Ö ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ö" olan, 6 harfli toplam 412 adet kelime bulunmaktadır. ö harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ö harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ö harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÖNERME

Önermek işi. Kabul edilmesi için öne sürülen düşünce, teklif. Bir savı öne süren veya bir durumu dile getiren cümle, belli bir yorumda belli bir doğruluk değeri kazanan düzgün deyim, kaziye.

ÖDEMİŞ

İzmir iline bağlı ilçelerden biri.

ÖZBAŞI

Adana şehrinde, Kozan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Ağrı ilinde, Murat nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Ardahan kenti, Posof ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Aydın şehri, Söke belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Bartın kenti, Kozcağız bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu ili, İnebolu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ÖNÜCEK

İş önlüğü. Bebek önlüğü. Öğrenci önlüğü. Önlük.

ÖRÜLÜP

Omuzdan aşağı sarkıtılan saç örgüleri.

ÖLECEK

Öylece.

ÖNAYAK

"Diğerlerine örnek olmak üzere bir işe ilk önce başlamak" anlamındaki önayak olmak deyiminde geçer.

ÖKCÜLÜ

Oyunda ebe olan.

ÖNERTİ

Şartlı bir önermenin şartı anlatan ön bölümü: "Duman çıkıyorsa ateş vardır" sözünde "duman çıkıyorsa" şartı bir önertidir.

ÖNDÜRE

Hayvan dürtmeye yarayan ucu bizli değnek, üvendire.

ÖJENİK

İnsan populasyonlarında kalıtsal karakterlerin geliştirilmesi ve sosyal kontrolü amaçlayan felsefe. İnsan ırklarında kalıtsal karakterlerin geliştirilmesi ve sosyal kontrol ile uğraşan bir bilim dalı.

ÖNDÜNÇ

Ödünç. Haberci. Başta olan.

ÖNEZEK

Avcıların av beklemek için taş yığınlarından yaptıkları pusu, av bekleme yeri. Avcıların ördek bekledikleri yer. Küme.

ÖRÜLÜŞ

Örülme işi.

ÖRÜNER

Açık tenli kimse.

ÖLÜMEK

Islanmak.

ÖNMECE

Bekleme yeri, beklenilen yer.

ÖLÖGRE

Adamakıllı : Sizinle ölögre görüşemedim.

ÖTLESİ

Çıra, mum yerine kullanılan ucu ateşli odun parçası. Ucu yanmış ince odun.

ÖLÜKEZ

Zayıf, hastalıklı.