Sonu IN ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ın" olan, toplam 663 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ın ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ın olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ın olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

AYRULDUĞUNLAYIN

13 harfli kelimeler

BUYRUĞINLAYIN, HACIBILDIRCIN

12 harfli kelimeler

ALİMALLAHSIN, ANLARCILAYIN, BULARCILAYIN, DEVECİKARGIN, MUZRUPAĞACIN

11 harfli kelimeler

BAYAĞILAYIN, DURMAKSIZIN, ENDONÖRYUIN, KABUĞUKALIN, ŞARMAŞAŞKIN

10 harfli kelimeler

DARMADAĞIN, BEYAZALTIN, BULDULAYIN, BUNCILAYIN, BURUNDUĞIN, CIYINDIRIN, DEDEKARGIN, DEREKARGIN, DORUKLAYIN, GELİNKADIN, GONCAAYDIN, HALMAHALIN, KANCALIĞIN, KANCARISIN, KAPIKARGIN, KARASALGIN, KARASALKIN, MIRINGIRIN, SABAHLAYIN, SULUZIPGIN, ŞUNCULAYIN, YASTILAYIN, YUKARIAKIN, ZABAHLAYIN

9 harfli kelimeler

APANSIZIN, AYŞEKADIN, BILDIRCIN, ÇIKRIKÇIN, ONCULAYIN, ALTINIŞIN, ANCILAYIN, ANŞAGADIN, ANŞAKADIN, ANŞEKADIN, ARIKLAYIN, ARKALAYIN, AŞAĞIAKIN, AYŞAGADIN, AYŞAKADIN, BAKTIYDIN, BARDAKCIN, BERENARIN, BOYÇAPKIN, ÇINGILDIN, ÇIVDIRGIN, DIRABIZIN, DOLUÇIKIN, DURUKADIN, ESKİKADIN, HACIKADIN, KARAAYDIN, KARAÇAĞIN, KARAÇIKIN, KARAKAYIN, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BALIKÇIN, BİHAKKIN, GÜNAYDIN, KAŞIKÇIN, TÜNAYDIN, YAPYAKIN, AÇIKALIN, ANAKADIN, ANNALTIN, AŞIKADIN, AYYARKIN, BALIHCIN, BALIKCIN, BALKADIN, BAŞAYDIN, BAYIRCIN, BEHAGGIN, BIÇILGIN, BIÇILĞIN, BİLAÇÇIN, BUNALGIN, CANAYDIN, CARCIRIN, CIRCIRIN, ÇAĞLASIN, ÇIVILGIN, DADANGIN, DADANKIN, DINSUZIN, DURKADIN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ALIŞKIN, ANDIRIN, ANSIZIN, APAYDIN, AYAKÇIN, ISIRGIN, KARAŞIN, SARIŞIN, STEYŞIN, USANGIN, YAŞASIN, ABIRCIN, AĞILCIN, AHŞAMIN, AKAYDIN, AKKADIN, AKSIĞIN, ALANTIN, AMMANIN, ANSUZIN, APIRCIN, APIRÇIN, ARAÇCIN, ARAÇKIN, ARAHÇIN, ARAKCIN, ARAKÇIN, ARAŞGIN, ARHAYIN, ASAYDIN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AMANIN, BARTIN, BASKIN, BATKIN, BAYGIN, BIÇKIN, BIKKIN, CAYGIN, ÇALGIN, ÇAPKIN, ÇATKIN, ÇIKKIN, ÇILGIN, ÇIVGIN, DALGIN, DARGIN, FIŞKIN, HIRÇIN, KAÇKIN, KALÇIN, KARGIN, KARŞIN, KAYGIN, KILGIN, KIRCIN, KIRGIN, KIYGIN, KIZGIN, LAPÇIN, SALGIN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AKŞIN, ALGIN, ALTIN, ANGIN, ARGIN, ARTIN, AŞKIN, AYDIN, AZGIN, BAĞIN, BASIN, BATIN, ÇAKIN, ÇIKIN, FIRIN, HARIN, ILGIN, IŞKIN, IZGIN, KADIN, KALIN, KARIN, KAYIN, KIŞIN, KIYIN, LAÇIN, MAYIN, NALIN, SAĞIN, SAKIN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AĞIN, AKIN, ALIN, AYIN, ISIN, ACIN, ADIN, AGIN, AHIN, ANIN, ARIN, AZIN, IHIN, ILIN, IŞIN, IYIN, ODIN, OYIN

3 harfli kelimeler

KIN, TIN, VIN, ÇIN, GIN, HIN, MIN

2 harfli kelimeler

IN

Bazı kelimelerin anlamları

IN

Hayır. Hayvanların kulağına yapılan işaret. İndiyum elementinin simgesi.

ANLARCILAYIN

Onlar gibi.

BULARCILAYIN

Bunlar gibi.

KABUĞUKALIN

Çam ağacı. Bir cins kış armudu.

DARMADAĞIN

Çok dağınık ve karışık, darmadağınık, tarumar.

MUZRUPAĞACIN

Ankara ilinde, Çamlıdere belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

BEYAZALTIN

Eskişehir kenti, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ALİMALLAHSIN

İnan ki: Alimallahsın geliyor.

BAYAĞILAYIN

Eskisi gibi.

ŞARMAŞAŞKIN

Çok şaşırmış.

HACIBILDIRCIN

Habersiz ve suçsuz gibi görünen, davranan.

AYRULDUĞUNLAYIN

Ayrıldığı gibi, ayrıldığı vakit.

ENDONÖRYUIN

Sinir hücrelerinin aksonlarının etrafını saran, retiküler lifler bakımından zengin ve hücresel elemanları bulunan ince bir örtü.

BUYRUĞINLAYIN

Buyruğuna göre, emri üzere.

DEVECİKARGIN

Tokat ilinde, Artova ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

DURMAKSIZIN

Hiç durmadan, ara vermeden.

  -   -   -  

Anlamında IN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABERASYON

Sapınç.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABACILIK

Abacının yaptığı iş.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABAT

Bayındır. Şen, rahat.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük