ÜYÜ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "üyü" olan, toplam 15 adet kelime bulunmaktadır. üyü ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu üyü ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde üyü olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

11 harfli kelimeler

ÜYÜKLÜTATAR, ÜYÜKYAYLASI

9 harfli kelimeler

ÜYÜKLEMEK, ÜYÜLLEMEK, ÜYÜTLEMEK

8 harfli kelimeler

ÜYÜKÖREN, ÜYÜRTMEK

7 harfli kelimeler

ÜYÜŞMEK, ÜYÜTMEK

6 harfli kelimeler

ÜYÜCEK, ÜYÜMEK, ÜYÜNÜK

4 harfli kelimeler

ÜYÜK, ÜYÜR

3 harfli kelimeler

ÜYÜ

Bazı kelimelerin anlamları

ÜYÜ

Tavukları kapıp kaçan bir gece kuşu. Gövdesi etli, gözleri yumuk köpek. Tavuk kolerası.

ÜYÜŞMEK

Uyuşmak.

ÜYÜRTMEK

Koşmak.

ÜYÜTLEMEK

Seçmek, iyisini ayırmak.

ÜYÜR

Yılkı bir aygır yönetimindeki kısrak, tay sürüsü.

ÜYÜCEK

Büyük, yığma toprak tepe. Ankara şehri, Kızılcahamam ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kastamonu kenti, Kuzyaka bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehrinde, Tavşanlı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÜYÜTMEK

Uyutmak. Öğütmek.

ÜYÜKLÜTATAR

Edirne şehrinde, Karakasım nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ÜYÜMEK

Uyumak, yatmak. Uyumak.

ÜYÜNÜK

Durgun, suskun. Durgun, sessiz.

ÜYÜLLEMEK

Yavaşça sallamak.

ÜYÜKYAYLASI

Sivas ilinde, Yavu bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÜYÜKÖREN

Kastamonu şehri, Daday ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kastamonu ili, Pınarbaşı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ÜYÜK

Büyük, yığma toprak tepe. Cıvık çamur. Toprak dam kıyısındaki tahta perde. Yığma toprak tepe. Höyük. Üst üste toprak yığılarak meydana gelmiş olan ve kazı ile içerisinden eski eserler çıkarılan yapma tepecik. Bostan korkuluğu, oyuk. Bilecik kenti, Gölpazarı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Çorum ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Kastamonu şehrinde, Azdavay belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu şehrinde, Seydiler ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, Şarkışla belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas kenti, Yavu bucağına bağlı bir bölge. Tokat şehrinde, Boztepe nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÜYÜKLEMEK

Seçmek, iyisini ayırmak. Ufalamak.

  -   -   -  

Anlamında ÜYÜ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÜYÜ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKBABAGİLLER

Gündüz yırtıcıları alt takımının, kanatları geniş ve büyük olan, iyi uçan büyük kuşları içine alan bir familyası.

AFSUNCU

Büyücü.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

AFSUNLANMA

Büyülenme.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

AĞIT

Ölenin iyi niteliklerini, ölümünden duyulan acıyı dile getiren söz veya ezgi. Gelinin arkasından niteliklerini anlatan söz veya ezgi. Ölen bir kimsenin gençliğini, güzelliğini, iyiliklerini, değerlerini, arkada bıraktıklarının acılarını, büyük felaketlerin acılı etkilerini dile getiren söz veya okunan ezgi, yazılan yazı, sagu, mersiye.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

AHIR

Evcil büyükbaş hayvanların barındığı kapalı yer, hayvan damı.

AĞIR

Tartıda çok çeken, hafif karşıtı. Değeri çok olan, gösterişli. Dokunaklı, insanın gücüne giden, kırıcı. Yoğun. Sindirimi güç (yiyecek). Çetin, güç. Çapı, boyutu büyük. Yavaş. Ağır sıklet. Keskin, boğucu (koku). Fiziksel sebeplerden dolayı güç işiten (kulak). Kısık, alçak. Yavaş bir biçimde. Ciddi. Ağırbaşlı, ciddi. Sıkıntı veren, bunaltan. Davranışları yavaş olan.

AFSUNLANMAK

Büyülenmek.

AFSUNLAMAK

Büyülemek.

AFSUNLU

Büyülü.

AFSUNCULUK

Büyücülük.

AGRANDİSMAN

Büyültme.

AĞABEY

Büyük erkek kardeş, ağa, aka, ede, efe. Saygı ve sevgi göstermek üzere yaşça büyük olan erkeklere söylenen bir seslenme sözü.

AFSUNLAMA

Büyüleme.

AGRANDİSÖR

Büyülteç.

AFSUN

Büyü.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük