IR ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ır" olan, toplam 245 adet kelime bulunmaktadır. ır ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ır ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ır olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

IRAKLAŞTIRMAK, IRGALANDIRMAK

12 harfli kelimeler

IRAHATLAŞMAH, IRAKİLETİŞİM, IRİDOVİRİDAE, IRMAKYENİKÖY

11 harfli kelimeler

IRMAKLAŞMAK, IRAMAZANNIH, IRGANDIRMAK, IRGANDURMAH, IRGAŞTIRMAK, IRGINLAŞMAK, IRLANDIRMAK

10 harfli kelimeler

IRAKSINMAK, IRAKLANMAK, IRAKLAŞMAK, IRAKSANMAK, IRGADLICAK, IRGALANMAH, IRGALANMAK, IRGIRLAMAK, IRHARLAMAH, IRIBBURMAK, IRIKLATMAK, IRIŞGANLIK, IRMAKLAŞMA, IRMAKSIRTI, IRŞALANMAK

9 harfli kelimeler

IRAKGÖRÜR, IRAKLAŞMA, IRAKSAMAK, IRAKSINMA, IRGALAMAK, IRGALANMA, IRGATBAŞI, IRAFLAMAK, IRAHATLIH, IRAKSIMAK, IRALANMAK, IRALAŞMAH, IRAMETLİK, IRANDIRAN, IRGADAMAK, IRGALAMAH, IRĞALAMAK, IRIKLAMAK, IRILDAMAK, IRIŞKANCI, IRIVERMEK, IRKALAMAK, IRKTAŞLIK, IRLAGANLI, IRMAKBAŞI, IRMAKBOYU, IRMAKYANI, IRPALAMAK, IRZALAMAK

8 harfli kelimeler

IRAKSAMA, IRALAMAK, IRGALAMA, IRGANMAK, IRGATLIK, IRKÇILIK, IRAĞIRAK, IRAKLAMA, IRASAMAK, IRGANMAH, IRGATLIH, IRGATMAK, IRGETMEK, IRGIDAMA, IRGINCAK, IRGINLIK, IRGINMAK, IRGITMAK, IRHILMIŞ, IRILAMAK, IRILTMAK, IRKANMAK, IRKILGAN, IRKİLMEK, IRLANGEÇ, IRLANMAG, IRLANMAH, IRLANMAK, IRLAŞMAK, IRLATMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

IRAKLIK, IRAKSAK, IRALAMA, IRGAMAK, IRGANMA, IRKİYAT, IRAHMAH, IRAHVAN, IRAKÇIN, IRAKICI, IRAKSAY, IRALMAK, IRAMBAS, IRAMPAS, IRANGIÇ, IRAPATA, IRASADA, IRASTİK, IRAŞMAK, IRATMAG, IRATMAK, IRATSIZ, IRDIMAK, IREMÇIK, IRGANTU, IRGAŞMA, IRGILLI, IRIHTIM, IRIKMAK, IRIKTIM, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

IRAKÇA, IRAKLI, IRAMAK, IRGAMA, IRKTAŞ, IRACUK, IRAFIK, IRAHAT, IRAHIN, IRAHMİ, IRAMAS, IRAMAZ, IRAMUS, IRANSA, IRAPAT, IRAVAK, IRAVIK, IRAZDA, IRBASA, IREMİK, IRFISA, IRFIZA, IRGADA, IRGADI, IRHISA, IRIHTI, IRIKÇI, IRIMAK, IRIPCI, IRIPLI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

IRAMA, IRGAT, IRKÇI, IRMAK, IRAAT, IRAĞT, IRAHI, IRAKI, IRAVA, IRAZI, IRBAM, IRBIH, IRBIK, IRCAL, IRGAÇ, IRGAL, IRGAM, IRGAR, IRGAY, IRGIN, IRGIP, IRĞAT, IRHAH, IRHAK, IRHAT, IRHIM, IRIZG, IRİNA, IRKIL, IRKIN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

IRAK, IRIP, IRKİ, IRAF, IRAG, IRAH, IRAN, IRAT, IRCI, IRGI, IRHI, IRIB, IRIK, IRIM, IRIS, IRIZ, IRKA, IRKI, IRME, IRZA

3 harfli kelimeler

IRA, IRK, IRZ, IRG, IRO, IRP, IRV

2 harfli kelimeler

IR

Bazı kelimelerin anlamları

IR

İridyum elementinin simgesi. Türkü, şarkı. Ar, utanç. Türkü. Nağme, hava.

IRMAKLAŞMAK

Irmak durumuna gelmek, ırmak gibi akmak.

IRAMAZANNIH

Ramazanlık, ramazan, oruç ayı.

IRGANDURMAH

Ağır bir şeyi yerinden oynatmak.

IRGAŞTIRMAK

Sarsmak, sallamak.

IRMAKYENİKÖY

Rize şehrinde, Pazar ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

IRAKİLETİŞİM

Çok uzak noktalar arasında elektromıknatısa dayanılarak telli ya da telsiz olarak sağlanan iletişim. (Telgraf, telefon, radyo, televizyon, teleks gibi aygıtlarla resim, ses, im gönderme bu iletişim alanına girer).

IRGALANDIRMAK

Sarsmak, sallamak.

IRİDOVİRİDAE

İridovirüsler.

IRAKLANMAK

Uzak olmak, ayrılmak, uzaklaşmak.

IRLANDIRMAK

Kımıldatmak, sallandırmak.

IRAKLAŞTIRMAK

Uzaklaştırmak.

IRGINLAŞMAK

Zayıflamak, çocuk hastalıktan dolayı gelişememek.

IRAHATLAŞMAH

Rahatlamak.

IRGANDIRMAK

Irgalandırmak, sallamak, kımıldatmak.

IRAKSINMAK

Uzak bulmak.

  -   -   -  

Anlamında IR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ACELELEŞTİRME

Çabuklaştırma.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABAT

Bayındır. Şen, rahat.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ABİDELEŞTİRME

Anıtlaştırma.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABANDIRMA

Abandırmak işi.

ABİDELEŞTİRMEK

Anıtlaştırmak.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ACAYİPLEŞTİRMEK

Yadırganacak bir duruma getirmek.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ACELELEŞTİRMEK

Çabuklaştırmak.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.