Ç ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ç" olan, 5 harfli toplam 877 adet kelime bulunmaktadır. ç harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ç harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ç harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇOKÇA

Oldukça fazla, aşırı miktarda, fazlaca.

ÇETĞİ

Kadınların hotozları, kız çocuklarının şapka kenarlarına dikilen sarı renkli harç.

ÇICIK

Güzel. Yay, vida.

ÇİYİT

Gebe kadınların yüz ve vücutlarında olan leke. Pamuk tohumu, çekirdeği. Meyve ve sebzelerin çekirdeği, tohumu. Olmamış karpuz.

ÇÜTRE

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ispinozgiller (Fringillidae) familyasından, 14.5 cm kadar uzunlukta, ergin erkeklerde başın üstü, ense, gerdan ve göğüs ile kuyruk sokumu karmen kırmızısı, göğsün altı pembe beyaz, karnı beyaz olan, Doğu Avrupa'dan Kamçatka'ya kadar bütün Kuzey Asya'da ve Kuzey Amerika'da yaşayan bir kuş türü. Al renkli şakrak kuşu.

ÇÖZEN

Zayıflık. Dizeyin çözeni ya da dönüşümün çözen kümesi. Bir çözeltinin, çözündürmeyi yaparak, içdüzeyi oluşturan çoğunluk bileşeni.

ÇEKİŞ

Çekme işi. Bir motorun çekme gücü. Ağız kavgası.

ÇÖLME

Baş ağrıdığı zaman alna bağlanan ince eşarp veya örtü gibi şeyler.

ÇIPIR

Yonga.

ÇÖVRE

Çitlembik.

ÇIĞIL

İri kumlu toprak. Çakıl ve taş yığını. Kalabalık. İri saman: Biz çığılları hep yakarız. Başa takılan yirmilik altın. Taşlı yol, patika. İri saman.

ÇİÇER

Tuzlu: Çiçer yemeği hiç sevmem.

ÇIĞIT

Karlı yerlerde kürekle açılan yol. Hamile kadınların yüzünde görülen koyu renkli leke. Çekirdek. Bazı kimselerin yüzlerinde bulunan nokta nokta esmer lekeler, çil. Pamuk çekirdeği.

ÇALPI

Çit, çalı çırpı. Beyaz Badana toprağı. Örtü, kılıf (Çayağzı). Çalı çırpıdan yapılmış bahçe duvarı, karşılığı çılpı.

ÇOMAH

Yufka ekmeğinin içine peynir veya kıyma konularak yapılan dürüm. Çomak, sopa. Küçük kulaklı koyun veya keçi.

ÇATIK

Çatılmış olan.

ÇILAK

Üzerinde morumsu top top dikenler olan ve boyu bazan 1,5 metreyi geçen bir bitki ki, kuruyunca çocuklar mızrak gibi kullanırlar.

ÇEMİN

Kuru üzüm.

ÇİNKİ

Sağlam, sert (taş hakkında). Çivi: Çinki ile gözlerini oyarım.

ÇERME

Çay kenarlarında sulu ve yeşil yer. Akarsuların topraktan çıkan sızıntısı, memba, kaynak. Çeşme. Saçta yapılan yufka ekmeğin kalını: Bacı bir çerme yapsana. Sıcak su kaynağı, kaplıca. Çevirme, döndürme. Dere boylarındaki kışın donmayan su sızıntısı. Çay kıyılarında sulu ve yeşil yer. Akarsuların topraktan çıkan sızıntısı. Kaynak. Kars ilinde, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.