Sonu Ç ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ç" olan 6 harfli toplam 688 adet kelime bulundu. Sonu ç harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ç harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ç harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ZORKUÇ

Reçine topağı.

DÖĞMEÇ

Yıkamak için ıslatılmış ve üstüste yığılmış çamaşır. Döğülüp kabuğu çıkartılmış buğday, yarma. Ceviz, dut kurusu, fındık, pestil, şekeri birlikte döğerek yapılan yiyecek. Doğranmış ekmek ya da yufkayı yumurta ile yağda kızartarak yapılan yiyecek. Sade yağ içine mısır ekmeğini ya da taze ekmeği doğrayarak yapılan yiyecek. Yufka ekmeği, peynir, soğanı yağda kızartarak yapılan yiyecek. Yumurta salatası. Sıcak ekmek içini tuzsuz yağ ve şekerle karıştırarak yapılan yemek. Kavrulmuş fındığı şekerle döverek yapılan tatlı. Üstüne yağ sürülüp şeker dökülmüş ekmek.

GÖÇGÖÇ

Ağustosböceği.

TERKİÇ

Ağaç ok.

ZANGAÇ

Topal.

UVAMAÇ

Hamur tatlısı. (Alayunt Kütahya).

KİŞNİÇ

Yaban maydanozu. Kişniş üzümü, kuş üzümü.

KAKLIÇ

Taş oyuğu. İzmir ili, Çiğli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ERDİNÇ

Dinç, güçlü kimse.

DÖĞĞEÇ

Tahta havan ve eli.

KAZKUÇ

Bitki kökü çıkarmaya yarayan ucu sivriltilmiş sopa.

YATMAÇ

Bir çeşit iyi deri.

EKSİUÇ

Kıvılkesimde, sıvıya batırılıp kıvıl akım geçmesini sağlayan metal uçlardan eksi yüklü olanı. Negatif elektrikucu. (Özellikle radyo ışıtaçlarında negatif yüklü olan ve elektron üreten elektrikucu).

SEHNİÇ

Düz, küçük, ağzı açık toprak ya da cam kap.

ZENNÜÇ

Sırlı yağ küpü.

KAPLİÇ

Kaplumbağa.

SAPINÇ

Özel bir görevin normal sonucuna ulaşmasına engel olan sapıklık, aberasyon. Bir mercek, ayna veya optik dizgenin odaklama özelliklerindeki yanlış, aberasyon. Işık hızının sonlu olmasından dolayı bir gök cisminin görünen konumu ile gerçek konumu arasındaki fark, aberasyon.

AYRINÇ

Sesin söze, dizeye kattığı değişik duygu ve anlam değeri.

MIZKIÇ

Zayıf, büyüyememiş (insan ya da hayvan). Etleri sıkı olan, etine dolgun.

SAKINÇ

Bir konutta oturanların, dışardan ve komşu yapılardan belli bir görünme uzaklığında, barış ve sessizlik içinde bulunmalarını sağlayan niteliği.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük