Sonu Ü ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ü" olan 5 harfli toplam 377 adet kelime bulundu. Sonu ü harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ü harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ü harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DÜŞTÜ

Cenaze gömülürken kadınların tarlalardan topladıkları taşları ağlayarak bir kenara yığmaları.

FONDÜ

Terbiyelenmiş ve şişe dizilmiş kuşbaşı et parçalarının veya peynirin ortaya konulan ispirto ocağındaki kızdırılmış yağ içinde pişirilerek herkesin kendi tabağındaki sos, salata ve benzerleri yiyeceklerle birlikte yediği bir yemek türü.

DANGÜ

Mısırdan yapılmış bulgur.

YİYGÜ

Yiyecek, taam.

BÜGRÜ

Kambur.

YÜLGÜ

Ustura.

BELLÜ

Besbelli, apaçık, belli, belirli. Belli, aşikâr.

GÜLCÜ

Gül üreten veya alıp satan kimse.

BÜĞLÜ

Küçük büğlü, soprano büğlü, alto büğlü, bariton büğlü olarak dört türü bulunan, bakırdan, perdeli veya pistonlu müzik araçlarının adı.

KÖPRÜ

Herhangi bir engelle ayrılmış iki yakayı birbirine bağlayan veya trafik akımının, başka bir trafik akımını kesmeden üstten geçmesini sağlayan ahşap, kâgir, beton veya demir yapı. İki şey arasında bağ veya ilişkiyi sağlayan şey. Olmayan dişlerin yerini tutmak veya takma dişleri ağızdaki dişlere sağlam tutturmak amacıyla yapılmış olan diş protezi. Güreşte omuzları yere değdirmemek için ayakları ve alnı yere dayayıp beli yukarı kaldırarak alınan durum, güreşçi köprüsü. Vücudun, sırt yere dönük olarak el, baş veya diz yere dayanarak yay biçimi aldığı durumu. Geminin önünü iyice görecek bir yükseklikte, sancaktan iskeleye kadar kurulan kumanda yeri.

MÜHTÜ

Müftü.

GÜMRÜ

Küçük çömlek, güveç.

DÜNÇÜ

Dünür.

BÖNDÜ

Çam ağacı veya topraktan yapılmış küçük testi, yuvarlak, kulpsuz testi.

HOŞGÜ

Tandır bacası.

YELLÜ

Gaz yapan.

CİNLÜ

Çok sinirli.

BÜLGÜ

Bilgi.

KÜPLÜ

Küpü olan. Rakısı bol, ucuz meyhane. Ayyaş.

GÜPTÜ

Balta ve keserde sapın geçirildiği delik.