Sonu IT ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ıt" olan, toplam 280 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ıt ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ıt olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ıt olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

11 harfli kelimeler

CENİNİSAKIT, DOĞUBEYAZIT, ÇAKIRCIMMIT, ÇITTIRIMÇIT, KARACAHAYIT, KÜÇÜKMANGIT, YUKARIARGIT

10 harfli kelimeler

MUTAVASSIT, AŞAĞIARGIT, DÜVENSIRIT, KARŞIYANIT, TELLİTAŞIT

9 harfli kelimeler

AKARYAKIT, KARAHAYIT, PIRTIMPIT, UZUNARGIT, YIĞIYANIT

8 harfli kelimeler

BAŞYAPIT, ABILABIT, ABILAPIT, ABULABIT, AKCARMIT, CINCIVIT, CISCIBIT, GAZYAKIT, GIZILGIT, HIMHIRIT, KAFKARIT, KARAAYIT, KASKAMIT, SARILGIT, SİNYAZIT, SOYYAPIT, TOMGAVIT, TOMKAVIT, YAĞYAKIT

7 harfli kelimeler

BIRAKIT, LAKAYIT, MURABIT, BARAZIT, BAYAHIT, BAYAKIT, BAYAZIT, BEYAĞIT, BEYEKIT, DIRICIT, GARAMIT, KARANIT, MASAVIT, ÖNKANIT, ÖNSAYIT, PIRASIT, PRAKRIT, ŞAVALIT, ŞINAVIT, ÜÇKAĞIT, VESAYIT, ZIRAVIT

6 harfli kelimeler

ÇARKIT, ÇITÇIT, ÇITPIT, KARŞIT, PIRPIT, SARKIT, SIZGIT, ZILGIT, ANAZIT, AVAYIT, AVIYIT, BIDBIT, BITBIT, CAMBIT, CIBRIT, CILGIT, CIMBIT, CINGIT, CIRBIT, CITCIT, CIZGIT, ÇARHIT, ÇAVHIT, ÇILGIT, ÇIRGIT, ÇIRHIT, ÇIRKIT, ÇIRMIT, ÇIRPIT, ÇİRÇIT, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ARGIT, ARKIT, AYGIT, AYRIT, BAĞIT, ÇAŞIT, ÇIFIT, ÇIKIT, KALIT, KANIT, KASIT, KAYIT, KISIT, RABIT, RASIT, SAKIT, SIKIT, TANIT, TAŞIT, YAKIT, YANIT, YAPIT, YAŞIT, YAZIT, ZABIT, AGGIT, AHNIT, ANKIT, APSIT, ARCIT, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AÇIT, AĞIT, ANIT, AYIT, AGIT, AHIT, AKIT, AMIT, ARIT, AŞIT, AVIT, AZIT, EHIT, IKIT, IŞIT

3 harfli kelimeler

ÇIT, KIT, PIT, ZIT, BIT, CIT, FIT, GIT, HIT

2 harfli kelimeler

IT

Bazı kelimelerin anlamları

IT

Gıda.

ÇAKIRCIMMIT

Küçük taneli siyah üzüm.

AŞAĞIARGIT

Van şehrinde, Muradiye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

YUKARIARGIT

Van ili, Muradiye belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KÜÇÜKMANGIT

Adana ili, Ceyhan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

MUTAVASSIT

Aracı.

TELLİTAŞIT

Üstteki elektrik tellerinden akım alarak devinen kentiçi genbinit.

DOĞUBEYAZIT

Ağrı iline bağlı ilçelerden biri.

KARŞIYANIT

Gözlem ya da ölçüye vurulan bireyin bir soru ya da sınara verdiği yanıt ya da bir uyarana gösterdiği tepki.

KARAHAYIT

Aydın şehri, Çine ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Aydın kenti, Dalama nahiyesine bağlı bir yer. Denizli ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Muğla şehri, Selimiye nahiyesine bağlı bir yer.

ÇITTIRIMÇIT

Çocuklar, oynarken ev kapısının açılış kapanış sesini anlatmak için kullanırlar: Kapıdan giriyorum çıttırım çıt.

PIRTIMPIT

Haşlanıp yıkandıktan sonra ince ince doğranmış asma yaprağı, soğan, kıyma, salça ve bulgurla yapılan bir çeşit yemek.

AKARYAKIT

Benzin, gaz yağı, mazot vb. sıvı yakıt.

DÜVENSIRIT

Döveni boyunduruğa bağlayan araç, döven oku.

KARACAHAYIT

Aydın ili, Söke belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

CENİNİSAKIT

Düşük.

  -   -   -  

Anlamında IT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

ABİDELEŞMEK

Anıtlaşmak.

ADCILIK

Kavramların gerçek varlıklar olduğunu kabul eden, kavram gerçekliğine karşıt olarak tümel kavramların yalnızca nesnelerin adları olduğunu ileri süren görüş, isimcilik, nominalizm.

AÇLIK

Aç olma durumu. Aşırı istek içinde bulunma. Kıtlık.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABİDELEŞTİRME

Anıtlaştırma.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACITMA

Acıtmak işi.

ABİDE

Anıt.

ABİDEVİ

Anıtsal.

ACITIŞ

Acıtma işi.

ADAPTÖR

Bir aletin çapları birbirinden farklı olan parçalarından birini ötekine geçirebilmek için yararlanılan bağlayıcı. Aygıtın kullanabileceği düzeye göre elektrik akımını ayarlayan alet, uyarlayıcı.

AÇAN

Oynak kemiklerin arasındaki açıları genişletmeye yarayan kasların genel adı, büken karşıtı.

ABİDELEŞME

Anıtlaşma.

ABİDELEŞTİRMEK

Anıtlaştırmak.

AFRİKA

Dünya üzerinde yer alan kıtalardan biri.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük