Sonu Ç ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ç" olan 3 harfli toplam 65 adet kelime bulundu. Sonu ç harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ç harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ç harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PİÇ

Anası ile babası arasında evlilik bağı olmadan dünyaya gelen çocuk, haramzade, veledizina. Terbiyesiz, arsız çocuk. Kalleş, kurnaz, kötü niyetli kimse. Bir bitkinin çevresinde yeniden beliren sürgün ve filiz. Her şeyin küçüğü, büyüğü ile aynı nitelikte olmayan. Babası belli olmayan çocuk.

ÇAÇ

Şalgam ve patates ve benzerleri bitkilerin toprak üstündeki yeşil dalları. Şapka. Saç. Hayvanların altına serilen kuru yaprak. Buğday yığını. Sonradan gübre olarak kullanılmak üzere hayvanların altına serilen gürgen, kestane yaprakları.

TUÇ

Değirmen baltacığı. Boyunla başın birleştiği yer. Bayır : İneği tuçta otlattım. İki tarla arasında sınırı belirten yükseklik : Benim tarlanın tucunu da sabanla almış. Tunç. Değirmenin baltacığı, alt değirmen taşının ortasında bulunup üst taşa giren mihverin üzerine geçirilen balta şeklindeki aygıt.

HIÇ

Kaysı, erik, ayva, vişne ağaçlarının kabukları üzerinde olan zamk, kedibalı. Topraktan çiçek çıkarmakta kullanılan sopanın ucundaki sivri demir.

YÜÇ

Üç.

MUÇ

Taş yontmakta kullanılan taşçı kalemi.

MAÇ

Karşılaşma.

TOÇ

Sınır.

KEÇ

Nemli yer. Samandan ayrılmış buğday. Bal peteği. Destek. Petek. Kovan içi.

REÇ

İz : Reçi kaybettik.

KAÇ

Herhangi bir şeyin niceliğini sormak için kullanılan soru sıfatı. Birçok.

ÇOÇ

Bataklık. Çiğ köftenin yağda kızartılmışı. Yaş, sulu: Şu odunlar hep çoç kesilmiş. Emekleme hareketi - çoç etmek: emeklemek.

ÖRÇ

Kavgaya dönüşen tartışma. Bahis tutuşma.

TAÇ

Soyluluk, iktidar, güç veya hükümdarlık sembolü olarak başa giyilen, değerli taşlarla süslü başlık. Genellikle göz düzeyinden yüksek mobilyaların üstlerindeki kabartmalı, oymalı, süslü bölüm. Çiçeğin dıştan ikinci halkasında bulunan yaprakların hepsi. Bazı tarikatlarda şeyhlerin giydikleri başlık. Yan. Gelinlerin başlarına takılan süs.

HAÇ

Hristiyanlığın sembolü sayılan ve birbirini dikey olarak kesen iki çizgiden oluşan biçim, istavroz, put (I), salip. Öküzleri sürerken söylenen söz. Ekim ayı. Kaç. Hiç. (Süsleme) Hıristiyanlıkta İsa'nın çarmıha gerilişini simgeleyen, başka kültürlerde ise süs örgesi olarak kullanılan artı işaretinin biçimi. Örneğin: Latin haçı, Yunan haçı, andrea haçı vb. Eski Romalılarda suçluyu öldürmek için kullanılan bir araç. Hıristiyanlığın simgesi olan, birbirini dik kesen iki doğrunun oluşturduğu biçim, put.

GIÇ

Bacak. Ayak. Kuyruk sokumu bölgesi. Sacayağı: Gıcı mangaldan kaldır. Bir ısırmada dişle koparılan parça, lokma. Kıç; ayak; bacak. Kıç.

PUÇ

Kuyruk sokumu. Yasa dışı evlilikten doğan çocuk. Ahlaksız. Kör. Çorap. Babası belli olmayan çocuk. Boş, çürük, fos. Basık, yassı.

HOÇ

Koşmaca oyunu. Deve kovalama ünlemi. Bununla birlikte: Hoç bu işi ben yapmadım.

SOÇ

Ladin. Sırılsıklam. Ladin ağacı.