I ile başlayan 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ı" olan, 8 harfli toplam 172 adet kelime bulunmaktadır. ı harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ı harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ı harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

IRLANMAH

Sallanmak.

IĞRANÇÜŞ

Tahterevalli.

IHRILMAK

Deve çökmek, oturmak.

ILGARLEN

Birdenbire.

ISKALAMA

Iskalamak işi.

INÇKIRIK

Hıçkırık.

ILDIRMAK

Parıldamak. Korkutmak: Gözünü ıldır ki sana sataşmasın. Yanıp sönmek. Ilıtmak.

ILICAKÖY

Adana ilinde, Kozan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Amasya ili, Tekke nahiyesine bağlı bir bölge. Antalya şehrinde, Döşemealtı nahiyesine bağlı bir yer. Antalya ili, Gazipaşa ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Artvin ilinde, Veliköy bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Batman şehrinde, Beşpınar bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum kenti, Hınıs ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Muş şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Rize kenti, İkizdere ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sakarya kenti, Geyve ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Samsun şehrinde, Kavak ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sinop ili, Boyabat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehri, Yıldızeli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ISIYAYAR

Bir akışkanda ısıyı her tarafa eşit olarak yaymaya yarayan alet, konvektör.

IBDINMAK

Kötü huy edinmek.

ILADANAZ

Budanmış ağaç. 2.Gürgen odunu.

IZTIRARİ

Zorunlu.

IRGINLIK

Yorgunluk, kırıklık.

IŞILDAMA

Işıldamak işi.

IŞTINMAK

Konuşmak, gürültü yapmak.

IŞIKÖREN

Eskişehir ilinde, Alpu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Mardin kenti, Şenyurt nahiyesine bağlı bir bölge.

IĞILLAMA

Bilye ya da mazıyla oynanan bir çeşit çocuk oyunu.

IŞILBÖCE

Ateşböceği.

ISILERKE

Dizge ya da nesnelerin çevrelerine verdikleri ya da çevreden aldıkları ısı türünden erke.

IŞIKDERE

Mardin kenti, Ömerli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük