Ü ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ü" olan, 4 harfli toplam 135 adet kelime bulunmaktadır. ü harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ü harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ü harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÜTÜZ

Çok ve çabuk üşüyen, ateş başından ayrılmak istemeyen.

ÜTEK

Korkak, ürkek. Çok ve çabuk üşüyen, ateş başından ayrılmak istemeyen. Sıcağı seven.

ÜNİK

Tek, eşi olmayan.

ÜĞEN

Gem. Sokak.

ÜÇÜN

İçin.

ÜĞÜZ

Uyuz: Üğüz keçi gibisin be!. Kökten sürmüş, taze meşe filizi.

ÜCRA

Çok uçta, kenarda veya kıyıda köşede olan.

ÜRÜN

Doğadan elde edilen, üretilen yararlı şey, mahsul. Bir tutum veya davranışın ortaya çıkardığı şey. Türlü endüstri alanlarında ham maddelerin işlenmesiyle elde edilen şey. Eser.

ÜSÜN

Çatının en üstüne konulan ve çatıyı tutan ağaç.

ÜLÜK

İbrik, testi gibi şeylerin emziği. Çeşme musluğu. Zayıf. Önlük. Testi, çaydanlık ve benzerleri nesnelerin emziği. Musluk. İki ağızlı testinin küçük ağzı. (Yalvaç Isparta). Testi emziği. (Çarıksaray Şarkikaraağaç Isparta; Başkışla Karaman Konya). Teneke kutularda yapılan sıvı akıtma emziği. Bülbül yuvası. (Afşar Gelendost Isparta). İbrik emziği.

ÜMİT

Umut.

ÜCBE

Öfke.

ÜÇÜZ

Üçü bir arada doğan (çocuk). Üçlü, üç yanlı, üç kollu, üç parçalı.

ÜDÜL

Düğün armağanı. Ödül.

ÜLÜZ

Güçsüz ışık.

ÜYÜK

Büyük, yığma toprak tepe. Cıvık çamur. Toprak dam kıyısındaki tahta perde. Yığma toprak tepe. Höyük. Üst üste toprak yığılarak meydana gelmiş olan ve kazı ile içerisinden eski eserler çıkarılan yapma tepecik. Bostan korkuluğu, oyuk. Bilecik kenti, Gölpazarı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Çorum ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Kastamonu şehrinde, Azdavay belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu şehrinde, Seydiler ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, Şarkışla belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Sivas kenti, Yavu bucağına bağlı bir bölge. Tokat şehrinde, Boztepe nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÜZME

Üzmek işi.

ÜRÜM

Sürülerin sabaha karşı götürüldüğü otlak. Soğuk yer. Kurumuş ot.

ÜNSİ

Alışmış, sokulgan. Arkadaş, dost.

ÜREH

Yürek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük