Sonu ÖY ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "öy" olan, toplam 707 adet kelime bulunmaktadır. Sonu öy ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında öy olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde öy olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

YUKARIÇİFTLİKKÖY

15 harfli kelimeler

AŞAĞIÇİFTLİKKÖY, ZAFERTEPEÇALKÖY

14 harfli kelimeler

ABDURRAHMANKÖY, ASARCIKHACIKÖY, ÇAYBAŞIYENİKÖY, DOMANİÇKARAKÖY, HACIMUSTAFAKÖY, KARGALIYENİKÖY, MUSALARYENİKÖY, SANCAKLIBOZKÖY

13 harfli kelimeler

ABDÜLKADİRKÖY, ARABACIBOZKÖY, EĞERLİDEREKÖY, EKECİKYENİKÖY, HÜSAMETTİNKÖY, KUZYAKAÖTEKÖY, KÜMBETYENİKÖY, MERKEZYENİKÖY, OVAÇİFTLİKKÖY, SELAHATTİNKÖY, ŞAHABETTİNKÖY, YUKARIDEREKÖY, YUKARIKARAKÖY, YUKARIYENİKÖY

12 harfli kelimeler

GÜMÜŞHACIKÖY, AŞAĞIDEREKÖY, AŞAĞIKÖŞKKÖY, DÜMREKULUKÖY, EĞERLİBAŞKÖY, GÜMÜŞYENİKÖY, HACIOSMANKÖY, HAYRETTİNKÖY, IRMAKYENİKÖY, KÜÇÜKTEPEKÖY, KÜÇÜKYENİKÖY, NASRULLAHKÖY, ÖZBEYYENİKÖY, RÜKNETTİNKÖY, ŞEMSETTİNKÖY, TOPÇUYENİKÖY, TÜRKORMANKÖY, YENİORMANKÖY

11 harfli kelimeler

PEHLİVANKÖY, ALAATTİNKÖY, ALAETTİNKÖY, AŞAĞIADAKÖY, AŞAĞIBAŞKÖY, AŞAĞIÇATKÖY, AŞAĞIDAĞKÖY, DEĞİRMENKÖY, ERTUĞRULKÖY, İSKENDERKÖY, İZZETTİNKÖY, KALDIRIMKÖY, KARANFİLKÖY, MERCİMEKKÖY, MERDİVENKÖY, NURETTİNKÖY, OSMANAĞAKÖY, SAMANLIKKÖY, SÜLEYMANKÖY, YENİKARAKÖY, YEŞİLBAŞKÖY, ZEKERİYAKÖY, ZÜLFİKARKÖY

10 harfli kelimeler

ÇİFTLİKKÖY, TAHTALIKÖY, DAĞAKÇAKÖY, DEMİRCİKÖY, HAYRİYEKÖY, İBRAHİMKÖY, İZZETİNKÖY, KARAHANKÖY, KARAKOLKÖY, KARINCAKÖY, KIZILCAKÖY, KURBAĞAKÖY, KUYUMCUKÖY, MEDRESEKÖY, MURTAZAKÖY, MUSTAFAKÖY, NECMİYEKÖY, PALAMUTKÖY, RAMAZANKÖY, SATILARKÖY, TARHANAKÖY, TİLKİLİKÖY, USKUMRUKÖY, ZİYARETKÖY

9 harfli kelimeler

ÇERKEZKÖY, AKYENİKÖY, ALİBEYKÖY, ARSLANKÖY, BAYRAMKÖY, BEKTAŞKÖY, BİRLİKKÖY, BOSTANKÖY, BÜLBÜLKÖY, ÇAKMAKKÖY, ÇAMLIKKÖY, ÇARDAKKÖY, ÇAVDARKÖY, ÇİFLİKKÖY, ÇİFTLİKÖY, ÇİNİLİKÖY, ÇÖMLEKKÖY, DURMUŞKÖY, DURSUNKÖY, DÜNDARKÖY, EFENDİKÖY, FINDIKKÖY, GÜNDÜZKÖY, HARMANKÖY, HAYDARKÖY, HENDEKKÖY, HİMMETKÖY, HÜSREVKÖY, İSKELEKÖY, İSMAİLKÖY, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BAKIRKÖY, DEMİRKÖY, KÖPRÜKÖY, SARAYKÖY, TEKKEKÖY, AHLATKÖY, ALTAYKÖY, ALTINKÖY, ALTUNKÖY, ARDIÇKÖY, ARGUNKÖY, AŞAĞIKÖY, AYDINKÖY, AYHANKÖY, BAKLAKÖY, BALIKKÖY, BALLIKÖY, BALTAKÖY, BASAKKÖY, BAŞARKÖY, BATAKKÖY, BATURKÖY, BAYANKÖY, BAYIRKÖY, BEBEKKÖY, BEDİRKÖY, BELENKÖY, BEŞİKKÖY, BEŞİRKÖY, BEYAZKÖY, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

KADIKÖY, KOCAKÖY, ORTAKÖY, PORTFÖY, ABDİKÖY, ACARKÖY, AÇIKKÖY, AĞAÇKÖY, AĞILKÖY, AHIRKÖY, AHURKÖY, AKARKÖY, AKÇAKÖY, ALANKÖY, ARİFKÖY, ARKAKÖY, ARPAKÖY, ARSAKÖY, AŞIKKÖY, ATİKKÖY, AVCIKÖY, AYVAKÖY, AZİZKÖY, BABAKÖY, BACIKÖY, BALIKÖY, BERKKÖY, BURÇKÖY, CUMAKÖY, ÇAKIKÖY, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

DÜZKÖY, GÖLKÖY, HASKÖY, MİLFÖY, ŞARKÖY, YERKÖY, ACIKÖY, ADAKÖY, AĞAKÖY, ALAKÖY, ALİKÖY, ALTKÖY, ANAKÖY, ARAKÖY, ARIKÖY, ATAKÖY, BAĞKÖY, BAŞKÖY, BAYKÖY, BEŞKÖY, BEYKÖY, BOZKÖY, BUZKÖY, CERKÖY, CİNKÖY, CİPKÖY, ÇALKÖY, ÇAMKÖY, ÇANKÖY, ÇATKÖY, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AKKÖY, ALKÖY, ATKÖY, BÖDÖY, ELKÖY, ERKÖY, GÜRÖY, İNKÖY, OFKÖY, ÖZKÖY, ÜÇKÖY

3 harfli kelimeler

DÖY, FÖY, GÖY, KÖY, PÖY, SÖY, TÖY

2 harfli kelimeler

ÖY

Bazı kelimelerin anlamları

ÖY

Ön. Ev.

MUSALARYENİKÖY

Manisa şehri, Turgutlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

DOMANİÇKARAKÖY

Kütahya ili, Domaniç ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ZAFERTEPEÇALKÖY

Kütahya ili, Altıntaş belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

AŞAĞIÇİFTLİKKÖY

Iğdır ili, Aralık ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ARABACIBOZKÖY

Manisa ilinde, Palamut nahiyesine bağlı bir yer.

ÇAYBAŞIYENİKÖY

Sakarya şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

EKECİKYENİKÖY

Aksaray kenti, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SANCAKLIBOZKÖY

Manisa şehri, Karaoğlanlı bucağına bağlı bir bölge.

YUKARIÇİFTLİKKÖY

Iğdır ili, Aralık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Karabük ilinde, Safranbolu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ABDURRAHMANKÖY

Erzurum ilinde, Elmalıdere nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

EĞERLİDEREKÖY

Ankara ili, Güvem bucağına bağlı bir yer.

KARGALIYENİKÖY

Sakarya kenti, Hendek ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ASARCIKHACIKÖY

Sinop kenti, Saraydüzü ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ABDÜLKADİRKÖY

Sinop şehri, Ayancık ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

HACIMUSTAFAKÖY

Elâzığ ili, Baskil ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

  -   -   -  

Anlamında ÖY bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÖY geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ALİMALLAH

Söylenen bir sözün doğruluğuna inandırmak için "en iyisini Allah bilir" anlamında kullanılan bir söz.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

AĞITÇI

Ölüye ağıt söylemek için tutulan kimse, ağlayıcı, sagucu, mersiyehan.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

AKSAKAL

Köyün veya mahallenin ihtiyar heyetinde olan kimse. Ermiş, evliya. Bir meslekte yaşça, kıdemce ileride ve yetenek bakımından üstün niteliğe sahip olan kimse, duayen.

ALO

Telefon konuşmasına başlarken kullanılan bir seslenme sözü. (alooo) Kendisine bakmasını veya kendisiyle ilgilenmesini istediği kişiye karşı söylenen seslenme sözü.

AKILLI

Gerçeği iyi gören ve ona göre davranan, akil. Uyanık geçinen. Karşısındakini küçümseme amacıyla söylenen bir söz.

AFERİN

Övme, takdir, beğenme vb. duyguları belirtmek için söylenen söz, bravo. Öğrencilere verilen beğenme ve takdir kâğıdı.

AÇIKÇASI

Açık söylemek gerekirse, Türkçesi. Düpedüz.

AKSAN

Bir ülkenin insanlarına veya bir çevreye özgü söyleyiş özelliği. Vurgu.

AHFEŞ

"Söylenen sözü anlamadan kafa sallayarak onaylamak" anlamında Ahfeş'in keçisi gibi başını sallamak deyiminde geçen bir söz.

ALINMAK

Alma işi yapılmak. Uyarlanmak. Elde edilmek. Bir sözün, bir davranışın kendisine söylediğini veya yapıldığını sanarak incinmek, kırılmak.

ALDATMAK

Beklenmedik bir davranışla yanıltmak. Oyalamak, avutmak. Ayartmak, kötü yola sürüklemek, baştan çıkarmak, iğfal etmek. Karşısındakinin dikkatsizliğinden, ilgisizliğinden yararlanarak onun üzerinden kazanç sağlamak. Karı ve kocadan biri eşine sadakatsizlik etmek, ihanet etmek. Yalan söylemek. Bir şeyin görünürdeki durumu, o şeyin niteliği bakımından yanlış bir kanı vermek. Birine verilen sözü tutmamak.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

AH

İlenme, beddua. (a:h) Ağrı, acı duyulduğunda söylenen bir söz. (a:h) Sesin tonuna göre pişmanlık, öfke, özlem, beğenme, sevgi vb. duygular anlatan bir söz.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

AGUCUK

Süt çocuğunu sevmek için söylenen bir söz.

AĞABEY

Büyük erkek kardeş, ağa, aka, ede, efe. Saygı ve sevgi göstermek üzere yaşça büyük olan erkeklere söylenen bir seslenme sözü.