Sonu Ş ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ş" olan 4 harfli toplam 145 adet kelime bulundu. Sonu ş harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ş harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ş harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ANIŞ

Ölen annesinin adını taşıyan çocuğa hitap: Gel buraya anışım. Kovandan peteği kesip almağa mahsus bıçak. Hatırlanan şey.

ACİŞ

Küs, dargın, gücenik: Biz Ayşe ile acişiz.

EMİŞ

Emme işi.

HIRŞ

Köpekleri kurda karşı korumak için boyunlarına takılan dikenli kolye.

OĞUŞ

Erkek çocuk. Bereketli, çok: Bu yıl mahsulat oğuş oldu.

GURŞ

Arapça kökenli hurc: kümes hayvanlarının katısı; taşlık.

FLAŞ

Fotoğraf çekiminde ışık yeterli olmadığında bir görüntüyü net almak için kullanılan çok kısa süreli ve güçlü parıltı. İletişimde üstünlüğü, önceliği olan, önemli (haber). Fotoğraf çekiminde güçlü parıltıya gereksinim duyulduğunda kullanılan lamba. Gösterişe, ilgiye düşkün. Televizyon yayınlarında görüntüyü net almak için kullanılan çok kısa süreli ve güçlü ışıltı. Ünlü, gözde.

ÖVÜŞ

Övme işi.

ÜLEŞ

Pay.

APOŞ

İki bacak arası, apış.

UDEŞ

İri, toplu insan.

ÖĞEŞ

İki yaşına kadar erkek keçi. Biraz büyümüş kuzu.

TIRŞ

Ekşi.

ONUŞ

Bereketli, çok.

EGEŞ

Ateş küreği.

MEEŞ

Meses'in arka kısmında bulunan çift sürerken saban ya da pulluk demirini temizlemek için kullanılan yassı demir parçası. (Beyağıl Ulukışla Niğde).

MARŞ

Ritmi, yürüyen bir kimsenin veya topluluğun adımlarını hatırlatan müzik parçası. Bir topluluğu simgelemek için düzenlenmiş müzik parçası. Askerlikte yürüyüşe geçmek için verilen komut. Otomobil, kamyon ve benzerleri motorlu araçlarda motoru işletme düzeni. Börülce. Yürüyüşe başlatma komutu.

EBEŞ

Yaşı ile uygun söz söylemeyen ve her şeyi bilirim diyen. Konuşurken hecelerin hakkını veremeyen, kekeme. Şişman, göbekli insan. Çirkin, koca başlı. Gözlerinin önü kırmızıya çalar, kuyruğu, yelesi kır, sevimsiz kırmızı renkli at, öküz (insan için de kullanılır). Alaca benekli, çilli hayvan. Beş taş oyunu. Kaşı, kirpiği olmayan: Ebesin biriydi. Ayıp, yüz kızartıcı.

ORUŞ

Oruç.

ADAŞ

Adları aynı olanlardan her biri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük