Sonu IK ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ık" olan, toplam 5528 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ık ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ık olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ık olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇALIŞTIRICISIZLIK, ULUSLARARASICILIK

16 harfli kelimeler

BAĞDAŞTIRMACILIK, MASLAHATGÜZARLIK, BİLGİSAYARSIZLIK, DEMİRMIKNATISLIK, DİZİLMIKNATISLIK, DURUKMIKNATISLIK, KIVILMIKNATISLIK, YARDIMLAŞMACILIK

15 harfli kelimeler

ANTRENMANSIZLIK, BİLGİSAYARCILIK, CANLANDIRICILIK, DARMADAĞINIKLIK, İSPRİTİZMACILIK, KARMANYOLACILIK, KARTPOSTALCILIK, KİLOGRAMAĞIRLIK, MANİFATURACILIK, MANYETİZMACILIK, MUKADDESATÇILIK, PROPAGANDACILIK, SORUŞTURMACILIK, TANRITANIMAZLIK, VURDUMDUYMAZLIK, AKIMMIKNATISLIK, ALEKSANDIRCILIK, AYDINLATMACILIK, AYRICALIKSIZLIK, DİYARBAKIRLILIK, KAFACAKAPLANCIK, LATİFUNDİACILIK, MANTIKDIŞICILIK, PETROKİMYACILIK, YUKARIÇAVDARLIK, YUKARIKARAKISIK, YUKARIKUZFINDIK

14 harfli kelimeler

AKARYAKITÇILIK, ALAFRANGACILIK, ALIŞILMAMIŞLIK, ANGAJMANSIZLIK, ARAŞTIRMACILIK, BAĞLANTISIZLIK, BAŞDANIŞMANLIK, BAŞGARDİYANLIK, BAŞKAHRAMANLIK, BAŞKUMANDANLIK, BAŞPEHLİVANLIK, BAŞYARDIMCILIK, CANKURTARANLIK, ÇIRILÇIPLAKLIK, ÇITKIRILDIMLIK, DENİZALTICILIK, DOLANDIRICILIK, HEYKELTIRAŞLIK, KALIPLAŞMIŞLIK, KARABORSACILIK, KAVRAYIŞSIZLIK, KONFERANSÇILIK, KULLANILMIŞLIK, KULLANIŞSIZLIK, MÜSAMAHASIZLIK, ORTAKLAŞACILIK, OSMANLICACILIK, PAZARLAMACILIK, SONDALAMACILIK, STANDARTSIZLIK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

AÇIKLAYICILIK, AKSESUARCILIK, ALATURKACILIK, ALDIRIŞSIZLIK, ALGILAYICILIK, AMERİKANCILIK, ANLAŞILMAZLIK, ANLAYIŞSIZLIK, ARAŞTIRICILIK, ARİSTOKRATLIK, AYAKKABICILIK, BAKIŞIMSIZLIK, BASMAKALIPLIK, BAŞASİSTANLIK, BAŞKEMANCILIK, BAŞKOMUTANLIK, BAŞMURAKIPLIK, BAŞTANIMAZLIK, DARMADUMANLIK, DAYANILMAZLIK, DİPLOMASIZLIK, DOĞUŞTANCILIK, DOKUNULMAZLIK, DONDURMACILIK, DUYULMAMIŞLIK, DUYUMSAMAZLIK, FOTOĞRAFÇILIK, HATIRŞİNASLIK, HAZIRCEVAPLIK, HEYECANSIZLIK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ABARTISIZLIK, ABARTMACILIK, AĞIRBAŞLILIK, AĞIRCANLILIK, AĞIRKANLILIK, AĞIZLIKÇILIK, AKTARMACILIK, ALAFRANGALIK, ALIŞILMIŞLIK, AMBALAJCILIK, ANAHTARCILIK, ANAYASACILIK, ANDAVALLILIK, ANGARYACILIK, ANLAMAMAZLIK, ANLATIMCILIK, ANLAYIŞLILIK, ATIŞTIRMALIK, AVANTAJLILIK, BAĞDAŞMAZLIK, BAĞINTICILIK, BAĞINTILILIK, BAĞLAMACILIK, BAĞLAYICILIK, BAHARATÇILIK, BAKLAVACILIK, BAŞARISIZLIK, BAŞYAZMANLIK, BAYRAKTARLIK, BORAZANCILIK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABARTICILIK, AFRİKALILIK, AĞLAYICILIK, AHLAKSIZLIK, AKTARICILIK, ALACAKLILIK, ALAKADARLIK, ALAKASIZLIK, ALATURKALIK, ALDIRMAZLIK, ALEYHTARLIK, ALİCENAPLIK, ANAMALCILIK, ANLAMDAŞLIK, ANLAMSIZLIK, ANLAŞMAZLIK, ANTİKACILIK, ARABASIZLIK, ARABOZANLIK, ARIZASIZLIK, ARLANMAZLIK, ASTSUBAYLIK, AŞÇIBAŞILIK, AŞIRMACILIK, ATILIMCILIK, AVANTACILIK, AVRUPALILIK, AYAKKABILIK, AYINGACILIK, AYIRTMANLIK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ADAMCILLIK, ADAMSIZLIK, AĞAÇSIZLIK, AĞRISIZLIK, AHLAKÇILIK, AHLAKLILIK, AKILSIZLIK, AKIŞKANLIK, AKIŞMAZLIK, AKROBATLIK, AKŞAMCILIK, ALINGANLIK, ALIŞKANLIK, ALIŞKINLIK, ALKIŞÇILIK, ALMAMAZLIK, ALMANCILIK, ALMAŞIKLIK, ALTINCILIK, AMAÇSIZLIK, AMANSIZLIK, AMBARCILIK, ANAHTARLIK, ANDAVALLIK, ANLAMAZLIK, ANLAMLILIK, ANLIKÇILIK, APAYDINLIK, ARABACILIK, ARAÇSIZLIK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ABAZANLIK, ABLACILIK, ACIKLILIK, ACISIZLIK, AÇMACILIK, AFACANLIK, AĞAÇÇILIK, AĞDACILIK, AĞDALILIK, AĞITÇILIK, AKILCILIK, AKILLILIK, AKINCILIK, AKINDIRIK, AKRABALIK, ALAYCILIK, ALAYLILIK, ALIMLILIK, ALIŞIKLIK, ALTMIŞLIK, AMAÇLILIK, ANASIZLIK, ANTİKALIK, APAÇIKLIK, ARAÇÇILIK, ARAKÇILIK, ARPACILIK, ASALAKLIK, ASYALILIK, AŞARCILIK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ABACILIK, ABDALLIK, ABLAKLIK, ACILILIK, AÇMAZLIK, ADSIZLIK, AHBAPLIK, AHMAKLIK, AKÇILLIK, AKICILIK, AKRANLIK, AKSAKLIK, AKŞAMLIK, AKŞINLIK, AKTARLIK, ALABALIK, ALACALIK, ALBAYLIK, ALÇAKLIK, ALICILIK, APTALLIK, ARABALIK, ARACILIK, ARGINLIK, ARICILIK, ARSIZLIK, ARŞINLIK, ARTÇILIK, ASLANLIK, ASTARLIK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABLALIK, ACARLIK, AÇIKLIK, AÇMALIK, ADAKLIK, ADAMCIK, ADAMLIK, ADAŞLIK, ADAYLIK, ADCILIK, ADIMLIK, AĞAÇÇIK, AĞAÇLIK, AĞCILIK, AĞDALIK, AĞIRLIK, AĞIZLIK, AJANLIK, AKBALIK, AKSIRIK, ALÇACIK, ALIKLIK, ALINLIK, ALIRLIK, ALMAŞIK, ALTILIK, AMCALIK, ANAÇLIK, ANIKLIK, ANIZLIK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ACILIK, ACIMIK, ADACIK, AĞALIK, AĞARIK, AHACIK, ALAÇIK, ALIŞIK, ALPLIK, ALTLIK, ANACIK, ANALIK, APAÇIK, APIŞIK, ARALIK, ARILIK, ATALIK, AYILIK, AZICIK, BAĞCIK, BAĞLIK, BALÇIK, BALLIK, BALTIK, BASTIK, BAŞÇIK, BAŞLIK, BIZDIK, CAĞLIK, CAMLIK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AÇLIK, AĞCIK, AKLIK, ALLIK, ALTIK, ANDIK, ANLIK, ARTIK, ASLIK, ATMIK, AYLIK, AYRIK, AZLIK, BALIK, BASIK, BATIK, BIÇIK, BIDIK, BIYIK, CACIK, CICIK, CIVIK, CIZIK, ÇALIK, ÇARIK, ÇATIK, ÇIKIK, DIŞIK, FASIK, FITIK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AÇIK, ALIK, ANIK, ARIK, ASIK, ATIK, AYIK, AZIK, ILIK, IŞIK, ABIK, ACIK, AJIK, AMIK, APIK, AŞIK, ICIK, IDIK, IMIK, INIK, IRIK, ISIK, IVIK, IYIK, İCIK, UZIK

3 harfli kelimeler

CIK, GIK, HIK, SIK, TIK, ÇIK, DIK, FIK, KIK, MIK, ŞIK, VIK

2 harfli kelimeler

IK

Bazı kelimelerin anlamları

IK

Rüzgâr ve yağmurun etki yapamadığı gizli, kuytu yer. Havasız, karanlık ve tekin olmayan (yer).

İSPRİTİZMACILIK

Ruhun ölmediğine inanan, gereğinde ölülerin ruhlarıyla ilişki kurulabileceğini ileri süren inanış.

BİLGİSAYARCILIK

Bilgisayarcının yaptığı iş.

KIVILMIKNATISLIK

Kıvıl akımların yarattığı mıknatıslık alanları.

DİZİLMIKNATISLIK

Özdeciksel mıknatıs kolcuklarının, bir yöne doğru dizilmeye çalışmalarından doğan mıknatıslık.

DARMADAĞINIKLIK

Darmadağınlık.

BAĞDAŞTIRMACILIK

Farklı kökenlere sahip değişik kültür özelliklerini birleştirme veya kaynaştırma işi. Pek çok değişik öğretiyi birleştirmeyi amaçlayan felsefi veya dinî öğreti.

DURUKMIKNATISLIK

Zamanla değişmeyen mıknatıssal alanları inceleme.

MASLAHATGÜZARLIK

Maslahatgüzar olma durumu, maslahatgüzarın mesleği. Maslahatgüzarın makamı, işgüderlik.

ÇALIŞTIRICISIZLIK

Çalıştırıcısız olma durumu, antrenörsüzlük.

BİLGİSAYARSIZLIK

Bilgisayarsız olma durumu.

ULUSLARARASICILIK

Uluslararasındaki ilişkileri benimseme, uluslararasındaki ilişkilerden yana olma, milletlerarasıcılık, beynelmilelcilik, enternasyonalcilik, enternasyonalizm.

YARDIMLAŞMACILIK

Dar ekonomik anlamında İşleyim, tarım, bankacılık ve benzerleri alanlarda yardımlaşma dernekleri kurmaya yönelik elbirlikçilik akımı. Geniş anlamında her ortaklaşacı girişimde görülen karşılıklı bağımlılık duygusu ve yardımlaşma eğilimi.

ANTRENMANSIZLIK

İdmansızlık.

CANLANDIRICILIK

Canlandırıcı olma durumu, animatörlük.

DEMİRMIKNATISLIK

Demir parçası içinde, öğecik mıknatıs kolcuklarının eş yönü almasından oluşup, dış alan kalkınca da kalabilen mıknatıslık.

  -   -   -  

Anlamında IK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde IK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACIKILMA

Acıkılmak işi.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABLATYA

Uzunluğu 150, genişliği 4-10 kulaç olan, geniş gözlü bir balık ağı türü.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABLATİF

Çıkma durumu.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACAYİPLİK

Acayip olma durumu, yabansılık, gariplik, tuhaflık.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABARTMACILIK

Abartıcılık.

ACABA

Şüphe, kuşku. (a'caba:) Merak, kararsızlık veya kuşku anlatan bir söz, acep.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük