Sonu IL ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ıl" olan, toplam 521 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ıl ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ıl olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ıl olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

BAKTERİYOLOJİKIL

15 harfli kelimeler

SIDIKLIİKİZAĞIL

14 harfli kelimeler

BÜYÜKBURUNAĞIL, ÇALIOBAAKÇAKIL, KÜÇÜKBURUNAĞIL

13 harfli kelimeler

ALACABALIKÇIL, ISILFOSFONŞIL, KARAMTIKKIZIL, YALANCITIRTIL

12 harfli kelimeler

AŞAĞIÇİMAĞIL, BÜYÜKÇALAĞIL, KÜÇÜKÇALAĞIL

11 harfli kelimeler

ÇIRIMÇINGIL, GÖZYUMMACIL, ORTAÇİMAĞIL, SÖĞÜTLÜAĞIL

10 harfli kelimeler

AKBALIKÇIL, FOSFORIŞIL, BAŞÇİMAĞIL, BURNUĞIZIL, BURNUKIZIL, DIBILDIBIL, MOLLAFADIL, SANCAKAĞIL, TERMOKAPIL, YALNIZAĞIL, YÜZÜNCÜYIL

9 harfli kelimeler

BUĞDAYCIL, TAVŞANCIL, TOPRAKÇIL, YAPRAKÇIL, BARDAKCIL, BARDAKÇIL, BURUNAĞIL, ÇALIKAĞIL, ÇUKURAĞIL, DAVŞANCIL, ERZİLAYIL, FLÜORIŞIL, GÖKÇEAĞIL, GÖTÜGIZIL, GÜNEYAĞIL, HAYVANCIL, KALINAĞIL, KARAÇAĞIL, KARAFASIL, KAYMAKÇIL, KEVENAĞIL, KIRKBAYIL, KIZILAĞIL, MAVRAŞKIL, SARIFASIL, SIRÇANCIL, SÖĞÜTAĞIL, TAŞLIAĞIL, TISTIMBIL, TOKLUAĞIL, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BALIKÇIL, BARIŞÇIL, BATAKÇIL, DAMAKSIL, DUDAKSIL, FLORIŞIL, İNSANCIL, KADINCIL, KIPKIZIL, KURAKÇIL, LARVACIL, MUHASSIL, MUNFASIL, MUTTASIL, VELHASIL, YABANCIL, YILANCIL, KANKIZIL, AÇIKAĞIL, AKBAMBIL, AKÇAAĞIL, ARTIKYIL, BALIKCIL, BAYAMÇIL, BOĞAZCIL, CIBCIBIL, CILCIBIL, CIMCIĞIL, CIPCIBIL, CIPCIPIL, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADAMCIL, AĞIZCIL, AĞIZSIL, BABACIL, ELHASIL, GAZIŞIL, ILIKÇIL, KIRKYIL, MAYASIL, YABANIL, YARIYIL, AĞAÇSIL, AKÇAĞIL, AKÇAKIL, ALIŞCIL, ARAKCIL, ARPACIL, ARTICIL, ASABKIL, AYAKCIL, AYAKÇIL, AZRAYIL, BAŞAĞIL, BAYAĞIL, BEŞAĞIL, BİNAKIL, BUVACIL, ÇALICIL, DEDEKIL, DOLANIL, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ANACIL, ANASIL, BİNYIL, CANGIL, CINGIL, ÇAĞCIL, ÇIRÇIL, DAĞCIL, HIMBIL, KANCIL, KASSIL, KIRÇIL, MISMIL, NARCIL, SARKIL, SAYRIL, ŞINGIL, TARTIL, TAŞÇIL, TIRTIL, VARSIL, YÜZYIL, AKAĞIL, ARICIL, AZAZIL, BARCIL, BARSIL, BARTIL, BAŞCIL, BAŞÇIL, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AKÇIL, ARDIL, BAĞIL, BATIL, BICIL, CIBIL, ÇAKIL, FASIL, FAZIL, HASIL, HATIL, KAZIL, KIMIL, KIZIL, NASIL, TAHIL, TAŞIL, TIFIL, TIRIL, VASIL, ABDIL, ABRIL, AHSIL, AKCIL, ANCIL, ANDIL, ANKIL, APRIL, ARBIL, ARGIL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ADIL, AĞIL, AKIL, ASIL, ATIL, IĞIL, ISIL, AÇIL, AGIL, AHIL, ANIL, APIL, ARIL, AVIL, AYIL, ÇAIL, IŞIL, NAIL, OGIL, OHIL, OKIL, OYIL

3 harfli kelimeler

KIL, YIL, AIL, DIL, GIL, SIL, ŞIL, ZIL

2 harfli kelimeler

IL

Bazı kelimelerin anlamları

IL

Çok uzaktan görünebilen dağ. Yabancı. Yıl.

KÜÇÜKBURUNAĞIL

Kırşehir ilinde, Mucur ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ALACABALIKÇIL

Balıkçılgiller familyasından, uzunluğu 50 santimetre, kül rengi, sazlıklarda yaşayan bir tür kuş (Ardeola ralloides).

ORTAÇİMAĞIL

Bayburt ilinde, Maden bucağına bağlı bir yer.

SIDIKLIİKİZAĞIL

Kırşehir şehrinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

YALANCITIRTIL

Yaprak arıları kurtçuklarına verilen genel ad.

GÖZYUMMACIL

Saklambaç.

BÜYÜKÇALAĞIL

Yozgat şehri, Hasbek bucağına bağlı bir bölge.

BÜYÜKBURUNAĞIL

Nevşehir şehrinde, Hacıbektaş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KÜÇÜKÇALAĞIL

Yozgat şehrinde, Sarıkaya belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

AŞAĞIÇİMAĞIL

Bayburt ili, Maden nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ÇALIOBAAKÇAKIL

Çanakkale şehri, Evciler nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ISILFOSFONŞIL

Bir özdeğin ısı ile uyarımından bir süre sonra da etkinliğini sürdüren fosforışıl.

KARAMTIKKIZIL

Siyahla kırmızı arası bir renk.

ÇIRIMÇINGIL

Sık taneli (üzüm, kiraz ve benzerleri meyve için).

BAKTERİYOLOJİKIL

Bakteriyolojik.

  -   -   -  

Anlamında IL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABARTMALI

Abartılı.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABARTMACILIK

Abartıcılık.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTILMA

Abartılmak işi.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.