Ö ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ö" olan, 13 harfli toplam 50 adet kelime bulunmaktadır. ö harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ö harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ö harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÖYÜNLENDİRMEK

Bir kimseye az az yemek yedirmek.

ÖZGÜRLEŞTİRME

Özgürleştirmek durumu.

ÖDÜLLENDİRMEK

Bir başarıyı veya bir iyiliği ödülle değerlendirmek, mükâfatlandırmak.

ÖZGÜNLEŞTİRME

Özgünleştirmek işi.

ÖZYAŞAMÖYKÜSÜ

Kılavuzluk çalışmalarında, bireyin kendini ve sorunlarını nasıl gördüğüne ilişkin değerli bilgiler elde etmeye yarayan kişisel yaşamöyküsü. Bir kişinin, kendi yaşam öyküsünü yazdığı yazı ya da yapıt.

ÖZENDİREBİLME

Özendirebilmek işi.

ÖLÇMENGÜVELER

Yeri karışlayarak yürüyen tırtılları, türlü tarım ve orman bitkisinde gelişen, türlü renkte, ince vücutlu, geniş kanatlı, ufakça kelebekler familyası.

ÖĞSÜZYAMALIĞI

Lapa lapa yağan kar.

ÖZETLEYEBİLME

Özetleyebilmek işi.

ÖFKELENDİRMEK

Öfkelenmesine yol açmak, kızdırmak.

ÖNRAFAELCİLER

(Resim) XIX. y. y.ın ikinci yarısında İngiltere'de ortaya çıkan ve Rafaello'dan önceki İtalyan ilkelcilerden etkilenen bir estetik anlayışına bağlı sanatçılar topluluğu.

ÖZOFAGOMALASİ

Ölümden sonra mide salgısının yemek borusuna geçişiyle, mukozada erimelerin biçimlenmesi veya yemek borusu duvarının yumuşaması.

ÖRÜMCEKLENMEK

Bir yer örümcek ağlarıyla dolmak. Bakımsız ve terk edilmiş bulunmak. Ateşli hastalıklarda göz, ağız vb. yerler kurumuş salgılarla perdelenir gibi olmak.

ÖLÇÜLENDİRMEK

Ölçme işlemlerini bir düzlem üzerine aktarmak.

ÖZERKLEŞTİRME

Özerkleştirmek işi.

ÖZTEZLEŞTİRME

Tepkime ürünlerinden birinin tezgenlik de ederek tepkimeyi hızlandırması olayı. Bir araya gelmiş ya da getirilmiş özdeklerin, uygun koşullarda birbirlerini etkinleştirmesiyle ya da tepkime sırasında oluşan ürünlerle tepkimenin tezleşmesi.

ÖZKİRPİKLİLER

(Euciliata,)olmak üzere 3 takıma ayrılır.

ÖLÇÜNLEŞTİRİM

Bir şeyin veya etkinliğin belli kurallar çerçevesinde tek bir yöntem veya biçimde düzenlenmesi.

ÖZOFAGOPLASTİ

Yemek borusundaki striktürün uzunlamasına kesilmesi ve enine dikilmesiyle bir genişleme sağlanması.