Ö ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ö" olan, 9 harfli toplam 280 adet kelime bulunmaktadır. ö harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ö harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ö harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÖDEVBİLİM

Herhangi bir meslekten olan kişilerin birbirleri ve başkaları ile olan ilişkilerinde izlemeleri gereken ahlak ilkeleri ve yerine getirmek zorunda bulundukları ödevler üzerinde duran bilim dalı.

ÖBELENMEK

Toplanmak, yığılmak.

ÖREKLEMEK

Hayvanın kaçmaması için bir ayağını bağlamak.

ÖKÜZEMEĞİ

Ekmek.

ÖZÜMSETME

Özümsetmek işi.

ÖRÜKLEMEK

Hayvanı otlaması için uzunca bir iple çayıra bağlamak. Atı arka ayağından yere çakılı demir kazığa bağlamak. Uçurtmayı uçururken ipini bir yere bağlamak : Biz uçurtmaları uçurur sonra ipini bir yere örüklerdik. Sağlamlaştırmak, yerinden oynamaz duruma getirmek. Tepeleme doldurmak. Yığmak. Hayvan otlarken ayağından uzunca iple bağlamak. Tırmanmak: Ağaca nasıl örükledin?. Bağlamak.

ÖZBARAKLI

Amasya şehri, Tekke bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ÖZSOĞUKSU

Hatay ilinde, Kırıkhan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ÖVÜKLEMEK

Ayırmak, seçmek.

ÖYKÜLEMEK

Tahkiye etmek.

ÖZÜMLEMEK

Canlı varlıklar, dışarıdan aldıkları besinleri, değişikliğe uğratarak yeni bir birleşimle, organizmanın gereksinim duyduğu maddeler durumuna getirmek, temsil etmek. Edinilmiş olan bilgileri bireyin öz malı durumuna getirmek, özümsemek.

ÖRSELEYİŞ

Örseleme işi.

ÖRÜTBİLİM

Örütlerin iç ve dış özelliklerini, oluşum ve değişim koşullarını inceleyen bilim dalı.

ÖZTAVLAMA

Sarılmış durumdaki sıcak haddelenmiş kangalların, 600-700° C arasında kendi kendilerine tavlanmaları olayı.

ÖMRÜHAYAT

Geçirilen, yaşanılan bütün süre.

ÖĞLENECEK

Öğlene kadar.

ÖVCELEMEK

Bir şeyi avuçta sıkarak ezmek, ovalamak, ufalamak. Bir işi baştan savma yapmak. Ezip ovarak, iki şeyi birbirine sürterek ufalamak, mısır koçanlarını tanelemek.

ÖZNİTELİK

Bir bireyin nitel özelliği. Örneğin cinsiyet, bir özniteliktir. Özellik, sav ya da içlemsel bağıntı. Herhangi bir n-Ii yüklemin içlemi bir özniteliktir.

ÖKÜZÜNÜĞÜ

Oklavaya sararak yuvarlatılmış ince yufkaları iç içe halkalar biçiminde tepsiye döşeyip pişirdikten sonra, üzerine kaynatılmış şekerli su dökerek yapılan tatlı.

ÖZENDİRME

Özendirmek durumu, işi, teşvik. Bir malı geniş kitlelere tanıtmak ve o malın sürümünü sağlamak amacıyla yapılmış olan çalışmalar, promosyon.