Sonu I ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ı" olan 6 harfli toplam 1022 adet kelime bulundu. Sonu ı harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ı harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ı harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AZMALI

Yolunu kaybetmek, şaşırmak, kaybolmak.

SOBALI

Sobası olan. Soba ile ısınan.

KILAGI

Keskinlik (Bıçak, makas ve benzerleri şeyler için).

KUMALI

Kuması olan.

SARALI

Sara hastalığı olan (kimse).

KAKILI

Pek çok, yığılı, dolu. Çok, bol, dolu: Orda elma kakılı.

IŞILTI

Hafif ışık, ışıntı, parıltı. Bir şeyin ışıldarken saçtığı ışık.

BAŞARI

Başarma işi, muvaffakiyet. Bir işi, bir kurulu yöneten, yönetici, başkan: Ahmet başarı olsaydı bu iş böyle karışmazdı. Çocuk oyunlarında ebe olan. Kişinin yetenek ve yetişmeye bağlı olarak gösterdiği ansal ya da eylemsel etkinliklerinin olumlu ürünü. Batman ilinde, Beşpınar bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Diyarbakır şehri, Yoğun bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzincan şehri, Kemaliye ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

DARICI

Düzce kenti, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Yozgat kenti, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

FUÇANI

Mısır tozu.

BİLAĞI

Bileği taşı.

KARTLI

Kartı olan.

YAKICI

Yakma özelliği olan, yakan. Etkili, dokunaklı. Başka bir maddeyle birleşerek o maddenin yanmasını sağlayan (madde). Yakı yapan ya da satan kimse.

FIÇICI

Fıçı yapan veya satan kimse.

YILANI

Alev.

SUTAŞI

Giysilere dikilen bir çeşit süslü şerit. Hatay ilinde, Samandağ ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas ili, Kuşkayası bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

TARALI

Taranmış.

ANIRTI

Eşeğin anırırken çıkardığı sesin adı.

ELSAZI

Burdur ilinde, Bucak ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BUNARI

Baca.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük