Sonu IZ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ız" olan, toplam 1171 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ız ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ız olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ız olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

14 harfli kelimeler

ÇALIŞTIRICISIZ, KUYRUKLUYILDIZ

13 harfli kelimeler

BİLGİSAYARSIZ

12 harfli kelimeler

ANTRENMANSIZ, AYRICALIKSIZ, DURAKSAMASIZ, PARMAKLIKSIZ, TEFERRUATSIZ, BAĞIŞLAMASIZ, BUNDALIĞIMIZ, ETEKÇUVALDIZ, İKAMETGAHSIZ, NİPATIRSINIZ, ROMATİZMASIZ, SERTİFİKASIZ

11 harfli kelimeler

ANGAJMANSIZ, BAĞLANTISIZ, ÇAĞRIŞIMSIZ, ÇALKANTISIZ, ÇARPINTISIZ, DOLAMBAÇSIZ, HAYVANCAĞIZ, HAZIRLIKSIZ, İSTİKRARSIZ, KALDIRIMSIZ, KARŞILIKSIZ, KAVRAYIŞSIZ, KIPRAYIŞSIZ, KIVILCIMSIZ, KUKULETASIZ, KULLANIMSIZ, KULLANIŞSIZ, KUMANDANSIZ, MADENKIRMIZ, MİZANPAJSIZ, MUHAFAZASIZ, MUHATARASIZ, MÜBALAĞASIZ, MÜSAMAHASIZ, ORKESTRASIZ, PAZARLIKSIZ, SALINCAKSIZ, SALTANATSIZ, SARSINTISIZ, ŞAMPANYASIZ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ABARTMASIZ, AKTARMASIZ, ALDIRIŞSIZ, AMBALAJSIZ, ANLAYIŞSIZ, AVANTAJSIZ, BAHARATSIZ, BAKIŞIMSIZ, CURCUNASIZ, DAYANAKSIZ, DAYANIKSIZ, DİPLOMASIZ, DOKTORASIZ, DOKUNCASIZ, DOLAŞIKSIZ, GACIRTISIZ, HEYECANSIZ, İHTİYARSIZ, İHTİYATSIZ, İLTİHAPSIZ, İMTİYAZSIZ, İMTİZAÇSIZ, İNSİCAMSIZ, İNTİBAKSIZ, İNTİZAMSIZ, İNZİBATSIZ, İRTİBATSIZ, İSTİDATSIZ, İSTİSNASIZ, KATIŞIKSIZ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABARTISIZ, ADAMCAĞIZ, AKINTISIZ, AKIŞMASIZ, ARALIKSIZ, AYRICASIZ, BADANASIZ, BAĞCIKSIZ, BAŞARISIZ, BAŞLIKSIZ, BAŞYILDIZ, BUZAĞISIZ, ÇAKMAKSIZ, ÇAKŞIRSIZ, ÇARDAKSIZ, ÇARPMASIZ, ÇARŞAFSIZ, ÇAVDARSIZ, ÇIKRIKSIZ, DERMANSIZ, DESTANSIZ, FAÇETASIZ, FALAKASIZ, FASILASIZ, FATURASIZ, FİSTANSIZ, FOSFATSIZ, HAFIZASIZ, HARDALSIZ, IZGARASIZ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ACIMASIZ, AÇIKAĞIZ, AHLAKSIZ, ALAKASIZ, ANLAMSIZ, ARABASIZ, ARIZASIZ, AYLANDIZ, AYRIKSIZ, AYRIMSIZ, BACAKSIZ, BAĞIMSIZ, BAKIMSIZ, BALIKSIZ, BASAKSIZ, BASKISIZ, BIYIKSIZ, BOĞAZSIZ, BUCAKSIZ, BUNCAĞIZ, CANCAĞIZ, CEVAPSIZ, CUMBASIZ, ÇAĞRISIZ, ÇALGISIZ, ÇALIMSIZ, ÇANTASIZ, ÇAPAKSIZ, ÇARIKSIZ, ÇATKISIZ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AÇKISIZ, ADAKSIZ, ADAMSIZ, AĞAÇSIZ, AĞIZSIZ, AĞRISIZ, AKILSIZ, AMAÇSIZ, AMANSIZ, ANITSIZ, APANSIZ, ARAÇSIZ, ARKASIZ, ASILSIZ, AYAKSIZ, AYARSIZ, AYIPSIZ, AYNASIZ, AZATSIZ, AZIKSIZ, BABASIZ, BAHTSIZ, BELASIZ, BOYASIZ, CAKASIZ, CEZASIZ, ÇAKISIZ, ÇALISIZ, ÇAPARIZ, ÇAPASIZ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABASIZ, ACISIZ, ANASIZ, ANTSIZ, ARASIZ, AŞISIZ, AVARIZ, BAĞSIZ, BALDIZ, BAŞSIZ, BIZBIZ, CAMSIZ, CANSIZ, CARSIZ, CAZSIZ, CIMBIZ, CIZBIZ, ÇAPSIZ, DALDIZ, DALSIZ, DAMSIZ, GAMSIZ, GAZSIZ, HAKSIZ, HIRSIZ, KANSIZ, KAPSIZ, KARSIZ, KASSIZ, KILSIZ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ADSIZ, ALTIZ, ANDIZ, ANSIZ, ARSIZ, AYSIZ, CAMIZ, CILIZ, DALIZ, HAFIZ, HAMIZ, HAYIZ, HIFIZ, ISSIZ, KABIZ, KIMIZ, LAFIZ, NABIZ, NAKIZ, SAKIZ, SARIZ, TIKIZ, YAĞIZ, YALIZ, AFSIZ, AKKIZ, ARZIZ, ATSIZ, BAĞIZ, CANIZ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AĞIZ, ANIZ, ARIZ, AGIZ, ALIZ, ATIZ, AVIZ, IKIZ, ILIZ, IMIZ, IRIZ, ISIZ, OMIZ, OTIZ, VAIZ, YAIZ

3 harfli kelimeler

CIZ, HIZ, KIZ, VIZ, AIZ, BIZ, DIZ, GIZ, MIZ

2 harfli kelimeler

IZ

Bazı kelimelerin anlamları

IZ

Az.

KUYRUKLUYILDIZ

Zaman zaman göğümüzü ziyaret eden, parlakça, bulutumsu yapıda, bir başı, bir ya da birkaç kuyruğu olan gökcismi.

BAĞIŞLAMASIZ

Bağışlaması olmayan.

DURAKSAMASIZ

Duraksaması olmayan, tereddütsüz.

ETEKÇUVALDIZ

Orta büyüklükte semerci çuvaldızı. (Senirkent Isparta).

ROMATİZMASIZ

Romatizması olmayan.

BİLGİSAYARSIZ

Bilgisayarı olmayan. Bilgisayar olmaksızın.

İKAMETGAHSIZ

İkametgâhı olmayan.

AYRICALIKSIZ

Ayrıcalığı olmayan, ayrıcalık tanınmayan, imtiyazsız.

BUNDALIĞIMIZ

Burada bulunduğumuz.

ANTRENMANSIZ

Antrenmanı olmayan, idmansız.

ÇALIŞTIRICISIZ

Çalıştırıcısı olmayan, antrenörsüz.

SERTİFİKASIZ

Sertifikası olmayan.

PARMAKLIKSIZ

Parmaklığı olmayan.

TEFERRUATSIZ

Ayrıntısız.

NİPATIRSINIZ

Nasılsınız, ne durumdasınız.

  -   -   -  

Anlamında IZ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IZ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACABA

Şüphe, kuşku. (a'caba:) Merak, kararsızlık veya kuşku anlatan bir söz, acep.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ACIMASIZCA

Acımasız olarak, acımasız bir biçimde, acımasızcasına, zalimce, zalimcesine, zalimane.

AÇIKÇA

Gizli bir yönü kalmaksızın, kolay anlaşılır bir biçimde, alenen, aşikâre.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ACCELERANDO

Gittikçe hızlanarak.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ACISIZLIK

Acısız olma durumu.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABARTMASIZ

Abartısız.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACUL

Aceleci. Hızlı, çabuk.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.

ACITMAK

Acılık vermek. Ağrı, sızı duyulmasına sebep olmak.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABARTISIZLIK

Abartısız olma durumu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük