Ş ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ş" olan, 7 harfli toplam 467 adet kelime bulunmaktadır. ş harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ş harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ş harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ŞATAFAT

Görkem.

ŞEVŞİRİ

Şaşı. 1.Eğri, çarpık. Çapraz, ters.

ŞALAMAN

Yüze gülen, dalkavuk.

ŞEMATİK

Şema biçiminde olan.

ŞNORKEL

Dizel motorlu denizaltının su altında uzun süre kalmasını sağlayan düzen. Solukluk.

ŞERGADA

Yaramaz, kavgacı.

ŞAMDALİ

Bir çeşit mantar.

ŞEMOZİS

Konjunktivalarda aşırı ödemlerin oluşumu sonucunda göz konjunktivasının kapakların dışına taşmış bir biçimde görülmesi.

ŞEHSADE

Şehzade, bk. şehsadi.

ŞIPIŞAH

Birdenbire.

ŞİMŞİMİ

Bir çeşit kumaş, kutnu.

ŞİBİDİK

Terlik. Alkış. Kızarık, hasta göz. Çocuk terliği.

ŞÜPHELİ

Kuşkulu. Kendisinden şüphe edilen, kuşkulanılan, zanlı.

ŞEYHKÖY

Çorum şehrinde, İskilip belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu kenti, Kuzyaka nahiyesine bağlı bir bölge. Sakarya şehri, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tokat şehri, İğdir nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ŞINAVAR

Büyük tekne.

ŞAMATLU

Çeşitli renkli ipliklerle el tezgâhında dokunan bez.

ŞAKŞAKA

Fındık.

ŞENYURT

Neşeli, mutlu insanların yurdu. Bartın şehri, Amasra ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum ilinde, Dumlu nahiyesine bağlı bir yer. Erzurum kenti, Şenyurt bucağına bağlı bir yer. Karabük ilinde, Eflâni ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu şehri, İğdir nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Mardin kentine bağlı bir yerleşim birimi. Ordu ilinde, Kumru ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Ordu şehri, Perşembe belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Ordu şehri, Ünye ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Rize ilinde, Ardeşen ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Samsun şehri, Dikbıyık bucağına bağlı bir yer. Samsun şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas şehri, Ulaş belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tokat şehrinde, Turhal ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ŞAŞILIK

Şaşı olma durumu. Göz kaslarının kasılması sırasında eş güdüm bozukluğu dolayısıyla gözlerin aynı noktaya odaklanmaması, görüntünün ağ tabaka üzerine uygun noktaya düşmemesi durumu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük