Sonu I ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ı" olan 6 harfli toplam 1022 adet kelime bulundu. Sonu ı harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ı harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ı harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KAFALI

Kafası olan. Bilgili, kavrayışlı ve anlayışlı. Kafası herhangi bir biçimde olan.

ŞARTLI

Şarta bağlı, koşullu, meşrut. Şart etmiş olan (koca). Şartlanmış olan, koşullu.

EVARDI

Kiler.

YAZICI

Yazar. Orduda yazı işleri ile uğraşan er veya erbaş. Bir filmin yazılarını hazırlayan, yazıcı cihazı kullanan kimse. İşi yazı yazma olan kimse. Bilgisayarda hazırlanan metnin yazılı sayfa hâlinde dökümünü veren araç.

AYVALI

Adana ilinde, İmamoğlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Adana ili, Yüreğir ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Afyon ili, Sincanlı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çorum ili, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Erzurum ilinde, Oltu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Eskişehir şehri, Günyüzü belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Eskişehir ilinde, Seyitgazi belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Isparta şehri, Yalvaç ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu kenti, Taşköprü belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Kırklareli ili, Lüleburgaz ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kırşehir şehrinde, Akçakent ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehri, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya ilinde, Tavşanlı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Malatya kenti, Darende belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Nevşehir şehrinde, Ürgüp ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Samsun şehri, Kavak belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Samsun ilinde, Lâdik ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Samsun şehrinde, Vezirköprü ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, Gürün ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Tokat ili, İğdir nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Tokat ili, Niksar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Trabzon kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

YAYICI

Başlıca yayınma olayından yararlanarak, bir kaynağın ışık akısının uzaysal dağılışını değiştirmeye yarayan nesne. Bir gaz ya da sıvıyı herhangi bir ortama tekdüze olarak dağıtan aygıt.

KOCACI

Erkeğini çok seven kadın.

TIKALI

Kapanmış, herhangi bir şeyin geçmesine imkân vermeyen, tıkanmış.

SIVALI

Sıva vurulmuş, sıva sürülmüş. Sıvar gibi bulaşmış, sıvanmış. Sıvanmış, kıvrılmış (giysi kolu).

ŞIRALI

Tadı ve suyu bol. Şırası bol. Sinirli, öfkeli.

GARAĞI

Ağaçtan meyva toplamakta ve yığın halindeki sapları dağıtmakta kullanılan çatallı ağaç.

ECZALI

Kimyasal madde ile kaplanmış, karıştırılmış, işlem görmüş. İçi kimyasal madde ile doldurulmuş mermi atan ateşli silah.

BAŞANI

Baştan çıkmış, huysuz, haşarı, yaramaz, hırçın, ele avuca sığmaz, ahlâksız. Aklı ermediği halde işe karışan.

MAMACI

Hazır yiyici.

HONARI

Büyük yabani arı.

ACIRLI

Kayseri şehrinde, Felâhiye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Mardin kenti, Midyat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

HEKAĞI

Yeraltı suyolu, kanal.

CIDAVI

Aksi, inatçı. Yaramaz, afacan. Derin, işleyen yara, büyük çıban (genellikle at ve eşeklerde görülür). Ezik, çürük. Omuzbaşı, kürek kemiğinin (insan ve hayvanlarda) üstü.

UYMACI

Uymacılık yanlısı olan, konformist.

DUVAGI

Gelin duvağı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük