Ç ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ç" olan, 5 harfli toplam 877 adet kelime bulunmaktadır. ç harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ç harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ç harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇIBIK

Çubuk. Killi toprak. Kumlu toprak. Ufak taşlı toprak. 50 cm. boyunda sigara içilen takım. İnce ip: Öğretmenim çıbığımı vermiyor. Pulluğun ortasındaki uzun demir. Çocukların topuğunun arkasında çıkan yara. Göz hastalığı. Bir yün ve çul motifi. inee, uzun kurşun parçaları. (Aksaray Niğde). Palaz ve çuvallar üzerindeki çubuğu andıran motif. (Yenikent Aksaray Niğde). Dolma av tüfeklerinde namluya konan barut ile saçmayı sıkıştırmağa yarayan deynek. (Akbaş Güdül Ankara). Dokuma tezgahında erişin arasındaki uzun çıta. (Kızılca Bor Niğde).

ÇİKOT

Havuç.

ÇİLLO

Çillo, meşe ağacının dalı.

ÇİLİH

Bir çocuk oyunu; Bu oyunda kullanılan ağaç parçası.

ÇARKA

Osmanlı ordusunda öncü görevi.

ÇİYİT

Gebe kadınların yüz ve vücutlarında olan leke. Pamuk tohumu, çekirdeği. Meyve ve sebzelerin çekirdeği, tohumu. Olmamış karpuz.

ÇÖNTÜ

Kısa boylu.

ÇALIN

Çakmak. Ateş çakmağı. Çiy, kırağı.

ÇEVÜT

Palamut kabuğu.

ÇAHIL

Çakıl.

ÇİLOZ

Siroz.

ÇENAK

İki derenin birleştiği yer.

ÇANDU

Duvar.

ÇITIR

Diken, çalı. Hububat ölçüsü, kile. Gevretilmiş ekmek veya simit. Kibrit. Mısır biçildikten sonra istiflenmiş şekli: Bugün onbeş çıtırlık yer biçtim. Çamaşır kili. Kısa boylu, ufak kişi. Kavrulmuş kabak çekirdeği. Karışık, birbirine girmiş, dolaşık. İskambil oyununda koz. İnce çalı.

ÇÜMEK

Zıplamak, sıçramak.

ÇILKI

Bahçe süpürgesi. Çalı çırpı. Bozuk, çürük, kokmuş. İnce değnek.

ÇONOŞ

Mezarlıkta sandukanın üzerine konan ağaçlar.

ÇOLAK

Eli veya kolu sakat olan (kimse).

ÇIVMA

Çıvmak işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük