ŞA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "şa" olan, toplam 1051 adet kelime bulunmaktadır. şa ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu şa ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde şa olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ŞARKICIKUŞUGİLLER

16 harfli kelimeler

ŞAPKALIMANTARLAR, ŞARKILAŞTIRILMAK

15 harfli kelimeler

ŞARKILAŞTIRILMA, ŞARTLANDIRILMAK, ŞAYATHOSTOMOZİS

14 harfli kelimeler

ŞAHSİYETSİZLİK, ŞAMANDIRALAMAK, ŞAHMERDANCILIK, ŞAKALAŞABİLMEK, ŞANLIURFALILIK, ŞARKICIÇEKİRGE, ŞARKILAŞTIRMAK, ŞARLATANLAŞMAK, ŞARTLANDIRILMA

13 harfli kelimeler

ŞAHSİYETLİLİK, ŞAHTEREGİLLER, ŞAMANDIRALAMA, ŞARKİKARAAĞAÇ, ŞARKİYATÇILIK, ŞARTLANDIRMAK, ŞAHABETTİNKÖY, ŞAHLANABİLMEK, ŞAKALAŞABİLME, ŞAKAYIKGİLLER, ŞANINAMAZLAĞA, ŞARKILAŞTIRMA, ŞARLATANLAŞMA, ŞAŞIRTABİLMEK, ŞATAFATSIZLIK

12 harfli kelimeler

ŞAHLANDIRMAK, ŞAMPUANLAMAK, ŞANGIRDATMAK, ŞAPŞALLAŞMAK, ŞARTLANDIRMA, ŞAŞKINLAŞMAK, ŞABERTİYOZİS, ŞADDAKLANMAK, ŞAHLANABİLME, ŞANOMASTİGOT, ŞARFITLANMAK, ŞARKLILAŞMAK, ŞAŞIRABİLMEK, ŞAŞIRIVERMEK, ŞAŞIRTABİLME, ŞAŞKINCASINA, ŞAYLANDIRMAK

11 harfli kelimeler

ŞABANLAŞMAK, ŞABLONCULUK, ŞAHLANDIRMA, ŞAHMERDANCI, ŞAHSİYETSİZ, ŞAKIRDATMAK, ŞAKLABANLIK, ŞAKŞAKÇILIK, ŞAMATACILIK, ŞAMDANCILIK, ŞAMPANYASIZ, ŞAMPİYONLUK, ŞAMPUANLAMA, ŞANDELLEMEK, ŞANGIRDAMAK, ŞANGIRDATMA, ŞANSÖLYELİK, ŞANTAJCILIK, ŞAPIRDATMAK, ŞAPŞALLAŞMA, ŞARKLILAŞMA, ŞAŞKINLAŞMA, ŞAMAROĞLANI, ŞAHİNCİBAŞI, ŞABBILDAMAK, ŞAGGILLAMAK, ŞAHANKANADI, ŞAHİNBEYLER, ŞAHİNEFENDİ, ŞAHİNKAYASI, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ŞABANLAŞMA, ŞAHSİYETLİ, ŞAİRANELİK, ŞAKACIKTAN, ŞAKALAŞMAK, ŞAKIRDATMA, ŞAKIRTISIZ, ŞAKULLEMEK, ŞAMARLAMAK, ŞAMPANYALI, ŞANDELLEME, ŞANGIRDAMA, ŞANSSIZLIK, ŞAPIRDAMAK, ŞAPIRDATMA, ŞAPİROGRAF, ŞAPKACILIK, ŞARAPÇILIK, ŞARILDAMAK, ŞARKICILIK, ŞARLATANCA, ŞARTLANMAK, ŞARTLAŞMAK, ŞARTSIZLIK, ŞAŞALATMAK, ŞAŞILAŞMAK, ŞAŞIRTMACA, ŞATAFATSIZ, ŞAVULLAMAK, ŞABADANLIK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ŞAHLANMAK, ŞAHMERDAN, ŞAKACILIK, ŞAKALAŞMA, ŞAKIRTILI, ŞAKKETMEK, ŞAKRAKLIK, ŞAKULLEME, ŞALPAZARI, ŞAMANDIRA, ŞAMARLAMA, ŞAMBABASI, ŞAMPİYONA, ŞANLIURFA, ŞANSLILIK, ŞAPADANAK, ŞAPIRDAMA, ŞAPLATMAK, ŞAPŞALLIK, ŞARAPHANE, ŞARILDAMA, ŞARKLILIK, ŞARKÜTERİ, ŞARTLAMAK, ŞARTLANIŞ, ŞARTLANMA, ŞARTLAŞMA, ŞAŞALAMAK, ŞAŞALATMA, ŞAŞILAŞMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ŞABANLIK, ŞABANÖZÜ, ŞABLONCU, ŞADIRVAN, ŞAFİİLİK, ŞAHİNBEY, ŞAHİTLİK, ŞAHİTSİZ, ŞAHLANIŞ, ŞAHLANMA, ŞAHMERAN, ŞAHNİŞİN, ŞAHSİYAT, ŞAHSİYET, ŞAKILDAK, ŞAKKADAK, ŞAKKETME, ŞAKLABAN, ŞAKRAMAK, ŞAKŞAKÇI, ŞALVARLI, ŞAMANİST, ŞAMANİZM, ŞAMATACI, ŞAMATALI, ŞAMDANCI, ŞAMPANYA, ŞAMPİYON, ŞANGIRTI, ŞANSONET, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ŞAHESER, ŞAHİNCİ, ŞAHİTLİ, ŞAHTERE, ŞAİBELİ, ŞAİRANE, ŞAİRLİK, ŞAKADAN, ŞAKASIZ, ŞAKAYIK, ŞAKIMAK, ŞAKIYIŞ, ŞAKİLİK, ŞAKRAMA, ŞAMBABA, ŞAMBREL, ŞAMPUAN, ŞANSSIZ, ŞANTİYE, ŞANTUNG, ŞAPHANE, ŞAPIRTI, ŞAPKACI, ŞAPKALI, ŞARAPÇI, ŞARILTI, ŞARKICI, ŞARLAMA, ŞARTSIZ, ŞAŞAALI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ŞABLON, ŞAHANE, ŞAHBAZ, ŞAHİKA, ŞAHLIK, ŞAHNİŞ, ŞAHSEN, ŞAHTUR, ŞAKACI, ŞAKIMA, ŞAKİRT, ŞAKRAK, ŞAKULİ, ŞALAKİ, ŞALGAM, ŞALLAK, ŞALTER, ŞALUPA, ŞALVAR, ŞAMALI, ŞAMAMA, ŞAMATA, ŞAMDAN, ŞANDEL, ŞANSLI, ŞANSON, ŞANTAJ, ŞANTÖR, ŞANTÖZ, ŞAPLAK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ŞAFAK, ŞAFİİ, ŞAFUL, ŞAHAP, ŞAHIS, ŞAHİN, ŞAHİT, ŞAHSİ, ŞAİBE, ŞAİRE, ŞAKUL, ŞAMAR, ŞAMİL, ŞAPKA, ŞARAP, ŞARKI, ŞARYO, ŞAŞAA, ŞAŞMA, ŞAVUL, ŞAYAK, ŞAYAN, ŞAYET, ŞAYİA, ŞAYKA, ŞAABI, ŞAANE, ŞAART, ŞABAB, ŞABAK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ŞAFT, ŞALE, ŞAMA, ŞANO, ŞANS, ŞARJ, ŞARK, ŞART, ŞASE, ŞATO, ŞAVK, ŞABA, ŞABE, ŞABI, ŞADI, ŞADİ, ŞAFA, ŞAFİ, ŞAGA, ŞAHA, ŞAHİ, ŞAHO, ŞAİK, ŞAİR, ŞAİT, ŞAKA, ŞAKI, ŞAKİ, ŞALİ, ŞAME, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ŞAD, ŞAT, ŞAF, ŞAĞ, ŞAH, ŞAK, ŞAL, ŞAM, ŞAN, ŞAP, ŞAR, ŞAŞ, ŞAV, ŞAY, ŞAZ

2 harfli kelimeler

ŞA

Bazı kelimelerin anlamları

ŞA

Şah.

ŞAHSİYETSİZLİK

Kişiliksizlik.

ŞARKILAŞTIRMAK

Şarkı durumuna getirmek.

ŞAYATHOSTOMOZİS

Atlarda Cyathostomum cinsi nematodların neden olduğu anemi ve ishalle belirgin, bazen ölüme neden olabilen kalın bağırsak enfeksiyonu.

ŞARTLANDIRILMAK

Şartlandırma işi yapılmak, koşullandırılmak.

ŞARKICIÇEKİRGE

Sürülerle dolaşıp, sırasında ekinlere büyük zarar veren, ayrıca yaprak ve sürgünleri de kemirebilen, yeşilimsi yayla çekirgesi.

ŞARLATANLAŞMAK

Şarlatanca davranmak.

ŞAMANDIRALAMAK

Belli bir noktayı işaretlemek için bir şamandırayı zincirleriyle birlikte denize bırakmak.

ŞAPKALIMANTARLAR

Tarla ve çayırlarda, bodur birer şemsiye gibi gelişen ve kök asalağı türleri de bulunan mantarlar topluluğu.

ŞARKILAŞTIRILMA

Şarkılaştırılmak durumu.

ŞARTLANDIRILMA

Şartlandırılmak işi, koşullandırılma.

ŞAHMERDANCILIK

Şahmerdancı olma durumu.

ŞAKALAŞABİLMEK

Şakalaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ŞARKICIKUŞUGİLLER

(Prunellidae),iyi bilinen türleridir.

ŞANLIURFALILIK

Şanlıurfalı olma durumu.

ŞARKILAŞTIRILMAK

Şarkılaştırma işi yapılmak.

  -   -   -  

Anlamında ŞA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ŞA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABLUKA

Kuşatma.

AÇIKLANMAK

Açıklama işi yapılmak, izah edilmek, ifşa edilmek.

AÇINSAMA

Açınsamak işi, istikşaf.

AÇIKTAN

Bir yerin uzağından. Ayrıca, ek olarak. Sıra ve aşama gözetilmeden, dışarıdan atayarak. Önceden belirlenmiş bir bütçeye bağlı kalmaksızın.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

AÇINIM

Açınma işi, inkişaf. Bir cismin yüzeylerinin açılıp bir düzlem üzerine yayılması, inkişaf.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

AÇIM

Açma, açılış, küşat.

ABU

Şaşma ve korku bildiren bir söz.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

AÇIKGÖZLÜLÜK

Açıkgöz olanın durumu. Açıkgöze yakışacak davranış.

AÇILIŞ

Açılma işi. Yeni bir yapının, yerin veya kuruluşun çalışmaya başlaması, küşat.

ACİBE

Görülmemiş, alışılmamış, şaşılacak veya yadırganacak şey.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük