Sonu I ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ı" olan 7 harfli toplam 2325 adet kelime bulundu. Sonu ı harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ı harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ı harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HAVKALI

Kılıksız, düzensiz.

ŞARAPÇI

Şarap yapan veya satan kimse. Çok şarap içen, şaraba düşkün kimse.

GÜLYAĞI

Itır çiçeği.

ALİKARI

Kadınların işine çok karışan erkek: Alikarılık etme beyim, ben işimi bilirim.

BOZALTI

Alaca karanlık.

ORMANLI

Artvin şehri, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehri, Erdek ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum ilinde, Akşar nahiyesine bağlı bir yer. İstanbul şehri, Karacaköy bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Rize şehrinde, Kalkandere ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Siirt şehri, Şirvan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tekirdağ ilinde, İnecik bucağına bağlı bir yer. Zonguldak ilinde, Ormanlı bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KÜLAHSI

Külahı andıran, külaha benzeyen, külah gibi, külahımsı.

NOVATCI

Nöbetçi.

RASATÇI

Gözlemci.

ZURNACI

Zurna çalan kimse, zurnazen. (Ortaoyunu): Ortaoyunu'nda, curcunada bütün oyuncuların kendilerine özgü ezgilerini çalan çalgıcı. Orta Oyunu'nun curcuna bölümünde, Pişekâr ile Kavuklu'nun alana ilk çıkışlarında özel besteyi çalan çalgıcı.

ZIRAPLI

Zorlu, güçlü.

SAVMACI

Savma işi yapan kimse.

MAKNALI

Makineli tüfek.

SUVATLI

Hatay şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

EŞAÇILI

Açıları eşit olan.

CICIKLI

Süslü. Manisa ilinde, Köprübaşı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

SOFRACI

Saraylarda sofrayı kurma, kaldırma, yemeği dağıtma vb. işlerle görevlendirilmiş kimse.

HAMAMLI

Artvin ili, Ortaköy nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Balıkesir şehri, Erdek ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir ilinde, Şevketiye nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bursa ili, İnegöl belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Karabük ili, Eskipazar ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kars şehrinde, Sarıkamış ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Niğde şehri. Sinop ilinde, Türkeli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ZETYAĞI

Zeytinyağı.

İHBARCI

Haber veren, bildiren kimse. Muhbir.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük