Sonu Ç ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ç" olan 3 harfli toplam 65 adet kelime bulundu. Sonu ç harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ç harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ç harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KEÇ

Nemli yer. Samandan ayrılmış buğday. Bal peteği. Destek. Petek. Kovan içi.

GEÇ

Belirli zamandan sonra olan. Kararlaştırılan, beklenen veya alışılan zamandan sonra, erken karşıtı.

TOÇ

Sınır.

HÖÇ

Deveyi kaldırmak için söylenen sözcük.

KOÇ

Damızlık erkek koyun. Zodyak üzerinde Balık ile Boğa arasında bulunan takımyıldızın adı, Hamel. Çalıştırıcı. Sağlıklı, gürbüz genç erkek. Kişilerin liderlik veya yöneticilik özelliklerini, becerilerini geliştirmeye yönelik, belli bir amacı hedefleyerek daha etkili sonuçlara ulaşmasını sağlamak için çalışan kimse.

HOÇ

Koşmaca oyunu. Deve kovalama ünlemi. Bununla birlikte: Hoç bu işi ben yapmadım.

BEÇ

Aptal, budala. Aklı başında olmayan, deli. Bedevre (kekliği tuzağa düşürmek için kullanılan aygıt) yapmak için kullanılan demir alet. Cep: Beçimden kalemimi almış. Osmanlıların Viyana'ya verdikleri ad.

KÖÇ

Asma kilit. Üzerinde et kıyılan tahta, et tahtası. Ev eşyası. Ekin, çayır ve otun biçilip düzgün bir biçimde bir araya getirilmiş durumu. Göç.

SOÇ

Ladin. Sırılsıklam. Ladin ağacı.

ÇOÇ

Bataklık. Çiğ köftenin yağda kızartılmışı. Yaş, sulu: Şu odunlar hep çoç kesilmiş. Emekleme hareketi - çoç etmek: emeklemek.

MUÇ

Taş yontmakta kullanılan taşçı kalemi.

GOÇ

Üzerinde satırla et dövmeye yarayan kütük. Yürüyemeyen sakat kişi. Cesur, yiğit. Göç. Koç (davar). Göç, göç esnasında taşınan ev eşyası. Koç. Göç - goç etmek: göçmek, bk.goçmak.

BÖÇ

Korkunç böcek, korkunç yaratık.

EVÇ

En yüce yer. Günöte. Yeröte.

İNÇ

Uzunluğu 2,54 santimetre olan İngiliz uzunluk ölçü birimi, parmak, pus.

GİÇ

Pire.

SÜÇ

Suç.

ŞEÇ

Samanla karışık tahıl.

VAÇ

Gemin bağlı olduğu kayış kollar.

TEÇ

1.Leğen. 2.Bir çeşit tahıl ölçeği : Ata bir teç arpa verdim. 3.Tencere. 4.Büyük süt tavası. Harmandaki tahıl yığını.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük