Sonu Ç ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ç" olan 3 harfli toplam 65 adet kelime bulundu. Sonu ç harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ç harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ç harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PUÇ

Kuyruk sokumu. Yasa dışı evlilikten doğan çocuk. Ahlaksız. Kör. Çorap. Babası belli olmayan çocuk. Boş, çürük, fos. Basık, yassı.

MAÇ

Karşılaşma.

LÜÇ

Konuşmadan sessiz duran.

KIÇ

Kuyruk sokumu bölgesi, kaba et, kaba but, popo, makat. Bacak, ayak. Deniz teknelerinde art taraf. Arka bölümde olan.

HİÇ

Olumsuz yargılı cümlelerde fiilin anlamını pekiştiren bir söz. Soru cümlelerinde belirsiz bir zamanı anlatan bir söz. Bir soruya açık bir cevap verilmek istenmediğinde cevap cümlesinin başına getirilen bir söz. Boş, değersiz, önemsiz olan şey veya kimse.

KÖÇ

Asma kilit. Üzerinde et kıyılan tahta, et tahtası. Ev eşyası. Ekin, çayır ve otun biçilip düzgün bir biçimde bir araya getirilmiş durumu. Göç.

BAÇ

Osmanlı Devleti'nde gümrük vergisi. Zorla alınan para, haraç.

HAÇ

Hristiyanlığın sembolü sayılan ve birbirini dikey olarak kesen iki çizgiden oluşan biçim, istavroz, put (I), salip. Öküzleri sürerken söylenen söz. Ekim ayı. Kaç. Hiç. (Süsleme) Hıristiyanlıkta İsa'nın çarmıha gerilişini simgeleyen, başka kültürlerde ise süs örgesi olarak kullanılan artı işaretinin biçimi. Örneğin: Latin haçı, Yunan haçı, andrea haçı vb. Eski Romalılarda suçluyu öldürmek için kullanılan bir araç. Hıristiyanlığın simgesi olan, birbirini dik kesen iki doğrunun oluşturduğu biçim, put.

PÖÇ

Kuyruk sokumu kemiği.

ENÇ

Rahat, huzur, âsayiş. Rahat, huzur, erinç.

HÖÇ

Deveyi kaldırmak için söylenen sözcük.

SOÇ

Ladin. Sırılsıklam. Ladin ağacı.

TOÇ

Sınır.

BÖÇ

Korkunç böcek, korkunç yaratık.

KİÇ

Baharda kayısı ve erik ağaçlarında görülen parlak ve yapışkan madde, zamk. Kıç// kol kiç: kol bacak// kol ve bacak gibi kolay ele gelir uzuvlar.

GÖÇ

Ekonomik, toplumsal, siyasi sebeplerle bireylerin veya toplulukların bir ülkeden başka bir ülkeye, bir yerleşim yerinden başka bir yerleşim yerine gitme işi, taşınma, hicret, muhaceret. Taşınma sırasında götürülen ev eşyaları. Evden eve taşınma, nakil. Kuşların, geyiklerin, yarasaların, bazı balık ve böceklerin mevsim, iklim, besin miktarı vb.ne göre çevre değiştirmeleri.

SUÇ

Törelere, ahlak kurallarına aykırı davranış. Yasalara aykırı davranış, cürüm.

PAÇ

Vergi, damga resmi. Pay. Anapara,anamal. Kira. Su tası. Bez, çaput. Çorap lastiği. Şalvar ve donun dizden aşağı olan bölümü. Küçük anapara. Vergi.

REÇ

İz : Reçi kaybettik.

MOÇ

Topuzlu sopalarla oynanan bir çeşit oyun. Boğaları dövüştürürken kullanılan kışkırtma, isteklendirme sözcüğü.