Ü ile başlayan 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ü" olan, 14 harfli toplam 11 adet kelime bulunmaktadır. ü harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ü harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ü harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÜLKÜLEŞTİRİLME

Ülküleştirilmek işi.

ÜSLUPLAŞTIRMAK

Doğal biçimlerin görünüş özelliklerini yitirmeden yalınlaştırılması ile motif oluşturmak.

ÜLTRASANTRİFÜJ

(Yun, kentron: merkez; phyge: kaçış) Solüsyon içindeki protein, nükleik asit gibi makromoleküllerin ayrılmasında, hatta DNA'nın plâzmit DNA'sı, mitokondri DNA'sı veya kromozomal DNA olarak ayrılmasında kullanılan yüksek devirli santrifüj. Yüksek devirli merkezkaç, yüksek devirli santrifüj.

ÜZGÜLENMECİLİK

Genel olarak kötülemek, üzgülemek ve hor görülmekten haz duymak. Kendisi ya da başkası acı veren işlemlere konu olmadıkça, cinsel istek ve gerilim duyamamak. (Freud) Kişinin yıkıcı ya da yok edici eğilimlerini kendi benliğine yöneltmesi.

ÜLTRAMİKROSKOP

Işık mikroskobu ile görülemeyen çok küçük parçacıkların görülmesini sağlayan optik alet. Bayağı mikroskopda görülemeyen çok küçük parçacıkların görülmesine yardım eden bir optik alet.

ÜRÜNLÜÇİFTLİĞİ

Kütahya şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ÜRETROSİSTİTİS

İdrar yolu ve idrar torbasının birlikte yangısı.

ÜRETROSTENOZİS

İdrar yolu daralması.

ÜMİTLENEBİLMEK

Umutlanabilmek.

ÜCRETLENDİRMEK

Bir malın, bir işin ücretini, rayicini belirlemek.

ÜSTÜNEBARMACIK

Bir çeşit yün dokuma örneği.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük