Ç ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ç" olan, 4 harfli toplam 194 adet kelime bulunmaktadır. ç harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ç harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ç harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇUTA

Yüzü geniş keser.

ÇANK

Pençe, keskin tırnak. İneklere takılan pirinç zil.

ÇİSA

İnce yağmur.

ÇURO

Sarışın, açık sarı renkli.

ÇÖÖR

Buğday ve mısır anızı. Eski bir çeşit nefesli saz. Çalıların ve ağaçların, kesildikten sonra yerde kalan kökü. Ahlat fidanı.

ÇARS

Sis.

ÇERİ

Asker.

ÇUÇE

Kepçe.

ÇEKE

Ufak, küçük. Sıkı, gergin.

ÇATU

Çuvalların ağzı bağlanan ip. Yük bağlanan hayvanın karnının altından geçen ip. Ateş körüğünün kollarını bağlayan ağaç. Çatı.

ÇOMU

Küçük kulaklı koyun veya keçi. Çorum ilinde, İskilip belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ÇIYA

Kıvılcım.

ÇAFİ

Tırnak.

ÇATI

Bir yapının, bir evin damını kuran parçaların bütünü. Bir yapıyı örten ve eğik yüzeyleri olan damın tahtadan iç yapısı. Belli bir maksada yönelik kimselerin oluşturduğu birlik. Özne, nesne durumlarına göre, belirli çatı eklerinin fiil kök veya gövdelerine getirilen türev, bina: Sevinmek (sev-in-), sevdirmek (sev-dir-), sevindirmek (sev-in-dir-) gibi. İnsan ve hayvanda iskeletin kuruluşu. Yapının tavanı ile damı arasındaki kullanılan yer. Birbirine çatılmış, çakılmış şeylerin bütünü. Barınılan, sığınılan yer. Hikâye, roman, piyes vb. edebî türlerde olay kuruluşu, kurgu.

ÇONA

Beceriksiz, eli işe yakışmayan. Kalça, but. Çoban yamağı. Buzağının büyüğü, tosun. Parmakları açılmayan kimse. Doğuştan parmakları açılmayan. Osmaniye ilinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ÇORK

Kuluçka. Tortu.

ÇİTA

Etçil memeliler sınıfının etçiller takımının kedigiller familyasından bir hayvan. Etçiller (Carnivora) takımının, kedigiller (Felidae) familyasından, 125-150 cm kadar uzunlukta, 80 cm kadar kuyrukları olan, eskiden Afrika, Türkiye ve Hindistan'da görülen, çok hızlı koşan, soyu tükenmekte olan bir tür. (Acinonyx jubatus) Etçiller (Carnivora) takımının kedigiller (Felidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 125, kuyruğu 76 cm. Tüyleri kara beneklidir. Afrikada yaşar.

ÇETE

Yasa dışı işler yapmak veya etrafındakileri korkutmak amacıyla bir araya gelmiş topluluk. Ordu birliklerinden olmayan silahlı küçük birlik.

ÇACA

Genelev işleten, kötü yol gösteren kadın.

ÇOFA

Otların toprakla beraber kopması.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük