Ş ile başlayan 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ş" olan, 8 harfli toplam 537 adet kelime bulunmaktadır. ş harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ş harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ş harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ŞIKIRDIM

Hızlı yağmur. Sert, cilalı şey. İki parmağın birbirine çarpılmasından çıkan ses için. Bol, kalabalık, sık. Oynak, kıvrak. Dayalı döşeli. Dolu, çok, yığınla: Elma dalda şıkırdım gibi. Kıvrak oyun havası. İnce bacaklı, yorulmayan kimse.

ŞİKİRSÜZ

Sevimsiz, kılıksız, yakışıksız.

ŞAHİNLER

Bölgelerindeki trafik kazalarına, trafik yoğunluğuna bakan, yol açma hizmetlerinde görev yapan, motosiklet üzerinde tek olarak devriye gezen emniyet grubu. Amasya kenti, Esençay nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Ankara şehri, Kızılcahamam belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Antalya şehri, Gazipaşa ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir kenti, Burhaniye ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Bilecik şehrinde, Gölpazarı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Denizli ili, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Erzincan şehrinde, Başpınar nahiyesine bağlı bir yer. Giresun ili, Şebinkarahisar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kocaeli ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Muğla ili, Yatağan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Nevşehir ilinde, Gümüşkent nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ŞAKILDAK

Bir çeşit çocuk oyuncağı.

ŞUNCUVAZ

Şu kadarcık.

ŞENELMEK

Boş bir yer, insanların yerleşmesiyle yurt durumuna gelmek, meskûn olmak. Sevinmek, keyiflenmek, neşelenmek. Bitki gelişmek, büyümek, serpilmek.

ŞÖNGÜRDE

Şurada.

ŞEKEROBA

Kahramanmaraş şehri, Türkoğlu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ŞİŞLETME

Şişletmek işi.

ŞIKILTIM

Oynak, kıvrak.

ŞİKLEMEK

Batırmak, saplamak.

ŞÖYLEKAR

Parlayan.

ŞÜPHESİZ

Şüphesi olmayan, kuşkusuz. Kuşkusuz.

ŞIRLAĞAN

Susam yağı.

ŞAHILDAH

Koyunların yünlerinden sarkan topak halindeki pislik; şahıldahlı: pasaklı kadın.

ŞAVŞALAH

Dağınık, gösterişsiz, uyuşuk kimse.

ŞİPDAMLA

İçine pekmez toprağı katıldıktan sonra, torbadan süzülen şıra.

ŞABATKÜN

Cumartesi.

ŞEHİNŞAH

İran hükümdarlarının sanı. Şahların şahı, en büyük hükümdar.

ŞİPŞAKÇI

Sokakta fotoğraf çekip beş on dakika içinde hazırlayıp satan fotoğrafçı, şipşak.