Sonu Ü ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ü" olan 5 harfli toplam 377 adet kelime bulundu. Sonu ü harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ü harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ü harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MÜRTÜ

Hınç, nefret.

HÜSNÜ

Güzel.

PEYTÜ

Kel.

DÖKKÜ

Köylerde ocakların arkasına dökülerek kurutulan hayvan gübresi. Yakmak için ocağa dökülen hayvan gübresi ile karışık saman. Hayvanların altına serilen ot, ağaç dalı. Hayvanlara yedirilmek için toplanan ağaç yaprağı. Misafire yapılan ikram. Rüşvet.

KÖKLÜ

Kökü olan. Soylu, soyu sopu belli, iyi tanınan. Kökleşmiş, iyi yerleşmiş, kalıcı olan, esaslı.

GÜLLÜ

Gülü olan.

DÜLLÜ

Değnek.

CÜLKÜ

Pamuk çorap.

ÜTÜCÜ

İşi kumaş, giysi, çamaşır vb. ütülemek olan kimse.

GÖLLÜ

Pekmez ile unu karıştırıp, üzerine yağ dökülerek yapılan bir çeşit tatlı. Aksaray kenti, Ağaçören ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bitlis şehrinde, Reşadiye bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum ilinde, Narman ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. İstanbul ili, Mahmutşevketpaşa nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kahramanmaraş şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kırşehir ili, Göllü nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Mardin ili, Kızıltepe ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Mardin şehrinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Mardin şehri, Ömerli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Sinop ilinde, Dikmen belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Sinop kenti, Kabalı nahiyesine bağlı bir yer. Van ilinde, Timar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

BÜLLÜ

Örtük. Oyunlarda oyun bozan mızıkçıların resmine denir: Fadime'nin büllüsünü cızdın mı?. Civciv.

GÖDRÜ

Bir iş için yapılan pazarlık.

DÜRTÜ

Bedensel veya ruhsal dengenin değişmesi sonucu ortaya çıkan ve canlıyı türlü tepkilere sürükleyebilen içten gelen gerilim.

TANKÜ

Modaya uygun giyinen.

DÖĞDÜ

Balta, kazma, keser ve benzerleri aygıtların çivi, kazık çakmaya yarayan kısmı.

KÜKÇÜ

Kürkçü, tabak.

LÜPCÜ

Hazır yiyici, beleşçi. Rüşvet alan kimse.

ÇÖRKÜ

Sayı boncuğu.

GÖNDÜ

Ketenin doğulup tarandıktan sonra kalan ve ancak ip yapılmakta kullanılan kısmı.

GOSSÜ

Köstebek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük