IL ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ıl" olan, toplam 222 adet kelime bulunmaktadır. ıl ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ıl ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ıl olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

ILIKLAŞTIRMAK

12 harfli kelimeler

ILIKLAŞTIRMA, ILGITIRINLIK

11 harfli kelimeler

ILGINGİLLER, ILGIMSALGIM, ILGIRDIRDIR, ILICABOĞAZI, ILICAKPINAR, ILIĞIVERMEK

10 harfli kelimeler

ILGARLAMAK, ILIKLAŞMAK, ILINDIRMAK, ILIŞTIRMAK, ILDIRANGIÇ, ILDIRATMAK, ILDIRCIYAN, ILDIRDAMAG, ILDIRDAMAK, ILDIRMAMAK, ILGAZLAMAK, ILGINCABER, ILICAKINIK, ILICAPINAR, ILIKTIRMAK, ILIMLAYICI

9 harfli kelimeler

ILGARLAMA, ILIKLAŞMA, ILIMLILIK, ILINDIRMA, ILIŞTIRMA, ILDIRAMAH, ILDIRAMAK, ILDIRAYAZ, ILDIRIŞIK, ILDIZKÖKÜ, ILDIZNAMA, ILGALAMAK, ILGARDERE, ILGARTMAK, ILICABAŞI, ILIKAYNAK, ILIKPINAR, ILIMANLIK, ILIMANNIK, ILINLANIM, ILIŞLAMAK, ILIŞTIKIŞ

8 harfli kelimeler

ILGINCAR, ILADANAZ, ILDIRGIÇ, ILDIRMAK, ILDIZSIZ, ILGARLEN, ILGARMAK, ILGATMAK, ILGAZCAN, ILGIDIRA, ILGIRDIR, ILICAKÖY, ILICAKSU, ILICALAR, ILICAOBA, ILIMIKLI, ILIMLAMA, ILINLAMA, ILIPINAR, ILISILIK, ILISULUK, ILIŞIYIL, ILKATMAK, ILKINLIK, ILLINGAÇ, ILTARMAK

7 harfli kelimeler

ILGAMAK, ILGARCI, ILIKÇIL, ILIKLIK, ILINMAK, ILITMAK, ILABADA, ILANCAK, ILANGAÇ, ILCACIK, ILDIRAK, ILDIRAN, ILDIRIK, ILDIRIM, ILDIRTI, ILDIZIM, ILERLEK, ILGARLA, ILGARLI, ILGAZER, ILGIDIK, ILGIDIR, ILGIRTI, ILGITIR, ILĞIDIR, ILIBADA, ILIBIDA, ILIBIDI, ILICALI, ILICASU, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ILGAMA, ILICAK, ILIKÇA, ILIMAK, ILIMAN, ILIMLI, ILINMA, ILITMA, ILAMAZ, ILAMIK, ILAŞIK, ILBADE, ILBIDA, ILEMEK, ILGARA, ILGIDI, ILICAH, ILICAN, ILIDAĞ, ILIFIT, ILIKMA, ILIMGI, ILIMUK, ILINGI, ILINIZ, ILINTI, ILIŞAR, ILIŞIK, ILIŞIL, ILIŞIR, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ILGAR, ILGAZ, ILGIM, ILGIN, ILICA, ILIMA, ILTAR, ILBIK, ILBIZ, ILBİZ, ILCAK, ILÇEL, ILDAL, ILDIR, ILDIZ, ILDİZ, ILDUZ, ILGAM, ILGID, ILGIR, ILGIT, ILGIZ, ILĞAM, ILĞIN, ILĞIT, ILHAZ, ILIKA, ILISU, ILKAÇ, ILKIM, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ILIK, ILIM, ILAF, ILAN, ILAT, ILEK, ILGA, ILGI, ILĞI, ILHA, ILHI, ILHİ, ILIÇ, ILIG, ILIH, ILIN, ILIŞ, ILIZ, ILKI

3 harfli kelimeler

ILG, ILI, ILİ, ILK, ILT

2 harfli kelimeler

IL

Bazı kelimelerin anlamları

IL

Çok uzaktan görünebilen dağ. Yabancı. Yıl.

ILGARLAMAK

Bir ülkeye ılgarla saldırmak.

ILGIRDIRDIR

İpliği çile yapmaya yarayan iki ucu çengelli tahta araç.

ILIĞIVERMEK

Oturmak, ilişmek: Ali ne ayakta durun gel şuraya ılığıver.

ILIŞTIRMAK

Sıcak suya soğuk veya soğuğa sıcak su katarak ılık duruma getirmek.

ILGINGİLLER

Örnek bitkisi ılgın olan, ayrı taç yapraklı, iki çenekli bitkiler familyası.

ILDIRANGIÇ

Dağlarda yetişen, yenilebilir bir çeşit bitki.

ILGITIRINLIK

İnce ve eğri bacaklı kişi.

ILIKLAŞTIRMA

Ilıklaştırmak işi.

ILIKLAŞMAK

Ilık duruma gelmek.

ILIKLAŞTIRMAK

Ilık duruma getirmek, ılıtmak.

ILDIRATMAK

Parlatmak.

ILICAKPINAR

Balıkesir kenti, Kayapa bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ILICABOĞAZI

Balıkesir şehrinde, Göbel bucağına bağlı bir bölge.

ILGIMSALGIM

Serap.

ILINDIRMAK

Ilık duruma getirmek.

  -   -   -  

Anlamında IL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABARTILMA

Abartılmak işi.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABARTMACILIK

Abartıcılık.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABARTMALI

Abartılı.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.