Sonu I ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ı" olan 6 harfli toplam 1022 adet kelime bulundu. Sonu ı harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ı harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ı harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BOYATI

Ağıt.

KARSLI

Kars ilinden olan kimse. Adana şehri, Seyhan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

BAĞALI

Boğazında bağa hastalığı bulunan kimse.

İCRACI

Bir buyruğu yerine getiren kimse. İcranın verdiği kararları uygulayan görevli. Bir konserde bir eseri çalan veya söyleyen kimse.

AŞIKLI

Âşığı olan. Çok seven, düşkün, tutkun. Kastamonu şehrinde, Şenpazar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Ordu ili, Topçam (İnalan) nahiyesine bağlı bir yer. Samsun kenti, Dikbıyık bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sinop ilinde, Boyabat ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

SORANI

Büyük hançer.

KAKAÇI

Ham, olmamış meyve.

AZINTI

İşe yaramıyan ve nerden geldiği belli olmıyan, serseri. Zorba, azgın. Azıtılmış hayvan. Cinsi, soyu bozulmuş şey. Yoldan çıkmış, azmış, uslanmayan kimse. Yolundan sapmış, kovulmuş.

CİNATI

Bisiklet.

OHARKI

Yukarıki, yukardaki.

HAŞARI

Çok yaramaz, ele avuca sığmayan (çocuk). Huysuz, azgın (hayvan).

KOÇARI

Bir çeşit bar oyunu.

GASPÇI

Gasp yapan kimse.

KILAGI

Keskinlik (Bıçak, makas ve benzerleri şeyler için).

BUHARI

Baca. Odunluk, odun dolabı. Baca. (Yukarıdinek Şarkikaraağaç Isparta; Beyceli Fatsa Ordu; Kırçiçeği Susuz Kars; Yenikent Aksaray Niğde).

KADILI

Kayseri ilinde, Pazarören nahiyesine bağlı bir yer. Kayseri ilinde, Sarıoğlan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kocaeli ili, Mollafeneri nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Malatya şehrinde, Doğanşehir ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Sivas kenti, Yıldızeli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Yozgat şehri, Sarıkaya ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

CAKALI

Cakası olan, caka ile yapılan, gösterişli.

YALAĞI

Patika. Çukur. Tutuşturucu, talaş, ince kuru odun vb.

YARICI

Ortakçı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük