ÇO ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ço" olan, toplam 544 adet kelime bulunmaktadır. ço ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ço ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ço olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ, ÇORAKLAŞTIRABİLME

16 harfli kelimeler

ÇOĞULLAŞTIRILMAK, ÇOKSAÇAKLIGİLLER, ÇORAKLAŞTIRILMAK

15 harfli kelimeler

ÇOBANALDATANLAR, ÇOCUKLAŞABİLMEK, ÇOĞALTILABİLMEK, ÇOĞULLAŞTIRILMA, ÇORAKLAŞABİLMEK, ÇORAKLAŞTIRILMA

14 harfli kelimeler

ÇOBANDAĞARCIĞI, ÇOCUKLAŞTIRMAK, ÇOĞULLAŞTIRMAK, ÇOPURLAŞTIRMAK, ÇORAKLAŞTIRMAK, ÇOĞALTILABİLME, ÇORAKLAŞABİLME

13 harfli kelimeler

ÇOBANHAMİDİYE, ÇOCUKLAŞTIRMA, ÇOCUKSANLILIK, ÇOCUKSULAŞMAK, ÇOĞALTABİLMEK, ÇOĞALTIVERMEK, ÇOĞULLAŞTIRMA, ÇOKDOLAMLILAR, ÇOKHALKALILAR, ÇOKTANRICILIK, ÇOLAKPEHLİVAN, ÇOPURLAŞTIRMA, ÇORAKKADİRLER, ÇORAKLAŞTIRMA, ÇORAKMITIRLAR

12 harfli kelimeler

ÇOBANALDATAN, ÇOBANÇANTASI, ÇOBANDEĞNEĞİ, ÇOBANPÜSKÜLÜ, ÇOBANSÜZGECİ, ÇOBANTUZLUĞU, ÇOKBİLMİŞLİK, ÇOTİRAGİLLER, ÇOBANÇEŞMESİ, ÇOBANSAYVANT, ÇOBANYILDIZI, ÇOCUKLUYANIŞ, ÇOCUKSULAŞMA, ÇOĞALABİLMEK, ÇOĞALIVERMEK, ÇOĞALTABİLME, ÇOĞALTIVERME, ÇOĞALTTIRMAK, ÇOKDÜZEYLEME, ÇOKKARILILIK, ÇOKKOCALILIK, ÇOMAKKURTLAR

11 harfli kelimeler

ÇOBANDÜDÜĞÜ, ÇOBANİĞNESİ, ÇOBANTARAĞI, ÇOCUKLAŞMAK, ÇOCUKSUZLUK, ÇOPURLAŞMAK, ÇORAKLAŞMAK, ÇOBANDİVANI, ÇOBANDURAĞI, ÇOBANKAZANI, ÇOBANPINARI, ÇOBANSIZLIK, ÇOĞAÇLANMAK, ÇOĞALABİLME, ÇOĞALIVERME, ÇOĞALLAŞMAK, ÇOĞALTILMAK, ÇOĞALTTIRMA, ÇOĞONCASINA, ÇOĞŞURULMAK, ÇOĞULDAŞMAK, ÇOĞULLAŞMAK, ÇOĞUŞTURMAK, ÇOKGENLEŞME, ÇOKKATLILIK, ÇOKLUBUZSUL, ÇOKUŞTURMAK, ÇOLIKLANMAK, ÇORAKLANMAK, ÇORALLANMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ÇOBANÜZÜMÜ, ÇOCUKSULUK, ÇOĞULLAMAK, ÇOĞUMSAMAK, ÇOĞUNLUKLA, ÇOMAKLAMAK, ÇORAPÇILIK, ÇOBANBEYLİ, ÇOBANCALIK, ÇOBANCILIH, ÇOBANHASAN, ÇOBANSALIK, ÇOBANSARAY, ÇOBANUŞAĞI, ÇOBANYATAK, ÇOCUKLAŞMA, ÇOĞALAŞMAK, ÇOĞALTILMA, ÇOĞEÇLEMEK, ÇOĞŞURTMAK, ÇOĞULCULUK, ÇOĞULLAŞMA, ÇOĞUMSUMAK, ÇOĞUNCALIK, ÇOĞUNSAMAK, ÇOĞUNSANAK, ÇOĞUNSUMAH, ÇOĞUNSUMAK, ÇOĞUZLAŞMA, ÇOHARLAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ÇOBANLAMA, ÇOĞALTICI, ÇOĞALTMAK, ÇOĞULLAMA, ÇOĞUMSAMA, ÇOKBİLMİŞ, ÇOMAKLAMA, ÇOBANBEYİ, ÇOBANBÖRE, ÇOBANDAĞI, ÇOBANDEDE, ÇOBANDERE, ÇOBANDÜZÜ, ÇOBANKAYA, ÇOBANOĞLU, ÇOBANÖREN, ÇOBANSUYU, ÇOBANTAŞI, ÇOBANTEPE, ÇOÇUKÖREN, ÇODÜRÜÇOK, ÇOĞABİLİM, ÇOĞALAMAK, ÇOĞALTMAN, ÇOĞARTMAK, ÇOĞDÜRMEK, ÇOĞELEMEK, ÇOĞSUNMAK, ÇOĞŞURMAK, ÇOĞUNCASI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ÇOBANLAR, ÇOBANLIK, ÇOCUKLUK, ÇOCUKSUZ, ÇOĞALMAK, ÇOĞALTIM, ÇOĞALTIŞ, ÇOĞALTMA, ÇOĞULLUK, ÇOĞUNLUK, ÇOĞURCUK, ÇOKÇULUK, ÇOKLUKLA, ÇOKRAĞAN, ÇOKSAMAK, ÇOKSATAR, ÇOLAKLIK, ÇOLPALIK, ÇOPURİNA, ÇOPURLUK, ÇORAKLIK, ÇORBALIK, ÇOBANİSA, ÇOBANKÖY, ÇOBANNIH, ÇOBANOBA, ÇOBANÖZÜ, ÇOBANSIZ, ÇOCETMEK, ÇOCUGLUH, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ÇOCUKÇA, ÇOCUKÇU, ÇOCUKLU, ÇOCUKSU, ÇOĞALIŞ, ÇOĞALMA, ÇOĞULCU, ÇOKLARI, ÇORAPÇI, ÇORBACI, ÇOTANAK, ÇOAŞMAK, ÇOBANLI, ÇOBANSI, ÇOCUYUZ, ÇODÜRÜK, ÇOĞAHAN, ÇOĞALTI, ÇOĞAŞLI, ÇOĞULDU, ÇOĞULLU, ÇOĞUNCA, ÇOĞUPLU, ÇOHÇALA, ÇOHUNTU, ÇOKELEK, ÇOKELİK, ÇOKKALA, ÇOKOLUK, ÇOKÖREN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ÇOKGEN, ÇOKLUK, ÇOLPAN, ÇOTİRA, ÇOCULU, ÇOÇONA, ÇOĞMAK, ÇOĞMEK, ÇOĞMER, ÇOKGAL, ÇOKKAK, ÇOKKÖY, ÇOKMAK, ÇOKMAN, ÇOKMAR, ÇOKMEK, ÇOKRAK, ÇOKRAN, ÇOKSUN, ÇOKTAN, ÇOLAKA, ÇOLAPA, ÇOLBAZ, ÇOLÇAR, ÇOLGIN, ÇOLKOK, ÇOLLAG, ÇOLLAK, ÇOLLİK, ÇOLOPA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ÇOBAN, ÇOCUK, ÇOĞUL, ÇOĞUN, ÇOKAL, ÇOKÇA, ÇOKÇU, ÇOLAK, ÇOLPA, ÇOMAK, ÇOMAR, ÇOPRA, ÇOPUR, ÇORAK, ÇORAP, ÇORBA, ÇORLU, ÇOTRA, ÇOTUK, ÇOBUK, ÇOCIG, ÇOCIH, ÇOCİK, ÇOCOH, ÇOCUG, ÇOCUM, ÇOÇIH, ÇOÇİK, ÇOÇKA, ÇODAN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ÇOĞU, ÇOAÇ, ÇOBA, ÇOCU, ÇOÇA, ÇOÇO, ÇOFA, ÇOGİ, ÇOĞA, ÇOĞO, ÇOHA, ÇOKU, ÇOLA, ÇOLU, ÇOMA, ÇOMU, ÇONA, ÇONÇ, ÇONT, ÇONU, ÇORA, ÇORK

3 harfli kelimeler

ÇOK, ÇOR, ÇOA, ÇOÇ, ÇOG, ÇOĞ, ÇOH, ÇOL, ÇOM, ÇON, ÇOP

2 harfli kelimeler

ÇO

Bazı kelimelerin anlamları

ÇO

Eşeği, hızlı yürütme ünlemi. Tepe, doruk: Çoğun başına çıkınca köy görünür. Köz.

ÇOBANDAĞARCIĞI

Kuşekmeği.

ÇORAKLAŞTIRABİLME

Çoraklaştırabilmek işi.

ÇOKSAÇAKLIGİLLER

(Polypteridae), Senegal çok-saçaklı balığı (P. senegalus) türleri iyi bilinir.

ÇOCUKLAŞTIRMAK

Çocuklaşmasına yol açmak.

ÇOPURLAŞTIRMAK

Çopur duruma getirmek.

ÇOBANALDATANLAR

Kuşlar (Aves) sınıfının, karinalılar (Carinatae) bölümünün, gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımından, geniş ve yassı başlı, yumuşak tüylü, çobanaldatangiller (Caprimulgidae) familyasını da içine alan bir alt takım.

ÇORAKLAŞTIRILMA

Çoraklaştırılmak işi.

ÇOĞALTILABİLMEK

Çoğaltılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇORAKLAŞTIRILMAK

Çorak duruma getirilmek.

ÇOCUKLAŞABİLMEK

Çocuklaşma olasılığı bulunmak.

ÇOĞULLAŞTIRILMAK

Bir kelime çokluk ifade edecek biçime getirilmek.

ÇOĞULLAŞTIRMAK

Bir kelimeyi çokluk ifade edecek biçime getirmek.

ÇORAKLAŞABİLMEK

Çoraklaşma olasılığı bulunmak.

ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ

Muğla şehri, Milâs belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇOĞULLAŞTIRILMA

Çoğullaştırılmak işi.

  -   -   -  

Anlamında ÇO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÇO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AGUCUK

Süt çocuğunu sevmek için söylenen bir söz.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

AĞDA

Kaynatılarak çok koyu ve yapışkan bir macun durumuna getirilen pekmez veya limonlu şeker eriyiği. Şekerle yapılmış olan ürünlerin hazırlanması veya beklemesi sırasında şekerin ulaştığı koyuluk.

AFET

Çeşitli doğa olaylarının sebep olduğu yıkım. Çok kötü. Hastalıkların dokularda yaptığı bozukluk. Güzelliği ile insanı şaşkına çeviren, aklını başından alan kadın. Kıran.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

ADAMAKILLI

Gereğinden çok, iyice, bir güzel, bir temiz.

AFACAN

Zeki ve yaramaz (çocuk).

AĞIL

Evcil küçükbaş hayvanların barındığı çit veya duvarla çevrili yer, arkaç. Hale. Bazı görüntülerdeki çok ışıklı cisimleri çevreleyen ışıklı teker.

AGU

Süt çocuklarının neşelendikleri zaman çıkardıkları ses.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AĞAÇKESEN

Zar kanatlılardan, kurtçukları en çok gül fidanları üzerinde yaşayarak yapraklara zarar veren, kara renkli bir böcek (Hylotoma).

AĞABABA

Dede, ata. Bir yerde, bir topluluk içinde etkili olan, sözü geçen, ileri gelen (kimse). Sanı "ağa" olan babaya çocuğunun sesleniş sözü.

ADAKLAMAK

Küçük çocuk yürümeye başlamak.

AĞIR

Tartıda çok çeken, hafif karşıtı. Değeri çok olan, gösterişli. Dokunaklı, insanın gücüne giden, kırıcı. Yoğun. Sindirimi güç (yiyecek). Çetin, güç. Çapı, boyutu büyük. Yavaş. Ağır sıklet. Keskin, boğucu (koku). Fiziksel sebeplerden dolayı güç işiten (kulak). Kısık, alçak. Yavaş bir biçimde. Ciddi. Ağırbaşlı, ciddi. Sıkıntı veren, bunaltan. Davranışları yavaş olan.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

AĞIRBAŞLI

Davranışları ölçülü, olgun (kimse), vakur, ciddi, hoppa karşıtı. Gösterişli. Değeri çok olan, ağır.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).