ÇA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ça" olan, toplam 1974 adet kelime bulunmaktadır. ça ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ça ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ça olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇABUKLAŞTIRABİLME, ÇADIRLIHACIBAYRAM, ÇALIŞTIRICISIZLIK, ÇALIŞTIRILABİLMEK, ÇAMURYILANIGİLLER, ÇARPIKLAŞTIRILMAK

16 harfli kelimeler

ÇABUKLAŞTIRILMAK, ÇAPAÇULLAŞTIRMAK, ÇARKIFELEKGİLLER, ÇADIRLIHACIYUSUF, ÇADIRLIKÖRMEHMET, ÇAĞRIŞTIRABİLMEK, ÇAĞRIŞTIRIVERMEK, ÇAKIRHACIİBRAHİM, ÇALIŞTIRILABİLME, ÇARPIKLAŞTIRILMA, ÇARPIŞTIRABİLMEK

15 harfli kelimeler

ÇABUKLAŞTIRILMA, ÇAĞCILLAŞTIRMAK, ÇAĞDAŞLAŞTIRMAK, ÇAPAÇULLAŞTIRMA, ÇARPIKLAŞTIRMAK, ÇABUKLAŞABİLMEK, ÇAĞRIŞTIRABİLME, ÇAĞRIŞTIRIVERME, ÇAKIŞTIRABİLMEK, ÇALIMLAYABİLMEK, ÇALIŞTIRABİLMEK, ÇALIŞTIRIVERMEK, ÇALKALANABİLMEK, ÇALKALAYABİLMEK, ÇAMLIPINARALANI, ÇAMURLANABİLMEK, ÇAMURLAŞABİLMEK, ÇAMURLAYABİLMEK, ÇAPAKLANABİLMEK, ÇAPRAZLAŞTIRMAK, ÇARPIŞTIRABİLME, ÇARPITILABİLMEK, ÇATALLANABİLMEK, ÇATALLAŞABİLMEK, ÇATIRDAYABİLMEK, ÇATIŞTIRABİLMEK, ÇATLATILABİLMEK, ÇAVUŞKUŞUGİLLER

14 harfli kelimeler

ÇABUKLAŞTIRMAK, ÇAĞCILLAŞTIRMA, ÇAĞDAŞLAŞTIRMA, ÇAPRAŞIKLAŞMAK, ÇAPRAZLAMASINA, ÇATALLAŞTIRMAK, ÇABALAYABİLMEK, ÇABALAYADURMAK, ÇABUKLAŞABİLME, ÇAKALIHASANAĞA, ÇAKIŞTIRABİLME, ÇALIKUŞUGİLLER, ÇALIMLAYABİLME, ÇALIOBAAKÇAKIL, ÇALIŞTIRABİLME, ÇALIŞTIRICILIK, ÇALIŞTIRICISIZ, ÇALIŞTIRIVERME, ÇALKALANABİLME, ÇALKALAYABİLME, ÇAMPALANDIRMAK, ÇAMURKOŞARLARI, ÇAMURLANABİLME, ÇAMURLAŞABİLME, ÇAMURLAYABİLME, ÇANAKKALELİLİK, ÇAPAKLANABİLME, ÇAPALANABİLMEK, ÇAPALAYABİLMEK, ÇAPRAZLAŞTIRMA, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

ÇABUKLAŞTIRMA, ÇAĞLAYANCERİT, ÇALILANDIRMAK, ÇALIŞTIRILMAK, ÇAVDARMAHMUZU, ÇAYIRMELİKESİ, ÇAKIRDİKENLİK, ÇABALAKLANMAK, ÇABALAYABİLME, ÇABALAYADURMA, ÇABASIZCASINA, ÇAĞLAYABİLMEK, ÇAĞLAYANGEDİK, ÇAĞLAYIVERMEK, ÇAĞRILABİLMEK, ÇAĞRIŞIMCILIK, ÇAHALAMALAMAK, ÇAKIRÇİFTLİĞİ, ÇAKIRILDIZLIK, ÇAKIRKEYİFLİK, ÇAKIŞTIRILMAK, ÇALIŞTIRICILI, ÇALKANABİLMEK, ÇAMPAŞASAKIZI, ÇAMURDÜNEMESİ, ÇAMURLUKÇULUK, ÇANGAZILANMAK, ÇAPALANABİLME, ÇAPALAYABİLME, ÇAPARIZLANMAK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

ÇAĞCILLAŞMAK, ÇAĞDAŞLAŞMAK, ÇAĞRIŞTIRMAK, ÇAKMAKLAŞMAK, ÇALILANDIRMA, ÇALIŞTIRILMA, ÇAMAŞIRCILIK, ÇAPAÇULCULUK, ÇAPKINLAŞMAK, ÇAPRAZLAŞMAK, ÇARPIKLAŞMAK, ÇARPIŞTIRMAK, ÇARŞAFLANMAK, ÇARŞAFLATMAK, ÇARŞAFSIZLIK, ÇAYHANECİLİK, ÇABAKZIMBASI, ÇAĞİRTTURMAK, ÇAĞLAYABİLME, ÇAĞLAYANTÜRK, ÇAĞLAYIVERME, ÇAĞRILABİLME, ÇAKALLIÇULLU, ÇAKALLIPINAR, ÇAKILABİLMEK, ÇAKILAYAZMAK, ÇAKILIVERMEK, ÇAKIRDEMİRCİ, ÇAKIRÖMERAĞA, ÇAKIŞABİLMEK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ÇABUKLAŞMAK, ÇAĞCILLAŞMA, ÇAĞDAŞLAŞMA, ÇAĞRIŞIMSAL, ÇAĞRIŞIMSIZ, ÇAĞRIŞTIRMA, ÇAKILDATMAK, ÇAKIRLAŞMAK, ÇAKIŞTIRMAK, ÇAKMAKÇILIK, ÇAKMAKLAŞMA, ÇAKTIRILMAK, ÇAKTIRMADAN, ÇALDIRILMAK, ÇALIMLANMAK, ÇALIMSIZLIK, ÇALIŞKANLIK, ÇALIŞTIRICI, ÇALIŞTIRMAK, ÇALKALANMAK, ÇALKALATMAK, ÇALKANTISIZ, ÇAMAŞIRHANE, ÇAMLIHEMŞİN, ÇAMURLANMAK, ÇAMURLAŞMAK, ÇAMURLATMAK, ÇANGIRDAMAK, ÇAPAKLANMAK, ÇAPKINLAŞMA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ÇABALANMAK, ÇABUKLAŞMA, ÇAÇARONLUK, ÇADIRUŞAĞI, ÇAĞILDAMAK, ÇAĞILDAYIŞ, ÇAĞRICILIK, ÇAKARALMAZ, ÇAKILDAMAK, ÇAKILDATMA, ÇAKIRDİKEN, ÇAKIRDOĞAN, ÇAKIRKANAT, ÇAKIRKEYİF, ÇAKIRLAŞMA, ÇAKIŞTIRMA, ÇAKOZLAMAK, ÇAKTIRILMA, ÇALÇENELİK, ÇALDIRILMA, ÇALIMLAMAK, ÇALIMLANMA, ÇALIMLILIK, ÇALIŞILMAK, ÇALIŞTIRAN, ÇALIŞTIRIŞ, ÇALIŞTIRMA, ÇALKALAMAK, ÇALKALANMA, ÇALKALATMA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ÇABALAMAK, ÇABALANMA, ÇABALAYIŞ, ÇABUCACIK, ÇAÇARONCA, ÇAĞATAYCA, ÇAĞCILLIK, ÇAĞDAŞLIK, ÇAĞILDAMA, ÇAĞILTILI, ÇAĞIRTKAN, ÇAĞIRTMAÇ, ÇAĞIRTMAK, ÇAĞRILMAK, ÇAĞRIŞMAK, ÇAKILDAMA, ÇAKINTILI, ÇAKIŞMALI, ÇAKMAKLIK, ÇAKMAKSIZ, ÇAKOZLAMA, ÇAKŞIRSIZ, ÇAKTIRMAK, ÇALAKALEM, ÇALAKAMÇI, ÇALAKAŞIK, ÇALAKILIÇ, ÇALAKÜREK, ÇALDIRMAK, ÇALGIHANE, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ÇABALAMA, ÇABUKLUK, ÇAĞIRMAK, ÇAĞIRTMA, ÇAĞLAMAK, ÇAĞLAYAN, ÇAĞLAYIK, ÇAĞLAYIŞ, ÇAĞRILIK, ÇAĞRILIŞ, ÇAĞRILMA, ÇAĞRISIZ, ÇAĞRIŞIM, ÇAĞRIŞMA, ÇAKILDAK, ÇAKILLIK, ÇAKILMAK, ÇAKIŞMAK, ÇAKMAKÇI, ÇAKMAKLI, ÇAKŞIRLI, ÇAKTIRIŞ, ÇAKTIRMA, ÇALARMAK, ÇALDIRAN, ÇALDIRIŞ, ÇALDIRMA, ÇALGISIZ, ÇALIMLIK, ÇALIMSIZ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ÇABUCAK, ÇABUKÇA, ÇAÇARON, ÇADIRCI, ÇADIRLI, ÇAĞANOZ, ÇAĞILTI, ÇAĞIRIM, ÇAĞIRMA, ÇAĞIRTI, ÇAĞLAMA, ÇAĞRICI, ÇAĞRILI, ÇAKALOZ, ÇAKILLI, ÇAKILMA, ÇAKILTI, ÇAKINTI, ÇAKIRCI, ÇAKISIZ, ÇAKIŞIK, ÇAKIŞMA, ÇAKMACI, ÇALACAK, ÇALARMA, ÇALÇENE, ÇALGICI, ÇALGILI, ÇALILIK, ÇALIMCI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ÇAÇAÇA, ÇAĞCIL, ÇAĞDAŞ, ÇAĞLAR, ÇAĞMAK, ÇAĞNAK, ÇAĞRIM, ÇAKICI, ÇAKILI, ÇAKMAK, ÇAKŞIR, ÇALGIÇ, ÇALGIN, ÇALKAK, ÇALKAR, ÇALMAÇ, ÇALMAK, ÇAMÇAK, ÇAMELİ, ÇAMUKA, ÇANDIR, ÇANGAL, ÇAPACI, ÇAPALI, ÇAPARİ, ÇAPÇAK, ÇAPKIN, ÇAPMAK, ÇAPRAK, ÇAPRAZ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ÇABUK, ÇADIR, ÇAĞLA, ÇAĞMA, ÇAĞRI, ÇAKAL, ÇAKAR, ÇAKER, ÇAKIL, ÇAKIM, ÇAKIN, ÇAKIR, ÇAKIŞ, ÇAKMA, ÇALAK, ÇALAP, ÇALAR, ÇALGI, ÇALIK, ÇALIM, ÇALIŞ, ÇALKI, ÇALMA, ÇALTI, ÇAMAŞ, ÇAMAT, ÇAMÇA, ÇAMUR, ÇANAK, ÇANCI, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ÇABA, ÇAÇA, ÇAĞA, ÇAKI, ÇAPA, ÇARE, ÇARK, ÇATI, ÇAAL, ÇABE, ÇACA, ÇAÇO, ÇADI, ÇADU, ÇAFİ, ÇAGA, ÇAĞU, ÇAHA, ÇAHO, ÇAHU, ÇAIL, ÇAIR, ÇAKA, ÇALI, ÇALİ, ÇALP, ÇALU, ÇAMT, ÇANA, ÇANG, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ÇAK, ÇAL, ÇAP, ÇAT, ÇAV, ÇAY, ÇAA, ÇAC, ÇAÇ, ÇAD, ÇAG, ÇAH, ÇAN, ÇAR

2 harfli kelimeler

ÇA

Bazı kelimelerin anlamları

ÇA

Lavabo, banyo. Kağnının yan taraflarına, yükün düşmemesi için konulan ağaçlar. Öküz, manda, keçi ve benzerleri hayvanları kovalama ve yürütme ünlemi. İri taş parçası. Uzakta olan bir yeri göstermek için "ta" anlamında kullanılır. Eninde sonunda. Çarşamba. Bebek, çocuk. Banyo (Kırşehir). Çay. Ev içinde taş banyo. Yaş. Vakit. Şâbaş, âferin, yaşa.

ÇABUKLAŞTIRILMAK

Çabuklaşma işi yaptırılmak.

ÇADIRLIHACIBAYRAM

Kırşehir şehrinde, Kaman belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ÇAĞRIŞTIRIVERMEK

Çabucak veya ansızın çağrıştırmak.

ÇAĞRIŞTIRABİLMEK

Çağrıştırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇALIŞTIRILABİLME

Çalıştırılabilmek işi.

ÇAMURYILANIGİLLER

(İlysiidae), Omurgalı hayvanlardan sürüngenler (Reptilia) sınıfının pullu-sürüngenler (Squamata) takımının yılanlar (Ophidia) alt-takımının boalar (Boaeformia) bölümüne giren bir familyası. Başları ve kuyrukları çok kısadır. Pulları düzdür. Güney Amerikada yaşayan zehirsiz yılanları içine alır. Çamur yılanı (İlysia scytale) kızıl yılan (Cylindrophis rufus) en iyi bilinen türleridir.

ÇAKIRHACIİBRAHİM

Düzce kenti, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ÇALIŞTIRICISIZLIK

Çalıştırıcısız olma durumu, antrenörsüzlük.

ÇABUKLAŞTIRABİLME

Çabuklaştırabilmek işi.

ÇAPAÇULLAŞTIRMAK

Çapaçul duruma getirmek.

ÇARKIFELEKGİLLER

Ayrı çanak yapraklı iki çeneklilerden, örneği çarkıfelek olan bir bitki familyası.

ÇADIRLIKÖRMEHMET

Kırşehir şehri, Kaman ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ÇALIŞTIRILABİLMEK

Çalıştırılma imkânı veya olasılığı bulunmak.

ÇADIRLIHACIYUSUF

Kırşehir şehri, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇARPIKLAŞTIRILMAK

Çarpık duruma getirilmek.

  -   -   -  

Anlamında ÇA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ÇA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

ACEMCE

Farsça. Bu dille yazılmış olan.

ACICA

Oldukça acı.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ACELELEŞTİRMEK

Çabuklaştırmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ACUL

Aceleci. Hızlı, çabuk.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ACİLEN

Çabucak.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ACELELEŞTİRME

Çabuklaştırma.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).