Sonu Ç ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ç" olan 3 harfli toplam 65 adet kelime bulundu. Sonu ç harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ç harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ç harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TUÇ

Değirmen baltacığı. Boyunla başın birleştiği yer. Bayır : İneği tuçta otlattım. İki tarla arasında sınırı belirten yükseklik : Benim tarlanın tucunu da sabanla almış. Tunç. Değirmenin baltacığı, alt değirmen taşının ortasında bulunup üst taşa giren mihverin üzerine geçirilen balta şeklindeki aygıt.

KAÇ

Herhangi bir şeyin niceliğini sormak için kullanılan soru sıfatı. Birçok.

SAÇ

Baş derisini kaplayan kıllar. 1.Düğünde erkek evinden kız evine gönderilen yiyecekler. 2.Düğünde güveyin babasının verdiği para, bahşiş. Kafatasının derisi üzerinde uzayan kıllara verilen özel ad. Tüy. Kıl. Genellikle, kalınlığı 1 cm'den çok ve genişliği de 30 cm den az olmayan ince, uzun metal parça. Üzerinde ekmek ya da yufka pişirilen yuvarlak saç. (Erenköy, İnönü Eskişehir). Kafatasının derisi üzerinde uzayan tüylere verilen özel bir ad. Tüy. bk. kıl.

BAÇ

Osmanlı Devleti'nde gümrük vergisi. Zorla alınan para, haraç.

KÖÇ

Asma kilit. Üzerinde et kıyılan tahta, et tahtası. Ev eşyası. Ekin, çayır ve otun biçilip düzgün bir biçimde bir araya getirilmiş durumu. Göç.

HIÇ

Kaysı, erik, ayva, vişne ağaçlarının kabukları üzerinde olan zamk, kedibalı. Topraktan çiçek çıkarmakta kullanılan sopanın ucundaki sivri demir.

BEÇ

Aptal, budala. Aklı başında olmayan, deli. Bedevre (kekliği tuzağa düşürmek için kullanılan aygıt) yapmak için kullanılan demir alet. Cep: Beçimden kalemimi almış. Osmanlıların Viyana'ya verdikleri ad.

SUÇ

Törelere, ahlak kurallarına aykırı davranış. Yasalara aykırı davranış, cürüm.

MOÇ

Topuzlu sopalarla oynanan bir çeşit oyun. Boğaları dövüştürürken kullanılan kışkırtma, isteklendirme sözcüğü.

KEÇ

Nemli yer. Samandan ayrılmış buğday. Bal peteği. Destek. Petek. Kovan içi.

PİÇ

Anası ile babası arasında evlilik bağı olmadan dünyaya gelen çocuk, haramzade, veledizina. Terbiyesiz, arsız çocuk. Kalleş, kurnaz, kötü niyetli kimse. Bir bitkinin çevresinde yeniden beliren sürgün ve filiz. Her şeyin küçüğü, büyüğü ile aynı nitelikte olmayan. Babası belli olmayan çocuk.

PIÇ

Fırın.

ÇEÇ

Tahıl yığını. Tahıl elenen kalbur.

BÖÇ

Korkunç böcek, korkunç yaratık.

ENÇ

Rahat, huzur, âsayiş. Rahat, huzur, erinç.

CEÇ

Savrularak samanından ayrılmış tahıl yığını. Kabuğu çıkarılmış fındık, ceviz ve mısır.

HEÇ

Tuz. Hiç. Mısır ve benzerleri bitkilerin sapı. Patlatılmış mısır. Herhangi. Hiç bir şekilde. Bir kere olsun, bile.

HÖÇ

Deveyi kaldırmak için söylenen sözcük.

İNÇ

Uzunluğu 2,54 santimetre olan İngiliz uzunluk ölçü birimi, parmak, pus.

VEÇ

Saklam. Güvey evinden gelin evine gelen çeyizlik eşyalar.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük