Ü ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ü" olan, 6 harfli toplam 233 adet kelime bulunmaktadır. ü harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ü harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ü harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÜBÜLÜK

Çelik çomak oyununda, çelik.

ÜYÜCEK

Büyük, yığma toprak tepe. Ankara şehri, Kızılcahamam ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kastamonu kenti, Kuzyaka bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehrinde, Tavşanlı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÜSTÜRE

Tarih öncesi tanrı ve kahramanlarının efsaneli maceralarını anlatan ve bir topluluğun inanışlarını, duygularını, eğilim ve özlenimlerini gösteren hikâye. (ÜSTÜRELER, ÜSTÜRECİLİK, Esatir, Mythologie; ÜSTÜRECİ, Mythologue; ÜSTÜRE YAZARI, Mythographe).

ÜŞENİK

Herhangi bir işe karşı soğuk, ilgisiz kalan, eringen.

ÜNÜVAR

Ünlü, tanınmış kimse.

ÜŞENME

Üşenmek işi.

ÜSKULI

Taranmış kendir.

ÜFLEME

Üflemek işi.

ÜREZİS

İdrar çıkarma.

ÜRÜMEK

Havlamak.

ÜÇDERE

Ardahan şehri, Damal ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Muş ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ÜFÜMEK

Üflemek.

ÜŞÜNTÜ

Toplanma, üşüşme, üşüşüp bir araya gelme.

ÜRÜNDÜ

Seçilmiş, seçkin, müntahap, güzide, mümtaz, en iyi. Seçilmiş, seçkin. Antalya kenti, Serik ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ÜNGÜRE

Orası, ora.

ÜRTMEK

Taze filiz. Soğan cücüğü. Kuyruk. Sürgün, filiz.

ÜŞEĞEN

Çok üşen, şiddetle üşen.

ÜÇÜGÜN

Pazartesi.

ÜSTTEN

Üstünkörü.

ÜÇKUYU

Afyon şehri, Sultandağı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Denizli şehrinde, Bekilli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Diyarbakır şehri, Hamzalı bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Diyarbakır şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Karaman şehri, Kılbasan bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kayseri ilinde, İncesu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kırıkkale ili, Keskin ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kırşehir ili, Boztepe ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Mardin şehri, Derik ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Nevşehir şehri, Topaklı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Şanlıurfa ilinde, Kabahaydar nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük