Sonu Ğ ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ğ" olan 8 harfli toplam 110 adet kelime bulundu. Sonu ğ harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ğ harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ğ harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TAPTAMAĞ

Dövmek.

TAVLAMAĞ

Bir çok ipliği birlikte bükmek.

YEŞİLBAĞ

Antalya kenti, Beşkonak bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kayseri kenti, Tomarza belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KAVILMAĞ

Kovulmak.

MUVALMAĞ

Baygınlık geçirmek, bayılacak gibi olmak.

KIZINMAĞ

Isınmak.

NAMAZLOĞ

Üstünde namaz kılınan kilim, post ve benzerleri şeylerden yapılmış seccade.

KIZILTUĞ

Kırmızı tuğ.

KIZANBIĞ

Kızamık.

OHLANMAĞ

Vurulmak, nazar deymesiyle ansızın ölmek.

KIZILDAĞ

Afyon kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Antalya şehri, Taşağıl bucağına bağlı bir yer. Yozgat şehri, Akdağmadeni ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ALACADAĞ

Antalya ili, Finike ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KESİLMEĞ

Kalmamak, vazgeçmemek: Kesilip gelip giden, seni kimden sorayım.

ALTINTUĞ

Üstün nitelikli, değerli kimse.

ALTUNÇAĞ

Altın çağ.

TELESMEĞ

İvmek.

ERGİNTUĞ

Olgunlaşmış, yetişmiş kimse.

SAYNAMAĞ

Keklik, üveyik ve benzerleri kuş ötmek.

YAYLABAĞ

Ankara ili, Gölbaşı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Bingöl şehri, Yayladere ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇUKURBAĞ

Ağrı şehrinde, Dedeli bucağına bağlı bir bölge. Antalya kenti, Kaş belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. İçel ilinde, Gülek nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. İçel şehri, Mut belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Karaman şehrinde, Bucakkışla nahiyesine bağlı bir bölge. Karaman ilinde, Göktepe bucağına bağlı bir bölge. Muş ilinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Niğde ili, Çamardı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük