Sonu I ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ı" olan 7 harfli toplam 2325 adet kelime bulundu. Sonu ı harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ı harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ı harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YOLANTI

Sonuna varılmayan yol.

ÇAYBAŞI

Ordu iline bağlı ilçelerden biri.

DÜNYACI

Dünyacılık yanlısı kimse, sekülarist.

PLAKACI

Plaka yapıp satan kimse.

KOPÇALI

Kopçası olan, kopça ile iliklenen.

ÇIMIŞKI

Ağaçtan koparılmış ince uzun dal parçası. Bilecik ilinde, Gölpazarı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ALAÇALI

Gaziantep ili, Karkamış ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

YADIMLI

Uygun.

BAĞIŞLI

Hakkâri şehrinde, Bağışlı nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Trabzon kenti, Maçka belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

YAYIMCI

Bir sanatçının, bir yazarın eserini yayıma hazırlayan kimse veya kuruluş, yayıncı, naşir, tabi, editör. Herhangi bir eserin radyo ve televizyon aracılığıyla dinleyiciye, seyirciye teknik düzeyde ulaştırılmasını sağlayan kimse. Görsel ve yazılı basında yayıma hazırlama yetkisi olan kimse, editör.

ŞAĞINLI

Sütü sağılabilen.

BAĞLAĞI

Değirmen çarkını firenleyen ağaç. Akarsuların seviyesini yükseltmek, suları toplamak veya başka yöne çevirmek için yapılan bent. Duvarların arasına yatay olarak konulan ağaç.

YUVARSI

Merkezden geçen bir eksenin iki ucundan basıklaşmış küre. Biçimi yuvara yakın olan cisim.

ALIFAKI

Uzman, bir işin ehli, usta.

BARAKLI

Afyon kenti, Evciler ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bursa kenti, Keles ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kırıkkale şehri, Delice ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kırşehir şehrinde, Çiçekdağı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Yozgat şehri, Sarıkaya ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KUMBAŞI

Kumsal.

GÜNAHLI

Günah işlemiş olan, günahı olan, günahkar.

KILIÇLI

Kılıç taşıyan. Üzerinde kılıç motifi olan. Kılıcı olan.

KALINTI

Artıp kalan şey, bakiye. İz, işaret. Bir toplum, kültür, uygarlık vb.nden artakalan şey. Eski çağlardan kalmış şehir veya yapı, ören, harabe.

AYIRICI

Ayırma özelliği veya gücü olan. Yüksüz elektrik devrelerini açıp kapayan araç.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük