖNYİNELEM

Söze, pekitme değeri ve coşku katmak için her önermenin, her önerme parçasının başında bir sözcüğün yinelenmesi: / Hâlâ hurafeler yaşatır her çürük kafes; / Hâlâ beşik gıcırtısı, hâlâ o tozlu ses. (Tevfik Fikret).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük