Ş ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ş" olan, 4 harfli toplam 147 adet kelime bulunmaktadır. ş harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ş harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ş harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ŞORT

Paçaları dizlerin yukarısında olan kısa pantolon.

ŞUUR

Bilinç.

ŞENG

Çin tiyatrosunda dört önemli tip öbeğinden biri : erkekler. çeng şeng, yaşlı erkek, hsiao şeng, genç erkek tipi. ötekiler için. bk. tan, çou, çing.

ŞİTA

Kış.

ŞELİ

Şeyli.

ŞASİ

Fotoğrafçılıkta içine duyarlı bir cam veya kâğıt konulan, yassı, ışık geçirmez kutu. Yapı işlerinde sürme çerçeve. Motorlu kara taşıtlarının iskelet bölümü.

ŞULE

Alev, yalım.

ŞORA

Şurası (ilerde bir yer için). Çorba. Şurası. Güherçile.

ŞATO

Avrupa'da soylu kimselerin oturduğu, çevresi hendek, sur ve kulelerle çevrili konak. Geniş toprağı olan büyük konut.

ŞEMA

Bir aletin, bir aracın veya bir biçimin ana çizgilerini gösteren çizim. Bir edebiyat eserinin, bir tasarının planı. Kavramlar ya da değişkenler arasındaki önemli ve temel ilişkileri belirten biçimsel bir örnek.

ŞİHE

Musluk.

ŞABA

Düğünde, oyundan sonra davulcunun topladığı parsa.

ŞERİ

İslam hukukuyla ilgili.

ŞİPİ

Ekmek yağlama gereci.

ŞİMA

Çimento ve kireçten yapılan harç.

ŞAŞA

Kör.

ŞEVK

İstek, heves.

ŞAFA

Şafağa.

ŞAHİ

Zarbazan denilen topun en büyük türü. Yavuz Sultan Selimin bastırdığı altın para.

ŞOKE

"Birdenbire şaşırtmak, hoşa gitmeyecek bir şey yapmak" anlamlarındaki şoke etmek ve "birdenbire şaşırmak, hoşa gitmeyecek bir şeyle karşılaşmak" anlamlarındaki şoke olmak deyimlerinde kullanılan bir söz.