Sonu Ş ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ş" olan 8 harfli toplam 546 adet kelime bulundu. Sonu ş harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ş harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ş harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OKSALMIŞ

Ok atmış, ok fırlatmış kimse.

ÇAĞRILIŞ

Çağrılma işi.

KAVRAYIŞ

Kavrama işi. Bir algının doğrudan doğruya kavranması. Motorlu araçlarda lastiğin tam olarak yolu kavraması. Kavrama, anlama, algılama yetisi.

YEŞİLTAŞ

Hakkâri şehri, Dağlıca bucağına bağlı bir yer. Malatya kenti, Balaban nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ÖNESÜRÜŞ

Bir önermenin belli bir kişice belli bir anda belli bir savı dile getirmek amacıyla kullanılması edimi. Aynı bir önermeyle ayrı önesürüşler yapılabildiği gibi, ayrı önermelerle aynı savı dile getiren önesürüşler yapılabilir. Örn. 'Bu kitap kalındır' önermesi ayrı kitaplara ilişkin olabildiğinden, bu önerme ile ayrı önesürüşler yapılabilir. 2=3 ile 3=2 önermelerinin ise aynı savı dile getirdiği söylenebilir.

MELLAVUŞ

Öcü.

BÜZÜKTAŞ

Kafadar.

KISALTIŞ

Kısaltma işi.

ASILANIŞ

Asılanma işi.

SIÇRAYIŞ

Sıçrama işi.

ALAÇAVUŞ

Hüthüt, ibibik, taraklı denilen kuş.

KÖRÇEPİŞ

Körebe oyunu.

BELİRTİŞ

Belirtme işi.

NEMLENİŞ

Nemlenme işi.

ERDOĞMUŞ

Doğuştan yiğit olan kimse. Erzurum kenti, Oltu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kütahya kenti, Gediz belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SERZENİŞ

Yakınma.

SATILMIŞ

Uzun ömürlü olması için doğumundan önce ermişlere adanan çocuk. Manisa şehri, Selendi ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Şanlıurfa şehrinde, Viranşehir ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

YUMRUTAŞ

Bolu şehrinde, Mengen ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Burdur şehrinde, Ağlasun belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Denizli şehrinde, Acıpayam ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kütahya şehri, Gediz ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Ordu ili, Perşembe ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

OVAÇALIŞ

Karabük şehrinde, Eflâni belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

GUSSADAŞ

Dert ortağı.