Sonu Ü ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ü" olan 7 harfli toplam 530 adet kelime bulundu. Sonu ü harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ü harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ü harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ZÜLÜFLÜ

Zülfü olan.

KAYYÜZÜ

Dağların kayalık yanı.

KENDÖZÜ

Kendisi, zatı, şahsı, nefsi.

GÜDÜKÇÜ

Takip eden kimse.

FISDÜĞÜ

Çekilip elenmiş çok ince bulgur.

GÜRÜLTÜ

Aralarında uyum bulunmayan düzensiz seslerin bütünü, patırtı, şamata. Birçok kişinin karıştığı kavga, karışıklık veya tartışma. Yükselteç çıktısında gözlenen ve imlem girdisinde çeşitli nedenlerden kaynaklanan, asalak birleşenlerin yükseltilmesinden ileri gelen uyumsuz sesler. Ses sinyalinin kalitesinde belirleyici olan tıslama, cızırtı ve uğultu gibi istenmeyen seslerin tümü. Titreşimli düzenli olmayan sesler. Boğumlanmaları sırasında tonlu ve tonsuz hışırtı niteliği taşıyan z, s ünsüzleri ile tonlu ve tonsuz patlama niteliği taşıyan b, p ünsüzleri titreşim açısından birer gürültü sesidir. Analit sinyalinin gözlenmesine bozucu etki yapan herhangi bir sinyal. Sinema ya da televizyonda sesin saptanması, çalınması ya da yayınlanmasında ortaya çıkan istenmeyen sesler.

TAVAÖZÜ

Kırıkkale şehrinde, Delice belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KUTÜLDÜ

Gürültü, kütürtü.

DERİNTÜ

Surdan burdan toplanmış (eşya, şey, insan).

YÜRÜRKÜ

Çağın, dünyanın gidişi.

KÖŞKÖNÜ

Hakkâri ili, Dağlıca nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KÜPÜRTÜ

Ayak sesi, patırtı.

ÖRGÜTLÜ

Örgütlenmiş olan, teşkilatlı.

NARDÜZÜ

Hatay şehri, İskenderun belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

EMİNÖNÜ

İstanbul iline bağlı ilçelerden biri.

SÖĞÜTLÜ

Söğüt ağaçları bulunan (yer). Sakarya iline bağlı ilçelerden biri.

MEÇİKLÜ

Taun.

GÖRÜNGÜ

Duyularla algılanabilen her şey, fenomen, numen karşıtı.

KÖPRÜLÜ

Köprüsü olan. İki bölümü bir köprü ile birbirine bağlanmış (yapı).

KÜTÜKLÜ

Adana kenti, Yakapınar nahiyesine bağlı bir yer. Adıyaman kenti, Gerger belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Aksaray şehri, Ağaçören ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Batman şehrinde, Beşpınar bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. İçel ili, Yenice nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Mardin ilinde, Yeşilli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.