Sonu ÜZ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "üz" olan, toplam 335 adet kelime bulunmaktadır. Sonu üz ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında üz olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde üz olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

KOLESTEROLSÜZ, BÜYÜKBÜRÜNGÜZ, KÜÇÜKBÖRÜNGÜZ, SICRAMAGÜNDÜZ

11 harfli kelimeler

ANTRENÖRSÜZ, HOPARLÖRSÜZ, TAHAMMÜLSÜZ, TEBESSÜMSÜZ, TEREDDÜTSÜZ, GARNİTÜRSÜZ, GÜMBÜRTÜSÜZ, NEYLERSEVÜZ, ÖZGÜRLÜKSÜZ, TEVEKKÜLSÜZ

10 harfli kelimeler

GÖTÜRÜMSÜZ, GÜPEGÜNDÜZ, GÜRÜLTÜSÜZ, MANİKÜRSÜZ, SAĞGÖRÜSÜZ, TENASÜPSÜZ, ÜRKÜNTÜSÜZ, BANDROLSÜZ, BÖLÜNTÜSÜZ, ÇİÇEKLİDÜZ, DÖKÜNTÜSÜZ, DÖNÜŞÜMSÜZ, DÜĞENDÜRÜZ, DÜŞÜNÜKSÜZ, GÖPTÜREĞÜZ, HİDROMEDÜZ, HOŞGÖRÜSÜZ, KARAGÜNDÜZ, KAYAGÜNDÜZ, PARDÖSÜSÜZ, SKİFOMEDÜZ

9 harfli kelimeler

DALGÜNDÜZ, GÖZLÜKSÜZ, GÜMRÜKSÜZ, KÜKÜRTSÜZ, KÜLTÜRSÜZ, PÜSKÜLSÜZ, ÜZÜNTÜSÜZ, ÇEKELEBÜZ, ÇEKELEVÜZ, DEVLÜPSÜZ, DÜZGÜNSÜZ, FORMÜLSÜZ, GORDÜKSÜZ, GÖRDÜKSÜZ, İTMESEYÜZ, KAŞKOLSÜZ, KOSTÜMSÜZ, KÜNLÜKSÜZ, ÖZÜNÜKSÜZ, PÜRÇÜKSÜZ, SANSÜRSÜZ, SÖZCÜKSÜZ, ŞARJÖRSÜZ, TÖLTÜPSÜZ, YONTUKDÜZ

8 harfli kelimeler

ALKOLSÜZ, BÜKÜMSÜZ, BÜZGÜSÜZ, ÇÖZÜMSÜZ, ÇÜRÜKSÜZ, DÖNÜŞSÜZ, DÜĞÜMSÜZ, DÜĞÜNSÜZ, DÜZGÜSÜZ, GÖNÜLSÜZ, GÖRGÜSÜZ, GÜMÜŞSÜZ, HÜKÜMSÜZ, HÜZÜNSÜZ, KÖRÜKSÜZ, MÜHÜRSÜZ, ÖRGÜTSÜZ, PÜRÜZSÜZ, PÜSÜRSÜZ, PÜTÜRSÜZ, SÖNÜMSÜZ, SÜRÜMSÜZ, TEBERRÜZ, TEFEYYÜZ, TEMERKÜZ, TEMEYYÜZ, YÜZBEYÜZ, ALİÖKRÜZ, BELLEDÜZ, BEYNİSÜZ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ARKEBÜZ, DÜPEDÜZ, FAULSÜZ, KABADÜZ, ÖDÜNSÜZ, ÖLÇÜSÜZ, ÖMÜRSÜZ, ÖRGÜSÜZ, ÖRTÜSÜZ, ÖTÜMSÜZ, ÖZÜRSÜZ, TEBARÜZ, TECAVÜZ, TEMAYÜZ, USULSÜZ, ÜRKÜSÜZ, ÜRÜNSÜZ, ÜZGÜSÜZ, ÜZÜMSÜZ, ALAOKÜZ, ANNADÜZ, ARKAYÜZ, BELESÜZ, BELÜSÜZ, BİLÜSÜZ, BÜYÜSÜZ, CÜFTSÜZ, ÇOMUDÜZ, DELEDÜZ, DİBİDÜZ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ARAYÜZ, BÜGDÜZ, ÇÖPSÜZ, DÖRDÜZ, DÜMDÜZ, DÜŞSÜZ, GÖZSÜZ, GÜÇSÜZ, GÜNDÜZ, GÜRBÜZ, İLKGÜZ, KÖKSÜZ, SÖZSÜZ, SÜSSÜZ, SÜTSÜZ, TÜYSÜZ, ÜTÜSÜZ, YÖNSÜZ, YÜZSÜZ, ALADÜZ, ARIYÜZ, BÜYDÜZ, BÜYLÜZ, BÜYRÜZ, CÜHNÜZ, CÜLLÜZ, DENSÜZ, DÖTYÜZ, DÜBDÜZ, DÜĞDÜZ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

HENÜZ, MEDÜZ, ÖKSÜZ, PÜRÜZ, ÜNSÜZ, AKYÜZ, AYYÜZ, BÖĞÜZ, BULÜZ, CÖĞÜZ, DİNÜZ, DÜĞÜZ, EMSÜZ, GÖĞÜZ, GÖSÜZ, GUNÜZ, GÜBÜZ, GÜNÜZ, GÜRÜZ, HALÜZ, HÖKÜZ, İÇYÜZ, İLBÜZ, KÖĞÜZ, KÖMÜZ, KÖNÜZ, KÖPÜZ, KÖRÜZ, KUBÜZ, KULÜZ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KLÜZ, ÖKÜZ, BÖÜZ, EFÜZ, OĞÜZ, ÖBÜZ, ÖSÜZ, TÜÜZ, ÜÇÜZ, ÜĞÜZ, ÜLÜZ, ÜSÜZ, ÜTÜZ

3 harfli kelimeler

CÜZ, DÜZ, GÜZ, YÜZ, BÜZ, PÜZ, TÜZ

2 harfli kelimeler

ÜZ

Bazı kelimelerin anlamları

ÜZ

Ovalık, düzlük. Yüz. Katı, sert. Yüz, surat. Dokuztaş oyunu. Yüz, taraf, kısım, parça. Yüz, çehre. Yüz (bk. yüzünden). Sağır.

GARNİTÜRSÜZ

Garnitürü olmayan.

ANTRENÖRSÜZ

Çalıştırıcısız.

TEBESSÜMSÜZ

Tebessüm etmeyen, tebessümü olmayan.

ÖZGÜRLÜKSÜZ

Özgürlüğü olmayan.

BÜYÜKBÜRÜNGÜZ

Kayseri ili, Bünyan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

KÜÇÜKBÖRÜNGÜZ

Kayseri ili, Gezi nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

NEYLERSEVÜZ

Ne yapacak isek.

TEVEKKÜLSÜZ

Tevekkülü olmayan.

SICRAMAGÜNDÜZ

Ayın dolunay durumu : Gece sıcramagündüz bağa gittim.

TAHAMMÜLSÜZ

Tahammülü olmayan.

KOLESTEROLSÜZ

Kolesterolü yüksek olmayan.

GÜMBÜRTÜSÜZ

Gümbürtüsü olmayan.

HOPARLÖRSÜZ

Hoparlörü olmayan.

GÖTÜRÜMSÜZ

Kendisinde götürüm özelliği bulunmayan.

TEREDDÜTSÜZ

Tereddüdü olmayan, duraksamasız. Tereddüde yol açmayan. Kararlı olarak, duraksamadan.

  -   -   -  

Anlamında ÜZ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÜZ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ACEMKÜRDİ

Klasik Türk müziğinde birleşik bir makam.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ACINMAK

Acıma işine konu olmak. Başkasının hesabına üzülmek, yazıklanmak, yerinmek.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ACEMAŞİRAN

Klasik Türk müziğinde kullanılan şet makamlarından biri.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.

ACIMA

Acımak durumu. Başka bir kimsenin veya canlının mutsuzluğuna karşı duyulan üzüntü, merhamet.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACIMAK

Tadı acı duruma gelmek, acılaşmak. Başkasının uğradığı veya uğrayacağı kötü bir duruma üzülmek. Merhamet etmek. Acılı, ağrılı olmak.

ACILANMAK

Tadı acı olmak, acılaşmak. Acılı durumda olmak, üzüntüye kapılmak, üzülmek.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ACEMBUSELİK

Klasik Türk müziğinde kullanılan birleşik bir makam.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABLAK

Yayvan ve dolgun (yüz).

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.