Sonu Ü ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ü" olan 4 harfli toplam 225 adet kelime bulundu. Sonu ü harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ü harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ü harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

CÖFÜ

Yılmaz, cesur. Çalışkan. Güçlü, kuvvetli. İyi yürüyen eşek.

GOLÜ

Hindinin ibiği. Hindi.

ÇÖKÜ

Kadınların başlarına bağladıkları başörtüsü.

SÜNÜ

1.Uzun sırık : Sünüyü getir de soba borularını temizleyelim. 2.Sinleri belirlemek için başlarına konulan tahta.

BÜCÜ

Hayvanları çağırma ve kovalama ünlemi. Böcek, akrep, çıyan, örümcek v.s.

DÜVÜ

Elendikten sonra geriye kalan en ince bulgur. Dövülmüş kumdarısı.

SÜKÜ

Mızrak.

NÜNÜ

Gelincikçiçeği. Yabanıl zambak. Karada yetişen ve kalın gövdesinden zurna yapılan kamış. Nar tomurcuğu. Büyük karasinek. Sivrisinek. Huni. Büyük huni. (Öveçler Kırkağaç Manisa).

TÜLÜ

Uzun tüylü, özel güreşlerde yararlanılan erkek deve. 1.Uzun tüylü, güreşçi erkek deve. 2.Buhur ve adi devenin çiftleşmesinden doğan erkek deve. 3.Erkek davar. 4.Bir yaşındayken doğurmuş keçi, koyun. 5.Bir buçuk, iki ay önce kırkılmış koyun. 1.Uzun tiftiklerden aralıklı dokunan bir çeşit seccade. 2.Halı. 3.İnce eşarp. 4.Yaşlı kadınların düğünlerde başlarına örttükleri uzun tül. 5.Hamam havlusu. 1.Dağınık, kabarık (saç ve benzerleri şeyler için). 2.Çok ve uzun tüylü : Göksü tülü bir adam. Şeftali. Erkek deve. Boynu uzun tüylü, iri deve. Uzun tiftikten dokunan seccade. Tüylü. Keçi kılından ilmik atılarak dokunan seccade, namazlık (Ç. Çiftliği). Bir deve cinsi. Halının kaba türü (Yenikent Aksaray Niğde). Adana ili, Saimbeyli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

CEKÜ

Kadınların başlarına bağladıkları başörtüsü.

ÜLKÜ

Amaç edinilen, ulaşılmak istenen şey, ideal. İnsanı duyular dünyasının üstüne yükselten ve hiçbir zaman tam olarak gerçekleştirilemeyecek olan, yalnızca erişilmesi istenen amaç olarak kalan kılavuz ilke, mefkûre, ideal, vizyon. Gerçekte olmayıp yalnız düşüncede tasarım biçiminde var olan, yalnızca düşünce ile kavranabilen şey, ideal.

HÖNÜ

Orası.

GUDÜ

Küçük çömlek, güveç.

ÖHCÜ

Çocukları korkutmak amacıyla söylenen hayali yaratık, umacı, cin, peri.

BÖÇÜ

Yabanıl hayvan.

PÜRÜ

Ardıç ve çam ağaçlarının yapraklı ince dalları, ağaçların budanmış ince dalları. Çam, ardıç, ladin ağaçlarının iğne gibi ince yaprakları. Çam dalı, yaprağı: Pürü topla da ateş yakalım.

BİTÜ

Bir parça, azıcık, biraz.

DÖĞÜ

Değirmende çekilerek kırılmış mısır.

DÜGÜ

Elendikten sonra geriye kalan en ince bulgur.

YÜRÜ

"devam et, git" anlamında kullanılan bir söz. Haydi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük