Ç ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ç" olan, 5 harfli toplam 877 adet kelime bulunmaktadır. ç harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ç harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ç harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇİŞME

Çeşme. Arının kovana girdiği delik.

ÇIĞRI

Afyon ili, Başmakçı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ÇIRIZ

Çalı çırpı.

ÇEKİM

Çekme işi. Alıcının sürekli olarak çalıştırılmasıyla elde edilen film parçası, plan. Fiillerin çeşitli zaman, kişi ve kiplere, adların da ad durumlarına göre uğradığı biçimleri, tasrif. Herhangi bir cismin, başka bir cismi kendine doğru çekme gücü, cazibe, traksiyon.

ÇEKİT

Ceket.

ÇINĞI

Kıvılcım.

ÇITIR

Diken, çalı. Hububat ölçüsü, kile. Gevretilmiş ekmek veya simit. Kibrit. Mısır biçildikten sonra istiflenmiş şekli: Bugün onbeş çıtırlık yer biçtim. Çamaşır kili. Kısa boylu, ufak kişi. Kavrulmuş kabak çekirdeği. Karışık, birbirine girmiş, dolaşık. İskambil oyununda koz. İnce çalı.

ÇAHRA

Çıkrığı çeviren çark. Eski, bozuk, işe yaramaz nesne.

ÇOMAT

Topluluk.

ÇABUT

Çaput.

ÇÖMME

Çömmek işi.

ÇENET

Açıldığında tohumların ortaya çıktığı kabuk. İstiridye vb. iki çeneli yumuşakçalarda, kolsu ayaklılarda kavkının iki parçasından her biri.

ÇEPKA

Üzüm salkımı: Şu bağ çok iyi, bir çepkası bir okka gelir.

ÇIBIH

Çubuk.

ÇİZİŞ

Çizme işi.

ÇEDEK

Pis ve beceriksiz olan kimse: Kes, çedek sendemi lâf sahibi oldun.

ÇEZĞİ

Halı, dokuma tezgâhlarına gerilen sıra ipler.

ÇİZGE

Bir olayın çeşitli durumlarını göstermeye veya birkaç şey arasında karşılaştırma yapmaya yarayan çizgilerden oluşmuş biçim, grafik.

ÇERDE

Bartın şehri, Ulus belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

ÇERTE

Kütahya ili, Örencik nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük